Przewody chainflex stosowane w robotach przemysłowych

| Technika

Przewody chainflex są wykorzystywane w magazynach i systemach dźwigowych, gdzie sprawdzają się doskonale. Tym razem przyjrzymy się bliżej ich zastosowaniu w robotach. Firma igus nie tylko jest bowiem liderem na rynku przewodów przeznaczonych dla prowadników kablowych, ale oferuje także szeroką gamę przewodów do zastosowań robotycznych.

Przewody chainflex stosowane w robotach przemysłowych

Przewody do robotów od igus

Szybki rozwój robotów przemysłowych spowodował duże zapotrzebowanie na nie same oraz na ich komponenty, obejmujące kable robotyczne, które są używane zarówno w prowadnikach kablowych, jak i robotach. Przewody tego rodzaju muszą spełniać wysokie wymagania i być odporne na szybki postęp w tej dziedzinie. Wszystko to oferują kable do robotów chainflex.

Zanim kabel robotyczny będzie mógł nosić nazwę chainflex, jego trwałość trzeba wielokrotnie przetestować w laboratorium igus. Przewód jest sprawdzany do granic możliwości technicznych w celu określenia jego trwałości i maksymalnego obciążenia.

Przeszkodą dla uzyskania miana chainflex CFROBOT jest oświadczenie gwarancyjne. Nazwa CFROBOT może być bowiem używana tylko wtedy, gdy żywotność kabla została potwierdzona w naszym laboratorium testowym, a kabel wykonał 5 milionów cykli z ± 180°/m. Kable do robotów są często używane na liniach produkcyjnych, a ich awaria nierzadko oznacza zatrzymanie całej produkcji. Wysoka jakość jest zatem niezbędna.

Oferta przewodów igus do aplikacji zrobotyzowanych jest bardzo szeroka. Obejmuje przewody sterownicze, transmisji danych, systemów pomiarowych, światłowody, przewody silnikowe, jednożyłowe, BUS-owe, a nawet przewody hybrydowe. Każdego roku igus rozszerza swoje portfolio produktów, aby sprostać stale rosnącym wymaganiom rynku.

Wymagania dotyczące przewodów w aplikacjach zrobotyzowanych

 
Fot. 1. e-prowadnik igus na robocie do budowy karoserii samochodowych

Różnica między kablami zastosowanymi na robocie a tymi zainstalowanymi w statycznym nośniku kablowym polega na strukturze. W kablach do liniowych e-prowadników "naprężenie mechaniczne" występuje tylko w jednym kierunku. Tymczasem kable w zastosowaniach zrobotyzowanych muszą być w stanie wytrzymać ciągłe ruchy skrętne, które występują podczas pracy. Skręcenia kabli są czasami znaczne i mogą sięgać ± 360°/m. Szczególne wymagania stawia się w tym przypadku oplotowi ekranującemu. W tym celu wybierane są zoptymalizowane pod kątem skręcania struktury ekranów, które mogą wykonywać niezbędne ruchy kompensacyjne, dzięki specjalnym wkładkom PTFE.

Podobnie jak w przypadku wszystkich kabli chainflex, żywotność przewodów CFROBOT można bardzo precyzyjnie określić. Niespodziewane awarie należą już do przeszłości, ponieważ nawet potencjalną wymianę kabla da się zaplanować z wyprzedzeniem.

Czyste i bezpieczne prowadzenie przewodów robota

 
Fot. 2. System triflex chroni przewody robotyczne, wydłużając ich żywotność

Często stosuje się tu peszle, których trwałość jest ograniczona. Aby optymalnie prowadzić i chronić przewody na robocie, igus oferuje serię triflex, odpowiedni prowadnik kablowy do zastosowań zrobotyzowanych. Te e-prowadniki zostały opracowane specjalnie do zastosowań robotycznych i oferują wysoką elastyczność z ogranicznikami o wyraźnym promieniu i wysoką absorpcją siły rozciągającej. W porównaniu z klasycznym peszlem chroniącym przewód, prowadniki kablowe triflex oferują zdefiniowany promień gięcia, co znacznie wydłuża żywotność przewodów i węży.

Poszczególne komponenty można również nabyć w postaci pakietów, tzw. dress packów, czyli wstępnie zmontowanych systemów igus readychain dla aplikacji zrobotyzowanych. Aby dopełnić całości, igus oferuje również pakiet indywidualny obejmujący usługę instalacji.

Dlaczego robot od igus

 
Fot. 3. Dress pack - wstępnie zmontowany system igus readychain do aplikacji zrobotyzowanych

Oprócz dużej różnorodności, asortyment chainflex oferuje również niezawodność planowania przy wyborze odpowiedniego przewodu. Podobnie jak w przypadku wszystkich przewodów chainflex, igus gwarantuje cztery lata eksploatacji przewodów do robotów.

 

 

 

igus
www.igus.pl