Bezsmarowe nowości i wyróżnione aplikacje polskich firm

| Gospodarka Aktualności

Firma igus to jedno z tych przedsiębiorstw, które zawsze może nas zaskoczyć. Zarówno nowymi produktami, których co roku prezentuje kilkaset, pomysłami na innowacje, jak też interesującymi aplikacjami. O tych tematach rozmawialiśmy podczas niedawnej konferencji prasowej w siedzibie firmy. Spotkanie było też okazją do dyskusji o rozwoju igusa w Polsce i na świecie, a przede wszystkim do przyznania polskich nagród vector 2024.

Bezsmarowe nowości i wyróżnione aplikacje polskich firm

Polskie przedsiębiorstwa nagrodzone za innowacyjność

W tegorocznej edycji konkursu vector, która odbywała się już po raz dziewiąty, polskie firmy zostały nagrodzone za innowacyjne zastosowania systemów prowadników kablowych oraz przewodów wykonanych z wysokowydajnych polimerów.

Nagrodę „złoty vector 2024” otrzymała firma Zemat Technology Group za rozwiązanie umożliwiające szybkie przezbrajanie maszyn do produkcji opakowań kartonowych. Srebrnym vectorem nagrodzono POLCOM Przemysław Kimla za zastosowanie prowadnika kablowego w wielkoformatowym centrum obróbczym CNC. W tym przypadku zintegrowano prowadnik z przewodami zasilającymi, sterowniczymi oraz pneumatycznymi i ssawnymi, co poprawiło ergonomię i zredukowało koszty pracy maszyny. Z kolei brązowy vector trafił do Baumalog – za system umożliwiający poruszanie się wózka transportowego na duże odległości.

 
Zemat Technology Group
 
POLCOM Przemysław Kimla
 
Baumalog

Dodajmy, że zielonego vectora, a więc nagrodę za podejście ekologiczne, przyznano firmie Systemy Transportu Bliskiego Panda za system automatycznych suwnic dla magazynu biomasy. Zastosowano tutaj prowadnik kablowy zick-zack oraz złącze modułowe. Wyróżnienie otrzymała natomiast firma REbuild 3DCP za drukarkę 3D do druku funkcjonalnych budynków, która przyczynia się do ograniczenia odpadów w budownictwie.

 
Systemy Transportu Bliskiego Panda oraz REbuild 3DCP

Bezsmarowe technologie i nowości

Firma igus co roku przedstawia kilkaset nowości z obszarów techniki napędowej, łożyskowania, prowadzenia kabli i innych, przy czym ich wspólnym mianownikiem są wykorzystanie tworzyw sztucznych i brak konieczności smarowania. Podczas tegorocznych targów Hannover Messe było to 247 kolejnych innowacji.

Firma prowadzi też program „Go Zero Lubrication”, promując technologie eliminujące potrzebę smarowania. Badania przeprowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Aachen i klientami firmy igus wykazały, że zastosowanie bezsmarowych łożysk może przynieść znaczne oszczędności. Przykładowo firma Krones AG, producent linii do nalewania, może oszczędzać ponad 5 milionów euro rocznie, a Lemken, wytwórca maszyn rolniczych, blisko połowę tej kwoty.

Igus angażuje się też w zrównoważony rozwój poprzez program chainge, w ramach którego od klientów odbierane są zużyte prowadniki kablowe, które następnie są przetwarzane na granulat do ponownego wykorzystania.

Jeżeli zaś chodzi o nowości produktowe zaprezentowane przez firmę, to wśród znalazły się nich m.in.:

  • e-tract DC – system odciągu przewodów do stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych,
  • prowadnik OCO – do ochrony przewodów w meblach, np. w podnoszonych biurkach,
  • E2.C38 – nowy prowadnik bez otwieranych poprzeczek, tańszy i lżejszy od poprzedniej wersji,
  • E4Q.58L – lżejsza i mocniejsza wersja otwieranego prowadnika E4Q.58,
  • łożyska iglidur JPF – wolne od PFAS i PTFE, odporne na zużycie i wszechstronne.

Pełniejsza lista nowości wraz z opisami dostępna jest w bieżącym artykule - poniżej.

Rozwój igusa w Polsce

Spotkanie było okazją do porozmawiania o tym, co słychać w firmie. A dzieje się sporo i dotyczy to nie tylko nowości. Coraz więcej produktów i systemów trafia bowiem do zastosowań w polskich maszynach i zakładach produkcyjnych. W efekcie regularnie rosną obroty firmy, a także zwiększa się liczba wykonywanych aplikacji. Rekordowym projektem ostatnich miesięcy była realizacja systemów zasilania dwóch ładowarko-zwałowarek w Warszawie. Projekt dotyczył maszyn o przejazdach aż 420 i 390 metrów, które znajdują się w Elektrociepłowni Siekierki.

Podczas konferencji, której częścią były warsztaty praktyczne, rozmawialiśmy też o usługach oraz transferze wiedzy. Polski oddział igusa realizuje regularnie bezpłatne szkolenia, które realizowane w formule online i odbywają się pod koniec każdego miesiąca. Kalendarz wydarzeń dostępny jest na www.igus.pl/szkolenia2024.

Finalnie – igus rozbudowuje się. I nie chodzi tym razem o siedzibę firmy w Kolonii, ale o krajowy oddział przedsiębiorstwa. igus Polska nabył w podwarszawskich Jawczycach teren o powierzchni 2,5 ha, gdzie wybuduje zakład stanowiący jednocześnie nową siedzibę firmy w Polsce. Trzymamy kciuki za inwestycję!

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi NOWOŚCIAMI 2024 firmy igus!

Nowości systemu prowadzenia energii w ruchu

Rozwój elektromobilności i pojawianie się na drogach coraz większej liczby pojazdów elektrycznych wymusza zwiększenie ilości ładowarek. Dlatego igus wprowadza na rynek e-tract DC do ładowarek prądu stałego. Wiąże się to z tym, że wysokie moce ładowarek wymagają ciężkich przewodów o dużych przekrojach, których nie będziemy chcieli wozić w swoich samochodach. Stąd nasza propozycja - system odciągu dla uporządkowanego zarządzania przewodami na stacji szybkiego ładowania oraz optymalna ochrona kabla.

Kolejne rozwiązanie, być może nieco nietypowe jak na igus, to prowadnik OCO do mebli. Stosowany do ochrony przewodów, np. w podnoszonych biurkach. Nie ma określonego promienia i można go ustawić w dwóch kierunkach oraz bardzo łatwo skrócić lub wydłużyć. Montaż możliwy jest za pomocą magnesów lub śrub.

E2.C38 to nowy prowadnik bez otwieranych poprzeczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy o 33% obniżyć cenę tego prowadnika, w stosunku do otwieranego rozwiązania E2.38. Jednocześnie, podnosząc technologię, w nowej wersji mamy możliwość 20% cięższego wypełnienia i 20% dłuższej drogi samonośnej prowadnika kablowego.

Nowy, otwierany e-prowadnik E4Q.58L w wersji light, daje o około 10% niższą wagę w stosunku do standardowej wersji, czyli prowadnika E4Q.58 i jest o 10% mocniejszy.

Hybrydowy, polimerowo-metalowy prowadnik YE pozwala na zwiększenie długości samonośnej nawet o 50%. Jednocześnie połączenie tych dwóch materiałów pozwala na obniżenie masy prowadnika o 50% w stosunku do jego metalowych odpowiedników.

Dostępne są również prowadniki hybrydowe YR, jako tuby zamknięte. Dzięki specjalnym klipom, możemy tu zastosować nasze standardowe, zamykane poprzeczki z serii prowadników E4.42 czy E4.56.

e-spool SPMC pozwala na prowadzenie w jednym zwoju dwóch przewodów jednocześnie, i to bez pierścienia stykowego.

Rozwiązania do cleanroomów, czyli prowadnik triflex z prętami z włókien szklanych wewnątrz, które pozwalają na sprężynowanie prowadnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, prowadnik uzyskał atesty ISO do zastosowań w pomieszczeniach czystych, ponieważ nie dotyka przestrzeni robota czy maszyny, z którą funkcjonuje.

System EC.B, który natychmiast wykrywa zerwanie ogniwa w e-prowadniku i natychmiast wysyła powiadomienie. Pozwala to na bezpośrednią interwencję, często zapobiegając dodatkowym uszkodzeniom, jak i wyłączeniu systemu.

Konfekcjonowane przewody readycable, systemy readychain, w tym również złącze Module Connect są na pewno znane. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że igus może pomóc już od doboru pojedynczych przewodów do pracy w ruchu, doboru złączy i prowadników kablowych, a całość dostarczy jako gotowe, konfekcjonowane rozwiązanie, dedykowane dla danej maszyny. Wszystko z jednego źródła!

System TRM, produkowany specjalnie do turbin wiatrowych, z dużą ilością przewodów w środku i możliwością obrotu o 1800 stopni. W tym rozwiązaniu zastosowane zostały prowadniki triflex.

Rozwiązania sceniczne z prowadnikiem zick-zack, który wyróżnia się z dwóch powodów. Pierwszy to jego waga - znacznie niższa niż w wersji standardowej. Drugi to cena. Odchudzona wersja boksu low cost zick-zack nie zawiera bocznych części metalowych.

Przewody CF.SPECIAL dedykowane do wiertnic pionowych, stosowanych m.in. w sektorze morskim. Posiadają specjalną normę NEK 606, która gwarantuje, że przewody te sprawdzą się w ciężkich warunkach pracy, będą odporne na błoto i zanieczyszczenia. Chronione wytrzymałym, czarnym płaszczem zewnętrznym PUR z aramidowymi elementami nośnymi i pracujące w połączeniu z e-loop firmy igus, zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa wymagany na platformach wiertniczych.

Przewody zasilające CF33 i sterownicze CF150 i CF160, które są zgodne z normą UL i TC-RE. Oznacza to, że mogą pracować na terenie Stanów Zjednoczonych, zarówno w e-prowadniku, jak i w korytach kablowych.

Nowości z zakresu łożysk ślizgowych i robotyzacji

Łożysko iglidur JPF to tylko jedno z wielu łożysk wolnych od PFAS i PTFE dostępnych od tego roku w ofercie igus. Wymienić należałoby w tej grupie również: iglidu® FPF – materiał przewodzący, iglidur J3, iglidur A500, iglidur M250 i wiele innych. Wszystkie charakteryzuje odporność na zużycie i wszechstronne, a dzięki formowaniu wtryskowemu również ekonomiczność. Ale co najważniejsze, są bezpieczne dla środowiska, gdyż nie zawieją PFAS i PTFE.

 
iglidur JPF
 
igutex TXH

Rozwiniecie serii produktowej igutex, czyli łożysk ślizgowych stosowanych do bardzo dużych obciążeń. Nowy, w pełni jednorodny materiał igutex TXH. Oznacza to, że zarówno na zewnątrz, jak i od wewnętrznej strony łożyska, materiał jest dokładnie ten sam. Umożliwia to obróbkę wewnętrznej i zewnętrznej średnicy, co nie było możliwe przy dotychczasowych materiałach.

Grupa półproduktów, czyli wałki, płyty, trybotaśmy. Nowością jest materiał iglidur F160 (ESD), który odprowadza ładunki elektrostatyczne. Dostępny jest w formie folii, płyt i wałków.

Kolejna nowość, to grupa materiałów do druku 3D, a wśród nich iglidur i230. Materiał ten wykorzystujemy w technologii SLS, czyli spiekania laserowego i można uzyskać naprawdę skomplikowane geometrie. Produkty wydrukowane z materiału iglidur i230 wytrzymują temperatury do 110oC.

Materiał do druku 3D przeznaczony do kontaktu z żywnością, czyli iglidur I151 zgodny z FDA.

ESQM 2.0 to innowacyjne łożysko stojakowe do modułów trackerów solarnych, które charakteryzuje się wysoką wydajnością, prostym montażem, zoptymalizowanymi materiałami i zmniejszoną wysokością montażową. Składa się z dzielonej oprawy oraz dwóch sferycznych wkładów, które zapewniają kompensację kąta do 9o oraz nośność promieniową do 50 kN. Czasza kulista jest wykonana z odpornego na zużycie i chemikalia trybopolimeru iglidur PUV, który jest również wysoce odporny na promieniowanie UV.

Łożyska z wkładką sferyczną wykonane z iglidur H3. Idealne rozwiązanie do dużych prędkości i bezobsługowej pracy. Łożyska te umożliwiają prędkość taśmy przenośnika do 200 obr/min i oferują imponujące zmniejszenie masy o 80% w porównaniu z konstrukcjami metalowymi. Są wytrzymałe i bezobsługowe. Idealne do zastosowań z wysokimi prędkościami i wymagającymi warunkami środowiskowymi.

Nowe oprawy dzielone łożysk igubal, które znacznie upraszczają montaż układu lub wymianę łożyska. Dzięki rozwiązaniom dzielonym igubal łożyska mogą być montowane i demontowane bezpośrednio na wale bez konieczności demontażu innych elementów maszyny. Praca na sucho, bez smarowania oznacza, że są one również całkowicie bezobsługowe.

Nowością w łożyskach kulkowych xiros są nowe wersje łożysk do transporterów, tzw. grzybki. Nowy wariant gwarantuje nawet do 30 razy dłuższą żywotność niż w przypadku wersji standardowej i tarcie zmniejszone nawet o 60%. Dodatkowo, wersja łożyska z kołnierzem, może być montowana za pomocą śrub.

Nowe stoliki regulacyjne SLR to zoptymalizowane stoliki SHT, uzyskane poprzez dostosowanie wielkości śruby i wałków. Pozwoliło to na osiągnięcie obciążeń na średnicy 40 mm do 1 tony, na średnicy 40 mm do 1,6 tony, a na średnicy 50 mm aż do 2,6 tony. SLR to układy regulacyjne do naprawdę wysokich obciążeń.

 
SLR
 
ZLX

Stolik z paskiem zębatym drylin ZLX z zabudowaną konstrukcją. Cały układ liniowy schowany w profilu aluminiowym. Sercem ruchu jest prowadnica liniowa drylin W w rozmiarze 16, która jest zintegrowana wewnątrz profilu. Konstrukcja wózka oferuje różne opcje mocowania dzięki rowkom i blokom ślizgowym, które są całkowicie chronione przed wpływami zewnętrznymi.

Miniaturowe rozwiązania liniowe – drylin mini. Pełne układy napędowe z silnikami w formie miniaturowej, również do kontaktu z żywnością.

Rozwiązania LCA, a wśród nich coboty ReBel w wersji KID, czyli cztery stopnie swobody, jak również w wersji większej – z sześcioma stopniami swobody. Dostępne również na mobilnych platformach. W nowościach również układy kartezjańskie na przekładniach apiro®. Mówiąc o robotach, nie sposób nie wspomnieć o tym, że do wszystkich robotów i napędów liniowych igus produkujemy sterowniki do silników krokowych.

RBTX.com to platforma do rozwiązań robotycznych. Można tu kupić nie tylko komponenty, a gotowe, kompletne aplikacje, sprawdzone w praktycznych zastosowaniach.

Na koniec napędy śrubowe dryspin, dopasowane do bezsmarowych nakrętek wykonanych z materiału iglidur J. Oferujemy ponad 100 rozmiarów śrub i nakrętek - od najmniejszych, których średnica wynosi 3 mm, aż do 80 mm.

igus:bike ... staje się RCYL
Jedyny taki rower! Bezsmarowy i odporny na rdzę, wyprodukowany w sposób zrównoważony z przetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych: https://rcyl.bike/en/igusbike-goes-rcyl.

Digitalizacja, czyli krok w przyszłość

Hasło, które coraz częściej się pojawia to digitalizacja, która nie ominęła również firmy igus. Jej najważniejsze zastosowania to:

  • iguverse, to wirtualny świat igus, w którym można doświadczyć naszych produktów w świecie wirtualnym, co np. pomaga w przygotowaniu się do montażu produktów igus w konkretnych aplikacjach czy nawet przeprowadzaniu spotkań.
  • narzędzia online, których mnogość, poziom zaawansowania i użyteczność pozwalają dobierać produkty, obliczać ich żywotność, projektować rozwiązania i konfigurować pliki CAD dla konkretnych zastosowań.
  • igusGO – aplikacja, która umożliwia bardzo szybki i łatwy dobór rozwiązań igus w zależności od branży. Jak to działa? To proste! W telefonie należy otworzyć zainstalowaną wcześniej aplikację igusGO, zrobić zdjęcie rozwiązania, którym jesteśmy zainteresowani i użyć tego zdjęcia. Teraz, wspomagany sztuczną inteligencją system, sprawdza co to za urządzenie i podpowiada nam rozwiązania produktowe. Wybieramy to co nas aktualnie interesuje i otrzymujemy propozycje konkretnych bezsmarowych produktów igus, które możemy w tym konkretnym rozwiązaniu zastosować. Prosto z aplikacji można przejść do sklepu online, poznać specyfikacje produktów i dokonać zakupu. Aplikację można pobrać w sklepie Google Play lub App Store.

Zobacz również