Wielu bonusów, jakie może zaoferować zintegrowana inteligentna fabryka, nie da się wykorzystać ze względu na systemy automatyki specyficzne dla danego producenta. Warunek wstępny udanego wdrożenia rozwiązania w ramach IT – czyli kompatybilność z systemami innych firm – jest daleki od standardu obowiązującego w OT: użytkownicy często muszą radzić sobie z niekompatybilnością własnych rozwiązań oraz kosztowną konserwacją i modernizacją systemów. Wiele firm przekonało się również, że ich indywidualne rozwiązanie daje bardzo małe możliwości w zakresie prostej zmiany na komponen ty innego producenta w przypadku zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw.
OT i IT skomunikowane w jednym
Użytkownicy nowych sterowników PLC u-control M3000 i M4000 od firmy Weidmüller dostają do dyspozycji otwartą, elastyczną i niezależną platformę oprogramowania dla IIoT i automatyki. Wszystko to dzięki zastosowanemu w nich systemowi u-OS. Łączy on stabilność rozwiązań automatyki z potencjałem IIoT w jednym urządzeniu i proponuje inżynierom automatyki oraz programistom IT otwarte i elastyczne rozwiązanie, które ułatwia cyfrowe połączenie szerokiej gamy systemów w sieć.
u-OS opiera się na wykorzystaniu otwartych, ustalonych standardów, takich jak Linux, technologia kontenerowa oraz OPC UA i umożliwia integrację aplikacji Weidmüller, aplikacji własnych lub aplikacji pochodzących od dostawców zewnętrznych (m.in. CodeSys i NodeRed) albo oprogramowania własnego użytkownika. To czyni tego ostatniego niezależnym i gotowym na przyszłość, ponieważ może polegać na dostawcach zewnętrznych, którzy również oferują platformy automatyzacji lub aplikacje. Linux jako otwarty standard jest zatem warunkiem wstępnym, ponieważ łączy w sobie cechy niezbędne do zastosowania w środowisku automatyki: doskonałe możliwości w czasie rzeczywistym, dużą społeczność usługodawców i deweloperów, łatwą optymalizację, a także adaptację kodu open source, jeśli jest to niezbędne.

Wspomniana technologia kontenerów jako otwarty standard umożliwia użytkownikom łączenie w jeden pakiet aplikacji ze wszystkimi jej zależnościami. Oznacza to, że nawet złożone wersje oprogramowania mogą być dostarczane automatycznie i szybko. Eliminuje to wiele źródeł błędów podczas instalacji i aktualizacji, skraca czas i oszczędza koszty. Menedżer aplikacji stosowany przez u-OS pozwala na łatwą konfigurację systemu w celu dostosowania go do specyficznych potrzeb klienta, bez konieczności dysponowania programistyczną wiedzą.
Z kolei OPC UA (Open Platform Communications Unified Architecture) to otwarty protokół komunikacji przemysłowej, który umożliwia wymianę informacji pomiędzy urządzeniami różnych producentów – niezależną od platformy, niezawodną i bezpieczną.
Korzystając z tego rodzaju otwartych standardów, u-OS zapewnia działanie na swojej platformie programowej systemów uruchomieniowych innych firm. Przykładem tego jest CODESYS, największy niezależny od producenta ekosystem w automatyce przemysłowej, służący do tworzenia, planowania projektu, dokumentacji, wizualizacji i konfiguracji aplikacji sterujących. Ponadto, zintegrowane środowisko uruchomieniowe u-create web, również od firmy Weidmüller, umożliwia prostą inżynierię bez znajomości programowania.
Aplikacje otwierające na różnorodność
u-OS zainstalowany w obu prezentowanych sterownikach PLC – u-control M3000 i M4000 – łączy Industrial IoT z automatyką, partnerów z ich użytkownikami, chmurę z danymi i ekosystemami przemysłowymi. Aplikacje – te od Weidmüllera, te od dostawców zewnętrznych lub własne użytkowników – mogą być wykorzystywane do elastycznego dodawania nowych funkcji oraz otwierania całego świata automatyki przemysłowej i IoT. System operacyjny u-OS umożliwia takie połączenie różnych światów przemysłowych w przyszłości bez żadnych komplikacji – np. PROCON-WEB, wysokowydajne oprogramowanie do wizualizacji od Weidmüllera, można po prostu zainstalować jako aplikację w otwartym systemie sterowania.
Co ważne, u-OS da się dowolnie rozbudowywać, dzięki czemu wspiera inżynierów automatyków w tworzeniu systemów dostosowanych do potrzeb i dostępnych przez przeglądarkę internetową, za pomocą przyjaznego dla użytkownika środowiska programowania. Umożliwia to większą produktywność, elastyczność w działaniu i wydajność, co w dzisiejszych środowiskach przemysłowych zapewnia niedające się przecenić korzyści i konkurencyjne przewagi.

Kompleksowe środowisko
Sterowniki PLC z serii u-control (w skład którego wchodzą również m.in. modele M2000) oraz system operacyjny u-OS stanowią część kompleksowego portfolio rozwiązań do automatyzacji u-mation od Weidmüllera. Obejmuje ono produkty i oprogramowanie do gromadzenia danych, ich wstępnego przetwarzania, komunikacji i wizualizacji. Zaliczają się do nich m.in. inteligentne moduły pomiarowe u-sense, przemysłowe switche Ethernet oraz system u-remote, zapewniający gromadzenie danych, stanowiące podstawę aplikacji przemysłowego IoT.
Weidmüller Sp. z o.o.
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
tel. 22 510 09 40
biuro@weidmueller.com
www.weidmuller.pl