Automatyzacja Lenze w innowacyjnym systemie magazynowania firmy Vectron
| Prezentacje firmowe ArtykułyFirma Lenze, specjalizująca się w branży logistyki magazynowej, została partnerem firmy Vectron, produkującej systemy magazynowe. Zapewniła jej kompletną technologię napędową: zharmonizowane portfolio silników, przekładni, przetwornic częstotliwości, sterowników i elementów napędowych. W połączeniu z modułami technologicznymi FAST firmy Lenze powstało kompletne rozwiązanie dla branży intralogistycznej – dokładnie takie, jakiego można oczekiwać od dostawcy systemu.
Innowacyjne rozwiązania w konstrukcji systemów magazynowych
Tradycyjnie, duże maszyny do przechowywania i pobierania palet wykorzystywały stalowe koła poruszające się po spawanych szynach, co wiązało się z wysokimi kosztami produkcji oraz trudnościami w serwisowaniu. Młody zespół firmy Vectron postanowił zrewolucjonizować ten proces, wprowadzając innowacyjną konstrukcję z plastikowymi kołami poruszającymi się po aluminiowych profilach i z paskiem zębatym, która wcześniej była stosowana tylko dla mniejszych urządzeń. W przypadku takiej budowy nie ma potrzeby sięgania po skomplikowane procesy spawania i szlifowania, a uszkodzone sekcje szyn można bardzo łatwo wymienić. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu aluminiowych profili, masa ruchoma została zredukowana o około 30% w porównaniu do konstrukcji stalowej, a zużycie energii zmniejszyło się o podobną wartość.
Ponadto, maszyny do magazynowania marki Vectron mogą być wprowadzane do pomieszczenia przez zwykłe drzwi o wysokości 2 m i szerokości 90 cm, podczas gdy w przypadku konstrukcji stalowej zazwyczaj wymagany jest otwarty dach. To decydująca zaleta, zwłaszcza w razie modernizacji. Cicha konstrukcja z plastikowymi kołami poruszającymi się po aluminiowych profilach i napęd z paskiem zębatym umożliwiają ustawienie systemu w hali, w której pracuje załoga.
Technologia Lenze: Kompletny system sterowania dla intralogistyki
Firma Vectron dostarcza swoje maszyny z kompletnym systemem sterowania, a aby maksymalnie wykorzystać możliwości technologii napędu, zdecydowano się na współpracę z Lenze. Intralogistyka jest jedną z wielu branż, na których Lenze koncentruje się od dłuższego czasu.
Klient był pod wrażeniem wysokiej wydajności i produktywności podczas składowania palet, mówi Thomas Wakolbinger, dyrektor zarządzający i jeden z czterech założycieli Vectron Logistics GmbH, w Vorchdorf, w Austrii.
W przypadku maszyn do przechowywania i pobierania wymagania są szczególnie wysokie. Potrzebna jest kompaktowa konstrukcja w połączeniu z dużą gęstością mocy i przeciążalnością. Jej działanie stanowi wyzwanie dla technologii napędowej: regułą są ciągłe wysokie wartości szczytowe przyspieszenia, ale prawie żadnych stałych prędkości. Lenze może dostarczyć wszystkie funkcje oprogramowania, które są ważne dla maszyn do przechowywania oraz wyszukiwania, gotowe i przetestowane, odciążając w ten sposób projektantów od wielu prac inżynieryjnych. Sterownik PLC Lenze otrzymuje informację, z jaką prędkością system powinien się poruszać i do jakich współrzędnych, po czym samodzielnie oblicza przyspieszenie i koordynację osi, tak aby zarówno oś podnosząca, jak i ruchoma dotarły do celu w tym samym czasie.
Szybkie programowanie dzięki modułom technologicznych FAST firmy Lenze
Firma Lenze zintegrowała ze swoim rozwiązaniem dla branży intralogistycznej serię modułów technologicznych FAST, które pozwalają na znaczne skrócenie czasu projektowania systemów, nawet o 80%. Moduły te, przygotowane i przetestowane, są oparte na wysokim stopniu standaryzacji, co znacząco poprawia wydajność całego systemu.
W ramach specjalnej wartości dodanej Lenze oferuje również wymagane funkcje bezpieczeństwa jako rozwiązanie typu plug & play, które są zgodne z obowiązującymi normami i przepisami dotyczącymi maszyn do przechowywania i pobierania.
W tej maszynie jest wymagany regularny test hamulców, podaje przykład zastosowania Thomas Wakolbinger. Gdybym musiał sam zaprogramować tę funkcję, byłoby to bardzo pracochłonne. Teraz muszę tylko zdefiniować czas, a sterownik Lenze przeprowadza test całkowicie niezależnie.
Moduły technologiczne FAST firmy Lenze oszczędzają ogromną ilość pracy rozwojowej, a dzięki doskonałej harmonizacji z portfolio Lenze tworzą modułową, spójną koncepcję.
Maksymalna wydajność energetyczna dzięki technologii Lenze
Firma Vectron zdecydowała się na rozwiązania Lenze również z powodu dobrze dopracowanej koncepcji ogólnej.
Lenze oferuje technologię dostosowaną do indywidualnych potrzeb i dokładnie taką, jakiej potrzebujemy do naszego zastosowania – niezależnie od wielkości maszyny, jakiej wymaga nasz klient, informuje ekspert ds. logistyki w Vectron.
Vectron korzysta z szerokiego portfolio Lenze, obejmującego silniki, przekładnie, przetwornice częstotliwości i inne elementy napędowe. Twórcy postawili sobie za cel osiągnięcie wysokiej wydajności przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii.
Sposób, w jaki obsługiwana jest maszyna, stawia wymagania dotyczące przyspieszenia z dużą mocą szczytową, a jednocześnie podczas procesów hamowania generowana jest energia, którą odzyskujemy i oddajemy z powrotem do sieci, mówi Manfred Spandl, kierownik działu intralogistyki w Lenze Austria.
Jest to pożądany efekt, który Vectron z przyjemnością wykorzystuje do dalszego zwiększania efektywności energetycznej.
Wsparcie ekspertów Lenze
Inżynierowie z firmy Vectron doceniają wsparcie, jakim jest bliski dialog z ekspertami Lenze. Pełna opieka specjalistów była zapewniona również podczas uruchamiania i w czasie gwarantowanych długoterminowych dostaw części zamiennych.
Nawet gdy sprawy stają się złożone i skomplikowane, mamy odpowiednie rozwiązanie dla naszych klientów, podsumowuje Manfred Spandl.
Wysokowydajny pasek rozrządu dla nowoczesnych systemów magazynowych
Paski zębate do napędu jezdnego, dostarczane podobnie jak wiele innych komponentów z Lenze Selection (spółki zależnej Lenze Austria), są ciche, szybkie, a przede wszystkim bezobsługowe – w przeciwieństwie do stalowych linek, które nie mogą obejść się bez regularnego smarowania.
Ponadto napęd pasowy umożliwia umieszczenie wszystkich elementów napędowych na podłodze, co zapewnia optymalną dostępność. W ostatniej maszynie zastosowano nowo opracowany pasek rozrządu GPP 14M RSL, który gwarantuje wyjątkowo cichą pracę dzięki specjalnemu kształtowi zęba i którego mocny element napinający pozwala na węższą konstrukcję.
Wymagania dotyczące paska zębatego były wysokie, mówi Andreas Pitzl, dyrektor ds. technologii w Lenze Selection, zaangażowany w rozwój i projektowanie maszyny Vectron. Warunki projektowe sprawiły, że konieczne stało się użycie paska rozrządu nieco poza specyfikacjami producenta. Dlatego zdecydowaliśmy się przetestować pasek w tym zastosowaniu, aby uzyskać wgląd w przyszłość.
Firma Lenze dostarczyła odpowiedni pasek, aby zminimalizować ryzyko dla klienta. Ostrożność była zarówno konieczna, jak i nieuzasadniona: jak dotąd pasek rozrządu działa bez zarzutu.
Lenze
www.lenze.com