Dozownik leków, czyli czystość i wydajność - jak drylin od igus rozwiązał problem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Ta maszyna firmy Pharmacie du Colombier służy do usuwania leków z ich oryginalnych opakowań, a następnie przepakowywania ich w mniejsze dawki. Odbywa się to w ramach jednej operacji, co pozwala zaoszczędzić od 30 do 50% niezbędnego czasu. Ze względu na kontakt z niezapakowanymi tabletkami wymagana jest absolutna wolność od smarów. Dlatego opakowania są przemieszczane za pomocą stołu XY drylin SLW.

Dozownik leków, czyli czystość i wydajność - jak drylin od igus rozwiązał problem

Dwa etapy w jednym

Opisywana maszyna firmy Pharmacie du Colombier może być używana w aptekach do wyjmowania leków z oryginalnych opakowań i przepakowywania ich w znormalizowane blistry.

Po wyjęciu tabletki z opakowania wpada ona do leja ze stali nierdzewnej. Na jego dnie system optyczny wykrywa przejście tabletki, która ostatecznie trafia do właściwej komórki dzięki prawidłowemu ustawieniu opakowania blistrowego. Oprogramowanie aktywuje następnie ruch silników, tak aby kolejna pozycja odkładania została umieszczona pod lejem zasypowym. W tym samym czasie zbiornik jest podnoszony przez trzeci silnik o kilka milimetrów, aby tabletka nie uległa zmiażdżeniu. Ten etap pracy powtarza się do momentu napełnienia wszystkich komórek. Na koniec blister zostaje całkowicie przywrócony do pozycji wyjściowej.

Zazwyczaj w procesie przepakowywania wymagane są dwa etapy robocze: rozpakowanie tabletek lub tabletek powlekanych oraz ich blistrowanie. Ta aplikacja natomiast redukuje te dwie operacje do jednej. Skutkuje to oszczędnością czasu od 30 do 50%, mniejszym kontaktem z lekami i zwiększonym bezpieczeństwem podczas obsługi.

Omawiana konstrukcja zapewnia znaczny wzrost wydajności bez nadmiernych rozmiarów i stanowi opłacalną alternatywę dla zajmujących dużo miejsca maszyn zaprojektowanych z myślą o większych wydajnościach.

  • Co było potrzebne: stół XY drylin SLW
  • Wymagania: firma poszukiwała precyzyjnej i całkowicie bezsmarowej jednostki pozycjonującej do pakowania w blistry
  • Branża: technologia medyczna
  • Sukces klienta: prototyp działa bez zarzutu już od roku. Łożyska umożliwiają całkowicie bezsmarowną i bezobsługową pracę.

Precyzja stołu

Do prawidłowego pozycjonowania, a tym samym napełniania blistrów, projektant wykorzystuje stół XY drylin (nr części SLWS-XY-0630-R-320-210 z gwintem regulacyjnym 8 × 15). Jednostka pozycjonująca precyzyjnie przesuwa opakowanie blistrowe pod stalowym zbiornikiem w płaszczyźnie poziomej w osiach X i Y, dzięki czemu tabletki zawsze lądują w odpowiedniej komórce z najwyższą dokładnością. Jest to w 100% bezsmarowe, co było ważne w tym zastosowaniu ze względu na bezpośredni kontakt z tabletkami.

Stół XY napędzają silniki krokowe NEMA (nr części 57HS13 NEMA 23, 1,8 Nm), kontrolowane przez samodzielnie zaprogramowane oprogramowanie za pośrednictwem elektronicznego systemu sterowania InerpCNC. Ze względu na szybkość i wygodę oprogramowanie to działa na komputerze PC z ekranem dotykowym.

Zastosowanie jednostki regulacyjnej drylin okazało się sukcesem dla klienta. Oryginalny prototyp jest w ciągłym użyciu od ponad roku, nie stwarzając żadnych problemów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktów dryline oraz stołów krzyżowych umożliwiających poziomy ruch zautomatyzowanych maszyn, takich jak roboty montażowe w zakładach produkcyjnych? Informacje znajdziesz pod linkiem https://www.igus.pl/info/xy-tables.

Możesz też zwrócić się do eksperta firmy igus, Kamila Niemyjskiego, który chętnie odpowie na wszystkie pytania i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie (kniemyjski@igus.net).

 

igus
www.igus.pl