Intralogistyka - optymalizacja przepływu towarów i danych w zakładach i procesach

| Prezentacje firmowe Artykuły

Automatyzacja w łańcuchu dostaw nie jest niczym nowym – transport, logistyka, produkcja, magazynowanie, handel detaliczny i opieka zdrowotna są od lat zautomatyzowane. Co więc się zmienia?

Intralogistyka - optymalizacja przepływu towarów i danych w zakładach i procesach

Firmy i organizacje od dłuższego już czasu automatyzują operacje, digitalizując procesy, aby osiągać wyższą konkurencyjność, kontrolę kosztów i pozyskiwać nowe rynki. Chodzi także o bardziej ekologiczne wykorzystanie energii, paliw oraz ograniczanie emisji do środowiska.

Z wyjątkiem drobnych rzemieślników większość produkcji w zachodnim świecie została już zautomatyzowana. Następnym krokiem jest transformacja w kierunku kompleksowej automatyzacji i Przemysłu 4.0.

Kody kreskowe wspierają zarządzanie zapasami, ułatwiają lokalizowanie komponentów i śledzenie montażu. Dane pozyskiwane przez kody pomagają osiągać właściwą jakość i wydajnie radzić sobie z wycofywaniem produktów, gdyby wystąpił problem jakościowy. Zdecydowanie poprawiają widoczność i identyfikowalność, a także pomagają w przestrzeganiu przepisów i norm. Do rejestrowania produkcji, kodów partii oraz dat produkcji zakłady stosują skanery ręczne, ale też systemy wizyjne i kody OCR.

Sprawne wdrożenie rozwiązania to klucz do sukcesu, dlatego zawczasu producenci integrują sprzęt z systemami oferowanymi przez partnerów handlowych i dostawców, m.in. systemy ERP, QA i identyfikacji.

Łańcuchy dostaw się zmieniają. Coraz więcej zautomatyzowanych magazynów przybiera ogromne rozmiary. Nowe metody analityczne oraz sztuczna inteligencja pomagają w podejmowaniu efektywniejszych decyzji i w lepszej obsłudze klientów.

W obliczu zagrożeń związanych z pandemiami, katastrofami, zmianami politycznymi i zagrożeniami dla dostaw, firmy muszą zadać sobie pytanie, czy ich istniejący system transportu materiałów jest odpowiedni do ich wymagań?

Jak napisano w opracowaniu firmy Gartner "Increase Supply Chain Risk Awareness": "Firmy stosujące technologię w zarządzaniu ryzykiem łańcucha dostaw niemal dwukrotnie zwiększają swoją skuteczność w ograniczaniu ryzyka związanego z dostawcami".

Wydajny i precyzyjny przepływ procesów we wszystkich obszarach intralogistyki

Obecnie, w odniesieniu do zarządzania wszelkiego rodzaju towarami lub danymi, magicznym słowem, które stało się powszechnie znane, jest identyfikowalność. Wszystkie obsługiwane pozycje i dane muszą być bezproblemowo identyfikowane i identyfikowalne w całym łańcuchu. Aby zidentyfikować części, towary lub paczki, mamy do dyspozycji kilka rozwiązań i czasami zdecydowanie się na to właściwe stanowi nie lada wyzwanie.

"Ręce swobodne" ze skanerami automatycznymi

Rozwiązania z serii "ręce swobodne" są niezwykle wygodne w procesach towar-do-ludzi (GTP). Operator w pełni skupia się bowiem wówczas na tworzeniu zamówień, a kody skanowane są przez skaner zamontowany na stałe nad jego głową. Rozwiązania te są w 100% bezdotykowe, a kod towaru skanowany jest „w locie”. Z pozostałych zalet czytnika montowanego na stałe można wymienić: brak kabli plączących się na biurku czy pod nogami, brak dotykania urządzenia przez operatorów, czyli brak konieczności dezynfekcji. Co więcej, w zależności od wymiarów skanowanych produktów rozwiązania te można dostosowywać, umożliwiając wygodniejszą i wydajniejszą pracę – dostępnych jest tu kilka modeli czytników.

Wdrażanie rozwiązań w większości obszarów centrum logistycznego pozostaje w gruncie rzeczy całkiem łatwe.

Rozwiązania "ręce swobodne" z czytnikiem na ręku

Kluczową korzyścią płynącą z pracy z czytnikiem na rękawicy jest łatwość jego użytkowania. Operatorzy mogą dźwigać ciężkie lub nieporęczne przedmioty obiema rękami, a skaner pozostaje w stałej gotowości do odczytu kodu, zwiększając produktywność przy jednoczesnym ograniczeniu niepotrzebnych, powtarzalnych ruchów i związanych z nim ryzykiem.

Połączenie tego rozwiązania z komputerem mobilnym dodatkowo zwiększa produktywność pracowników przy pełnej przejrzystości procesu, dostosowanej do każdej aplikacji. Dzięki niewielkiej wadze, szybkiemu skanowaniu, długiej żywotności baterii, możliwości szybkiego ładowania i unikalnym funkcjom powiadamiania, tego typu produkty pomagają użytkownikom zmaksymalizować wydajność ich operacji przy szybkim zwrocie z inwestycji.

Wymiarowanie dla wydajnej wysyłki

Przy optymalizacji kosztów wysyłki wiele firm korzysta z takich danych, jak wymiary i masa paczek. Właściwy proces pomiaru i ważenia można przeprowadzić ręcznie lub za pomocą w pełni zintegrowanych rozwiązań automatycznych. Zaletami automatyzacji są wyraźnie zwiększone szybkość i precyzja. Systemy łączą obraz z kamer z instrumentami wymiarującymi i wagami. Kiedy waga i wymiary towaru są używane do rozliczeń z klientami, systemy te nazywamy LFT (Legal For Trade), a stacja spełniająca wszystkie powyższe wymagania to DWS (Dimensioning Weighting Scanning). Datalogic jest certyfikowanym dostawcą systemów DWS, również legalizowanych LFT.

Rozwiązania do rejestracji procesu pakowania

Kamery są szeroko stosowane w wielu dziedzinach logistyki, takich jak śledzenie pakowania, przez produkcję, aż po dostawę do sklepu. Technologia oparta na obrazie umożliwia odczyt kodów 1D i 2D, ale też archiwizację zdjęć. Mogą być one przechowywane jako POD (Proof of Delivery) lub używane w dalszym procesie odczytu, np. przez OCR (optyczne rozpoznawanie znaków).

Środowisko pracy – bezpieczne i przyjazne dla użytkownika

Podczas przenoszenia przedmiotów z miejsca na miejsce zmieniają się środowisko i warunki pracy. Nie tylko pracownicy muszą się dostosować, sprzęt także – chodzi przecież o obszary pełne pyłu czy brudu, narażone na opady deszczu i śniegu, chłodnie, magazyny wysokiego składowania lub transport palet. Rozwiązania muszą być elastyczne, aby podołać wszystkim tym środowiskom.

Komputery mobilne

Terminale przenośne zapewniają największą elastyczność w magazynach, gwarantując mobilność, wytrzymałość i ergonomię. Do wyboru są urządzenia z uchwytem pistoletowym lub bez, różne układy klawiatur i rozmiary wyświetlacza. Ponadto urządzenia z wbudowanym skanerem Auto-Range umożliwiają odczyt kodów z dużej odległości, co jest szczególnie przydatne w magazynach wysokiego składowania.

Terminale wózkowe

Komputery montowane na pojazdach, dostosowane do rozwiązań zarządzania magazynem, są uważane za najbardziej wytrzymałe i przyjazne dla użytkownika. Oferują zalety dużego ekranu 10 ”lub 12” oraz szczelność IP65/IP67, w chłodniach stosowane są modele z wbudowaną grzałką, a operatorzy mogą z nich korzystać w rękawiczkach. W połączeniu z ręcznym skanerem Auto-Range kierowca nie musi opuszczać wózka, aby odczytać kod. Dostarcza się je z różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows czy Android.

Efektywność

Wyzwania związane z intralogistyką są wszędzie takie same – jak szybciej pozyskiwać dane, łatwiej śledzić towary, a następnie wykorzystać je do osiągnięcia wymiernej wydajności.

Najnowsze urządzenia do zbierania danych firmy Datalogic zostały zaprojektowane z myślą o wydajności w każdym środowisku pracy – w produkcji, magazynach, handlu detalicznym i służbie zdrowia. Tak samo jak przez ostatnie ponad pięćdziesiąt lat.

Kluczem do sukcesu jest nasza sieć partnerska, która specjalizuje się w rozwiązaniach dla każdego sektora biznesu.

 

Datalogic S.R.L. sp. z o.o. oddział w Polsce
ul. Wspólna 47/49
00-684 Warszawa
e-mail: marketing.ee@datalogic.com