Szybkie łączenia grup przekaźników - nieograniczone możliwości powielania wspólnych sygnałów

| Prezentacje firmowe Zasilanie, aparatura nn

Budowa nowoczesnych i złożonych układów automatyki przemysłowej nierzadko wymaga zamontowania wielu modułów przekaźnikowych różnego typu w jednej szafie sterowniczej. Przekaźniki stosowane w dużych ilościach w takich aplikacjach to najczęściej wykonania wielotorowe, co skutkuje koniecznością stworzenia ogromnej ilości połączeń kablowych w gniazdach przekaźnikowych. Z tego względu każde usprawnienia w konstrukcji gniazd i przekaźników przynoszą wymierne korzyści zarówno przy projektowaniu, jak też w trakcie montażu i w codziennej eksploatacji. Linię produktową przekaźników interfejsowych Relpol S.A. z zastosowaniem gniazd z zaciskami w technologii push-in zaprojektowano z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, aby usprawnić pracę inżynierów i przyspieszyć działania monterów oraz osób obsługujących instalację w trakcie eksploatacji.

Szybkie łączenia grup przekaźników - nieograniczone możliwości powielania wspólnych sygnałów

Zalety nowej konstrukcji

1. Szybki montaż: złącza push-in pozwalają na szybkie i łatwe łączenie przewodów bez użycia narzędzi. Wystarczy włożyć przewód do otworu w złączu, co znacząco skraca czas montażu.

2. Pewne połączenie: złącza tego typu zapewniają solidne i trwałe połączenie, które jest odporne na wibracje, co staje się szczególnie ważne w aplikacjach przemysłowych i tam, gdzie szafy sterownicze mogą być narażone na ruch lub drgania.

3. Łatwość demontażu: w przypadku potrzeby zmiany konfiguracji lub serwisowania, złącza push-in umożliwiają łatwe usunięcie bez uszkodzenia zarówno gniazda, jak i złącza.

4. Wygoda w trudno dostępnych miejscach: ich stosowanie jest wyjątkowo wygodne w ciasnych lub trudno dostępnych miejscach, gdzie podłączanie tradycyjnych przewodów może być utrudnione.

5. Oszczędność miejsca: złącza push-in są często kompaktowe, co pozwala na oszczędność przestrzeni w szafie sterowniczej, umożliwiając bardziej uporządkowaną niż dotąd i efektywną organizację przewodów.

6. Uniwersalność: wiele złączy tego rodzaju zaprojektowano tak, aby mogły być montowane przy różnych gniazdach i przekaźnikach.

7. Bezpieczeństwo: wyeliminowana jest potrzeba stosowania narzędzi, które mogą powodować uszkodzenia izolacji przewodu lub złącza, zwiększając bezpieczeństwo instalacji.

8. Czytelne i trwałe znakowanie: gniazda push-in serii GZP gwarantują trwałe oznakowanie na gnieździe nawet podczas pracy w drgającej szafie.

Linie produktowe

Obecnie dostępne są trzy linie produktowe z gniazdami push-in.

Pierwsza obejmuje przekaźniki interfejsowe PI85, PI84 z gniazdami push-in GZP80. Są to gotowe do montażu, kompletne zestawy, składające się z miniaturowych przekaźników jedno- i dwupolowych z serii RM85 oraz RM84, dostępne zarówno w obudowach standardowych, nieprzezroczystych, jak i w kolorowych, transparentnych. Przeznaczone są, odpowiednio, do łączenia obciążeń o max. prądach 8 A dla wersji dwutorowych oraz 12 A (max. 16 A po zmostkowaniu) dla jednotorowych. Zestawy wyposażono w klasyczny moduł sygnalizacyjno-przeciwprzepięciowy typu M oraz obejmy wyrzutnikowe.

Drugą linię wyrobów stanowią zestawy PI84P oraz PI85P z gniazdami push-in GZP80, będące – podobnie jak poprzednie – kompletami składającymi się z gniazda, przekaźnika, modułu przeciwprzepięciowo- sygnalizacyjnego oraz wyrzutnika. W tych produktach elementami wykonawczymi są doceniane przez wielu automatyków transparentne przekaźniki RMP85 oraz RMP84. Obciążalność układu zestyków wynosi max. 16 A dla wersji jednotorowej oraz 8 A dla wersji dwutorowej. Najważniejszą cechą tego wykonania jest możliwość mechanicznego ręcznego wymuszania stanu zadziałania z funkcją blokowania.

Ostatnią linię produktową tworzą kompletne przekaźniki interfejsowe PIR2 i PIR4 z gniazdami push-in GZP4. Przekaźnikami wykonawczymi są tu przemysłowe przekaźniki dwupolowe typu R2N o obciążeniu znamionowym 12 A oraz czteropolowe 6-amperowe R4N, z przyciskiem testującym z funkcją blokowania. Podobnie jak w poprzednich seriach klient otrzymuje kompletny, gotowy do montażu moduł przekaźnikowy.

Standardowe wykonania obejmują wersje sterowane napięciami 24 VDC, 24 VAC oraz 230 VAC. W sprawie innych napięć cewek oraz wersji specjalnych można skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem lub biurem obsługi klienta Relpol S. A.

Akcesoria

Bardzo istotną kwestią jest szeroka gama wtykowych akcesoriów zapewniających szybkie i swobodne mostkowanie – zarówno po stronie cewek, jak i od strony wyjść przekaźników. Akcesoria obejmują takie produkty, jak: złącza 2-polowe (ZGZP80-2, ZGZP4-2), złącza 8-polowe (ZGZP80-8, ZGZP4-8), zworki 2-polowe (ZGZP-2). Wszystkie rodzaje są dostępne w czterech wersjach kolorystycznych i zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania. Opcja łączenia w wielu konfiguracjach równocześnie pozwala na dodatkową oszczędność czasu w trakcie prac instalacyjnych.

Podsumowanie

Nowa linia przekaźników interfejsowych Relpol S. A. w technologii push-in oferuje szereg korzyści w porównaniu z klasycznymi wersjami śrubowymi. Znaczne skrócenie czasu montażu ułatwia i przyspiesza pracę producentów i monterów układów automatyki, co przekłada się na istotne oszczędności – szczególnie w złożonych projektach, gdzie występują duże ilości przekaźników pośredniczących.

Bogata oferta wtykowych akcesoriów – w postaci złączy grzebieniowych i zworek do mostkowania wspólnych sygnałów wejść, a nawet wyjść przekaźników interfejsowych – pozwala ograniczyć ilość koniecznych operacji do minimum i jeszcze bardziej skrócić czas wykonania okablowania. Dopracowana konstrukcja umożliwia swobodne stosowanie powszechnych metod znakowania, znanych z innych aparatów automatyki przemysłowej. Wszystko to razem sprawia, że cały proces produkcji systemów automatyki z wykorzystaniem najnowszych przekaźników interfejsowych Relpol S. A. przebiega znacznie szybciej i łatwiej niż dotąd.

Dodatkowo, finalny efekt wizualny zmontowanej rozdzielnicy jest znacznie lepszy niż przy zastosowaniu klasycznych gniazd śrubowych starego typu. Szczegółowe materiały informacyjne znajdują się na stronie producenta: www.relpol.pl

Relpol
www.relpol.pl