Jak roboty mobilne rewolucjonizują transport wewnętrzny i zewnętrzny?
| Prezentacje firmowe ArtykułyWprowadzenie najnowszych technologii, takich jak wózki jezdniowe bez operatora typu AMR/AGV, które automatyzują intralogistykę, to najprostsza odpowiedź na tytułowe pytanie. Dzięki optymalizacji procesów intralogistycznych możliwe stają się poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie wydajności, elastyczności, a także lepsze radzenie sobie z wyzwaniami zmieniającej się rzeczywistości. W artykule omówimy, jakie możliwości automatyzacji oferują roboty mobilne MOBOT – polskiego producenta, firmy WObit.
Roboty mobilne AMR/AGV – dopasowane do potrzeb przemysłu
Firma WObit od ponad dziesięciu lat produkuje i wdraża w przemyśle roboty mobilne typu AMR/AGV. Od pierwszego seryjnego wdrożenia w 2014 roku portfolio firmy wzbogaciło się o blisko dwadzieścia modeli robotów MOBOT, o udźwigach do maksymalnie 100, 200, 500, 700, 1000 oraz 1800 kg, a nowe konstrukcje są stale rozwijane.
WObit oferuje roboty z napędem różnicowym i omnikierunkowym, proponując rozwiązania do ciągnięcia, wożenia i unoszenia ładunku. Roboty MOBOT standardowo wyposażone są w nawigację naturalną LMS, która pozwala na autonomiczną i bezpieczną pracę, identyfikację przeszkód i ich omijanie oraz bezpieczne zatrzymanie, zapobiegające kolizjom. W przypadku, gdy wymagane jest precyzyjne pozycjonowanie, roboty można doposażyć w dodatkowy system wizyjny, który sprawdza się podczas dokowania, np. do przenośników czy innych urządzeń peryferyjnych, gdzie wymagana jest wysoka precyzja, do 1 mm.
Nawigacja LMS w robotach MOBOT – precyzja i bezpieczeństwo
Produkowane przez WObit roboty MOBOT spełniają najnowsze standardy bezpieczeństwa, m.in. są zgodne z normą PN-EN ISO 3691-4:2024-01 dotyczącą wózków jezdniowych bez operatora. Modele o większych udźwigach mogą stanowić alternatywę dla załogowych wózków widłowych, poprawiając powtarzalność i bezpieczeństwo ludzi oraz transportowanych ładunków. Odciążają też pracowników od konieczności wykonywania ciężkich i rutynowych zadań. Dzięki temu zmniejsza się częstotliwość występowania sytuacji wymagających zaangażowania człowieka, co znacząco poprawia ergonomię pracy i przepustowość procesów.
MOBOT-y zostały zaprojektowane z myślą o długiej żywotności i prostym serwisowaniu, co osiągnięto dzięki solidnej i ergonomicznej konstrukcji. Roboty AMR/AGV firmy WObit łatwo adaptować do wielu aplikacji ze względu na modularną konstrukcję oraz opcję wykonania osprzętu w postaci różnych modułów i wózków (np. paletowych, rolkowych napędzanych, grawitacyjnych itp.) instalowanych do robotów.
Warto podkreślić, że oprócz różnorodnego wyposażenia firma WObit oferuje też modyfikację konstrukcji robota, a nawet stworzenie od podstaw nowego egzemplarza mobilnego, jak i jego dodatkowego wyposażenia.
Mobilne roboty manipulacyjne – hybrydowe rozwiązania dla przemysłu
Ciekawym przykładem nowoczesnych rozwiązań w automatyzacji jest zastosowanie robotów sześcioosiowych lub kolaboracyjnych zintegrowanych z wózkami jezdniowymi bez operatora. Taka hybrydowa koncepcja mobilnego manipulatora łączy zalety obu technologii, eliminując jednocześnie ich wady. Opracowany przez WObit mobilny manipulator MOBOT xArm to MOBOT ze zintegrowanym ramieniem robotycznym, który potrafi przemieszczać się pomiędzy stanowiskami pracy, a jego ramię wyposażone w odpowiedni chwytak umożliwia dowolną pracę.
MOBOT xArm w magazynach – maksymalne wykorzystanie przestrzeni
MOBOT xArm znajduje idealne zastosowanie w magazynach. Ramię robotyczne z systemem wizyjnym jest w stanie wykonywać operacje pakowania czy kompletacji zamówień. Zastąpienie człowieka przez system autonomiczny umożliwia wysoką gęstość składowania produktów. W obszarach, gdzie znajdują się ludzie, odległości pomiędzy regałami i miejscami paletowymi muszą być zgodne z wymaganiami BHP. Autonomiczne roboty mobilne MOBOT wyposażone w koła omnikierunkowe mogą poruszać się po wąskich ścieżkach, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i kompletację towarów z regałów za pomocą ramienia robotycznego wprost do opakowania zbiorczego umieszczonego na platformie mobilnej. Powtarzalna praca systemu umożliwia określenie i wyeliminowanie wąskich gardeł procesów, wzrost ich efektywności oraz ciągły nadzór.
Elastyczność zastosowań – idealne rozwiązanie dla Przemysłu 4.0
Innym przykładem zastosowania jest obsługa maszyn i wielostanowiskowe wykonywanie operacji, które wcześniej były przywiązane do jednego gniazda produkcyjnego. To całościowe rozwiązanie stanowi idealną odpowiedź na wymagania Przemysłu 4.0, gdyż charakteryzuje się dużą mobilnością i elastycznością.
Wysoka wydajność dzięki zasilaniu indukcyjnemu
Firma WObit oferuje różne metody zasilania i ładowania baterii MOBOT-ów, w tym:
- bezpośrednio za pomocą złącza dostępnego na wózku jezdniowym, do którego operator podłącza ładowarkę;
- szybką wymianę kaset z bateriami;
- szybkie, bezstykowe ładowanie indukcyjne baterii litowych.
Ładowanie indukcyjne – dostępność i bezpieczeństwo pracy
Ostatnia z metod – bezstykowe ładowanie indukcyjne to metoda zapewniająca wysoką dostępność i bezpieczeństwo robotów MOBOT. Pozwala na doładowywanie baterii w punktach postoju robota, które mogą pełnić jednocześnie funkcję punktów przeładunku transportowanych detali lub miejsc oczekiwania na kolejne zadania.
Odpowiednie zaprojektowanie systemu na wczesnym etapie wdrożenia umożliwia precyzyjne określenie liczby i rozmieszczenia punktów ładowania, co zapewnia nieprzerwaną pracę urządzeń. W efekcie roboty mogą być dostępne 24/7, bez konieczności długich przerw na ładowanie.
Minimalizacja obszaru ładowania
Zgodnie z normą PN-EN ISO 3691-4:2024-01, miejsca ładowania są uznawane za obszary niebezpieczne. Dzięki zastosowaniu baterii litowych i systemu ładowania indukcyjnego w robotach MOBOT, WObit ograniczył wielkość tego obszaru do minimum – jest on równy wymiarom samego robota i ładowarki.
Elastyczność i skalowalność
Roboty mobilne MOBOT można łatwo wdrożyć do istniejących procesów bez konieczności wprowadzania istotnych i kosztownych zmian w przestrzeni fabryki. Dotyczy to również punktów ładowania, gdyż WObit oferuje rozwiązanie, które nie wymaga ingerencji w posadzkę do ich montażu. Służy do tego specjalna mata, w której zostaje zabudowana cewka oraz ukryte zostaną przewody, a MOBOT bez problemu poradzi sobie z wjazdem i zjazdem znad cewki. Co istotne, system robotów jest też skalowalny, co oznacza, że można go łatwo rozbudowywać o kolejne urządzenia.
Nowe możliwości automatyzacji transportu w środowisku zewnętrznym
Automatyzacja powtarzalnego przemieszczania materiałów na zewnątrz jeszcze do niedawna była niemożliwa, ale rozwój technologii wprowadził na rynek outdoorowe roboty AMR.
Doskonałym przykładem jest opracowany przez firmę WObit robot MOBOT TRANSPORTER T15 o uciągu do 1500 kg i stopniu ochrony IP65, który pozwala na transport ładunków także na zewnątrz, między halami produkcyjnymi lub magazynowymi.
System robotów mobilnych MOBOT można zintegrować z systemem zarządzania ruchem i bramami, gdzie to system zarządzający robotami odpowiada za sterowanie całym procesem. Za pomocą wspomnianego outdoorowego MOBOT-a firma WObit całkowicie zautomatyzowała proces transportu materiałów pomiędzy magazynem części a produkcją urządzeń końcowych w branży AGD. Efektami wdrożenia są: poprawa wydajności produkcyjnej, zwiększenie elastyczności, a także bardziej zrównoważona niż dotąd i efektywna logistyka.
Mobilne roboty outdoorowe otwierają nowe możliwości dla usprawnienia transportu ładunków w centrach logistycznych oraz zakładach produkcyjnych.
Dowiedz się więcej na targach
Jeśli chcesz zgłębić temat robotów mobilnych i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy, skontaktuj się ze specjalistami WObit. Zapraszamy też do obejrzenia robotów na żywo, podczas targów Warsaw Industry Week, które odbędą się w Nadarzynie pod Warszawą w dniach 5‒7 listopada 2024 r. – stoisko B1.41 w hali B.
P.P.H. WObit E.K. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27, 422
fax. 61 22 27 439
wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl