Przemienniki częstotliwości Delta Electronics

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Mimo że firma Delta Electronics ma w ofercie wiele serii falowników, to na polskim rynku królują obecnie serie rodziny M300, czyli ME300, MS300 i MH300. Modele wprowadzone do sprzedaży kilka lat temu bardzo szybko zdobyły popularność wśród użytkowników i z dnia na dzień wprowadziły nową jakość na rynku wśród podobnych urządzeń z tego segmentu. Często jednak pojawia się pytanie – którą serię wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Przemienniki częstotliwości Delta Electronics

Cechy wspólne serii M300

Zacznijmy od cech wspólnych. Falowniki rodziny M300 charakteryzują się kompaktowym rozmiarem. Producentowi udało się zmniejszyć wielkość niektórych modeli nawet o 70% w stosunku do wcześniejszych serii. Ma to niebagatelne znaczenie przy projektowaniu rozdzielnic elektrycznych – pozwala zaoszczędzić miejsce i zmniejszyć rozmiary samej szafy. Warto podkreślić, że tak jak w poprzednich seriach, tak i tu możliwy jest montaż tych urządzeń side-by-side, czyli bez konieczności zachowania odstępów wentylacyjnych.

Obsługa silników i tryby pracy

Falowniki tej rodziny umożliwiają obsługę silników zarówno indukcyjnych, jak i z magnesami trwałymi. Wybór pomiędzy trybami normal duty (ND) i heavy duty (HD) pozwala na szeroki zakres zastosowań – poza prostszymi aplikacjami, gdzie nie jest potrzebny duży moment, można je też wykorzystać w bardziej wymagających aplikacjach z dużym momentem obciążenia. W trybie HD przeciążalność prądowa wynosi aż 200% przez 3 sekundy.

W modelach tej rodziny producent zdecydował się na zastosowanie szybkozłączy do podłączenia sygnałów sterujących, co wydaje się rozwiązaniem dużo wygodniejszym dla użytkownika w porównaniu z zaciskami śrubowymi. Modele rodziny M300 występują w wersji zasilania zarówno jedno-, jak i trójfazowej. Różnice pojawiają się przy zakresie mocy poszczególnych serii.

Uniwersalność ME300

ME300 to podstawowa seria falowników, dostępna w wersjach do mocy 7,5 kW. Dzięki kompaktowej budowie i uniwersalności jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem w układach małej mocy. Producent oferuje różne modele z zabudowanym wejściem STO (SIL2), zapewniając bezpieczeństwo użytkowania, oraz z zabudowanym filtrem EMC (klasa C2 dla 1×230 V oraz klasa C3 dla 3×400 V) – a także odpowiednie kombinacje.

Opcje budżetowe i zaawansowane

W przypadku aplikacji budżetowych, gdzie nie ma dodatkowych wymagań, model bez zabudowanego filtra i wejścia bezpieczeństwa sprawdzi się równie dobrze, jak bardziej zaawansowane wersje, oferując jednocześnie korzystniejszą cenę. ME300 obsługuje różne typy silników, takie jak IM, IPM oraz SPM, z różnymi trybami sterowania VF i SVC. ME300 zapewnia moment rozruchowy do 200% przy 3 Hz i umożliwia sterowanie wieloma silnikami dzięki możliwości zaprogramowania dwóch zestawów parametrów silnika. Falowniki te obsługują sygnały impulsowe o wysokiej częstotliwości oraz sygnały PWM i mają wbudowaną funkcję sterowania jedną lub wieloma pompami. Podobnie jak inne rozwiązania firmy Delta, ME300 oferuje w standardzie protokół komunikacyjny Modbus RTU/ASCII, co ułatwia integrację z różnorodnymi systemami sterowania.

Rozszerzalność MS300

W wyższych wersjach pojawia się możliwość rozszerzenia o dodatkowe protokoły komunikacyjne. Począwszy od MS300, istnieje opcja dołożenia kart komunikacyjnych, spośród których najpopularniejsze to Ethernet/IP, EtherCAT, Profinet czy CANopen. Jest również miejsce na opcjonalną kartę podtrzymania zasilania.

Wygodna obsługa i warianty modeli

Dla MS300 i MH300 producent zadbał o wygodę obsługi – zabudowany port USB typu B umożliwia zarówno parametryzację, jak i zasilanie elektroniki samego przemiennika, przez co mamy możliwość wgrania parametrów do falownika bez konieczności podłączenia zasilania sieciowego. Dla falowników serii MS300 producent również przygotował różne kombinacje modeli, przy czym certyfikowane wejście bezpieczeństwa Safe Torque Off (SIL2) jest zabudowane w standardzie. Do wyboru mamy opcje modeli z zabudowanym filtrem (klasa C2) lub bez oraz wersje standardowe albo wysokoczęstotliwościowe (do 1500 Hz), które idealnie sprawdzą się do zastosowania z elektrowrzecionami.

Stopień ochrony i sterowanie silnikami

Co ciekawe, seria MS300 może występować jako wersja z podwyższonym stopniem ochrony (IP66), co jest obecnie najwyższym stopniem ochrony w falownikach tego tajwańskiego producenta. Falowniki MS300 obsługują sterowanie w otwartej pętli dla silników indukcyjnych (IM) i z magnesami trwałymi (PM). Zakres mocy dla standardowych modeli wynosi od 0,2 kW dla zasilania jednofazowego do 22 kW dla zasilania trójfazowego 3×400 V. Dodatkowo MS300 obsługuje sterowanie wieloma silnikami, z wbudowanymi parametrami sterowania dla czterech silników indukcyjnych (IM). Oprócz najczęściej wykorzystywanego trybu prędkościowego, MS300 obsługuje także tryb momentowy, co zwiększa jego wszechstronność w zastosowaniach przemysłowych. Dzięki swoim zaawansowanym funkcjom i możliwościom konfiguracji falowniki serii MS300 spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających aplikacji.

Możliwości MH300

Seria MH300 to nowa generacja mikrosterowania wektorowego, dziedzicząca zaawansowaną technologię napędową firmy Delta. Oferuje znacznie szerszy zakres mocy, bo aż do 75 kW. Oprócz możliwości, jakie mają wcześniej wspomniane serie, MH300 pozwala na wykorzystanie opcjonalnych kart rozszerzeń wejść i wyjść oraz kart enkoderowych.

Zaawansowane funkcje i aplikacje

Seria ta ma również wbudowaną funkcję kontroli stałego naprężenia oraz obsługuje sterowanie prędkością, momentem i pozycją. Moment startowy w układzie zamkniętej pętli z enkoderem dla MH300 wynosi nawet 200% i to już przy częstotliwości równej 0 Hz. Wśród zaawansowanych funkcji znajduje się obliczanie średnicy rolki w oparciu o prędkość liniową, grubość materiału i dwa parametry PID do liniowego dostosowywania kontroli naprężenia na starcie, a także automatyczne kompensowanie tarcia i bezwładności dla kontroli momentu, co sprawia, że ta seria falowników świetnie sprawdzi się w maszynach typu nawijarki, odwijarki, maszyny do drukowania itp. Dostępne modele to tak jak poprzednio – w zależności od wyboru kombinacji – urządzenia z filtrem lub bez. Oprócz standardowej wersji (do 600 Hz) dostępne są również modele wysokoczęstotliwościowe (do 2 kHz). MH300 w standardzie ma również dodatkowo zabudowaną komunikację CAN, a klawiatura, zamiast wyświetlacza LED-owego, jest wyposażona w wyświetlacz LCD. Falowniki serii MH300, dzięki swoim zaawansowanym funkcjom i szerokiemu zakresowi mocy, stanowią doskonałe rozwiązanie do wymagających aplikacji przemysłowych.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego modelu zależy od wymagań aplikacji. Choć z zewnątrz wszystkie trzy serie wydają się dosyć podobne, to jednak różnice kryją się w środku. Przy prostszych wymaganiach i mniejszych mocach idealne rozwiązanie stanowi podstawowa seria ME300. Do aplikacji, w których np. wymagana jest dodatkowa komunikacja, a moc silnika nie przekracza 22 kW, warto spojrzeć na serię pośrednią MS300. Przy większych mocach lub w aplikacjach, gdzie potrzebne jest sprzężenie z enkodera, warto zaopatrzyć się w najwyższą serię.

W przypadku wątpliwości zawsze warto zgłosić się do dystrybutora sprzętu – w Polsce dystrybutorem automatyki marki Delta Electronics jest firma Induprogress.

 

Induprogress
induprogress.pl