Szybkie łączenia grup przekaźników - nieograniczone możliwości powielania wspólnych sygnałów

Budowa nowoczesnych i złożonych układów automatyki przemysłowej nierzadko wymaga zamontowania wielu modułów przekaźnikowych różnego typu w jednej szafie sterowniczej. Przekaźniki stosowane w dużych ilościach w takich aplikacjach to najczęściej wykonania wielotorowe, co skutkuje koniecznością stworzenia ogromnej ilości połączeń kablowych w gniazdach przekaźnikowych. Z tego względu każde usprawnienia w konstrukcji gniazd i przekaźników przynoszą wymierne korzyści zarówno przy projektowaniu, jak też w trakcie montażu i w codziennej eksploatacji. Linię produktową przekaźników interfejsowych Relpol S.A. z zastosowaniem gniazd z zaciskami w technologii push-in zaprojektowano z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, aby usprawnić pracę inżynierów i przyspieszyć działania monterów oraz osób obsługujących instalację w trakcie eksploatacji.

Posłuchaj
00:00

Zalety nowej konstrukcji

1. Szybki montaż: złącza push-in pozwalają na szybkie i łatwe łączenie przewodów bez użycia narzędzi. Wystarczy włożyć przewód do otworu w złączu, co znacząco skraca czas montażu.

2. Pewne połączenie: złącza tego typu zapewniają solidne i trwałe połączenie, które jest odporne na wibracje, co staje się szczególnie ważne w aplikacjach przemysłowych i tam, gdzie szafy sterownicze mogą być narażone na ruch lub drgania.

3. Łatwość demontażu: w przypadku potrzeby zmiany konfiguracji lub serwisowania, złącza push-in umożliwiają łatwe usunięcie bez uszkodzenia zarówno gniazda, jak i złącza.

4. Wygoda w trudno dostępnych miejscach: ich stosowanie jest wyjątkowo wygodne w ciasnych lub trudno dostępnych miejscach, gdzie podłączanie tradycyjnych przewodów może być utrudnione.

5. Oszczędność miejsca: złącza push-in są często kompaktowe, co pozwala na oszczędność przestrzeni w szafie sterowniczej, umożliwiając bardziej uporządkowaną niż dotąd i efektywną organizację przewodów.

6. Uniwersalność: wiele złączy tego rodzaju zaprojektowano tak, aby mogły być montowane przy różnych gniazdach i przekaźnikach.

7. Bezpieczeństwo: wyeliminowana jest potrzeba stosowania narzędzi, które mogą powodować uszkodzenia izolacji przewodu lub złącza, zwiększając bezpieczeństwo instalacji.

8. Czytelne i trwałe znakowanie: gniazda push-in serii GZP gwarantują trwałe oznakowanie na gnieździe nawet podczas pracy w drgającej szafie.

Linie produktowe

Obecnie dostępne są trzy linie produktowe z gniazdami push-in.

Pierwsza obejmuje przekaźniki interfejsowe PI85, PI84 z gniazdami push-in GZP80. Są to gotowe do montażu, kompletne zestawy, składające się z miniaturowych przekaźników jedno- i dwupolowych z serii RM85 oraz RM84, dostępne zarówno w obudowach standardowych, nieprzezroczystych, jak i w kolorowych, transparentnych. Przeznaczone są, odpowiednio, do łączenia obciążeń o max. prądach 8 A dla wersji dwutorowych oraz 12 A (max. 16 A po zmostkowaniu) dla jednotorowych. Zestawy wyposażono w klasyczny moduł sygnalizacyjno-przeciwprzepięciowy typu M oraz obejmy wyrzutnikowe.

Drugą linię wyrobów stanowią zestawy PI84P oraz PI85P z gniazdami push-in GZP80, będące – podobnie jak poprzednie – kompletami składającymi się z gniazda, przekaźnika, modułu przeciwprzepięciowo- sygnalizacyjnego oraz wyrzutnika. W tych produktach elementami wykonawczymi są doceniane przez wielu automatyków transparentne przekaźniki RMP85 oraz RMP84. Obciążalność układu zestyków wynosi max. 16 A dla wersji jednotorowej oraz 8 A dla wersji dwutorowej. Najważniejszą cechą tego wykonania jest możliwość mechanicznego ręcznego wymuszania stanu zadziałania z funkcją blokowania.

Ostatnią linię produktową tworzą kompletne przekaźniki interfejsowe PIR2 i PIR4 z gniazdami push-in GZP4. Przekaźnikami wykonawczymi są tu przemysłowe przekaźniki dwupolowe typu R2N o obciążeniu znamionowym 12 A oraz czteropolowe 6-amperowe R4N, z przyciskiem testującym z funkcją blokowania. Podobnie jak w poprzednich seriach klient otrzymuje kompletny, gotowy do montażu moduł przekaźnikowy.

Standardowe wykonania obejmują wersje sterowane napięciami 24 VDC, 24 VAC oraz 230 VAC. W sprawie innych napięć cewek oraz wersji specjalnych można skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem lub biurem obsługi klienta Relpol S. A.

Akcesoria

Bardzo istotną kwestią jest szeroka gama wtykowych akcesoriów zapewniających szybkie i swobodne mostkowanie – zarówno po stronie cewek, jak i od strony wyjść przekaźników. Akcesoria obejmują takie produkty, jak: złącza 2-polowe (ZGZP80-2, ZGZP4-2), złącza 8-polowe (ZGZP80-8, ZGZP4-8), zworki 2-polowe (ZGZP-2). Wszystkie rodzaje są dostępne w czterech wersjach kolorystycznych i zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania. Opcja łączenia w wielu konfiguracjach równocześnie pozwala na dodatkową oszczędność czasu w trakcie prac instalacyjnych.

Podsumowanie

Nowa linia przekaźników interfejsowych Relpol S. A. w technologii push-in oferuje szereg korzyści w porównaniu z klasycznymi wersjami śrubowymi. Znaczne skrócenie czasu montażu ułatwia i przyspiesza pracę producentów i monterów układów automatyki, co przekłada się na istotne oszczędności – szczególnie w złożonych projektach, gdzie występują duże ilości przekaźników pośredniczących.

Bogata oferta wtykowych akcesoriów – w postaci złączy grzebieniowych i zworek do mostkowania wspólnych sygnałów wejść, a nawet wyjść przekaźników interfejsowych – pozwala ograniczyć ilość koniecznych operacji do minimum i jeszcze bardziej skrócić czas wykonania okablowania. Dopracowana konstrukcja umożliwia swobodne stosowanie powszechnych metod znakowania, znanych z innych aparatów automatyki przemysłowej. Wszystko to razem sprawia, że cały proces produkcji systemów automatyki z wykorzystaniem najnowszych przekaźników interfejsowych Relpol S. A. przebiega znacznie szybciej i łatwiej niż dotąd.

Dodatkowo, finalny efekt wizualny zmontowanej rozdzielnicy jest znacznie lepszy niż przy zastosowaniu klasycznych gniazd śrubowych starego typu. Szczegółowe materiały informacyjne znajdują się na stronie producenta: www.relpol.pl

Relpol
www.relpol.pl

Więcej na www.relpol.pl
Powiązane treści
Relpol: Inwestycje w produkcję i innowacje stanowią naszą odpowiedź na globalne wyzwania
Rozdzielnice elektryczne i aparatura nn
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie, aparatura nn
Gospodarka
Enea buduje magazyn energii
Gospodarka
Ruszyła pierwsza w Polsce biogazownia E.ON
Gospodarka
Grupa LAPP otworzyła we Wrocławiu Centrum Usług Biznesowych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów