Na rynek wchodzi bioniczna dłoń dla cobota ReBeL

| Gospodarka Roboty

Roboty stały się integralną częścią przemysłu i coraz częściej trafiają do małych i średnich firm w postaci cobotów, takich jak ReBeL. Sortują, wybierają i przenoszą z wykorzystaniem kamer, ssawek oraz zwykłych chwytaków. Firma igus opracowała chwytak palcowy dla cobota ReBeL, by mógł on również wykonywać zadania przeznaczone dla ludzi. Ta humanoidalna dłoń jest wykonana w całości z tworzyw sztucznych niewymagających smarowania, dzięki czemu jest tania i łatwa w integracji.

Na rynek wchodzi bioniczna dłoń dla cobota ReBeL

Wraz z ReBeL, igus wprowadził na rynek kompaktowego i lekkiego cobota, który pozwala w niedrogi sposób rozpocząć przygodę z robotyką. Jest idealny w zakresie zadań montażowych, kontroli jakości i prac w sektorze usług. Aby robot mógł właściwie wykonywać zadania, wymaga odpowiednich chwytaków i ssawek. Z myślą o tym, na platformie RBTX.com, igus prezentuje szeroki wybór odpowiednich efektorów końcowych różnych producentów.

ReBeL jest bardzo lekki i przystępny cenowo - masa wynosi około 8 kg, a jego cena zaczyna się od 3970 euro - co sprawia, że jest często wybierany do zastosowań humanoidalnych. Chwytak imitujący ludzką dłoń jest dostępny już za około 9600 zł i jest kompatybilny ze wszystkimi modelami ReBeL. Jest sterowany za pomocą DIO, dzięki czemu jest łatwy w integracji i odpowiedni do różnych zastosowań. Chwytak może naśladować ruchy dłoni człowieka, nie ograniczając się do pewnego podobieństwa zewnętrznego.

- Dzięki nowej ręce, ReBeL może wykonywać szeroki zakres prostych zadań humanoidalnych. Myślimy o takich dziedzinach, jak badania i rozwój na uniwersytetach, a także zadania w branży gastronomicznej lub rozrywkowej - mówi Radosław Sobociński, menedżer produktu drylin, dryspin, LCA.

Precyzyjne ruchy dzięki wysokowydajnym tworzywom sztucznym

Wszystkie komponenty, w tym złącze, przewody i urządzenie sterownicze, są dostarczane bezpośrednio z firmy igus w Kolonii. Dzięki temu klient otrzymuje rozwiązanie, które jest w 100% kompatybilne. Wysokowydajne tworzywa sztuczne niewymagające smarowania zapewniają niską cenę. Łożyska ślizgowe w przegubach wykonane z polimerów iglidur są nie tylko ekonomiczne i nie wymagają smarowania, ale także zapewniają płynne i precyzyjne ruchy poszczególnych palców. Szeroko zakrojone testy, przeprowadzone w laboratorium firmy o powierzchni 3800 m², gwarantują wysoką wytrzymałość humanoidalnej dłoni.

Oprócz chwytaka palcowego, igus oferuje inne produkty dla środowiska ReBeL. Obejmują one np. ognioodporne osłony, siódmą oś, zestawy chwytaków, adaptery montażowe, systemy zasilania, czy też gotową stację roboczą.

źródło: igus GmbH

Zobacz również