Mitsubishi Electric w Centrum Nauki Kopernik. Inteligentny system wentylacji obiektu
| TechnikaCentrum Nauki Kopernik w Warszawie to jedna z najnowocześniejszych w Europie instytucji z powodzeniem łączących naukę i kulturę z życiem codziennym. Obiekt o całkowitej powierzchni ponad 20 tys. m2 został otwarty w listopadzie 2010 roku. W pierwszym roku swojej działalności Centrum zanotowało już ponad milion wizyt, co jest dowodem jego ogromnej popularności.
Centrum Nauki Kopernik prowadzi nowoczesną komunikację naukową poprzez interaktywne wystawy prezentowane w tematycznych pracowniach edukacyjnych. Wystawy pokazują i praktycznie wyjaśniają różnego rodzaj zagadnienia, a misją Centrum jest inspirowanie do debat i dyskusji, jak również działania z pogranicza nauki i sztuki.
Aby sprostać oczekiwaniom zróżnicowanej grupy gości, Centrum poszukuje wciąż nowych form działalności, często wykraczając poza udostępnianie wystaw stałych. Placówka zajmuje się również organizacją debat, wykładów, warsztatów, gier społecznych, zajęć laboratoryjnych, a nawet pokazów teatralnych i filmowych. Od samego początku zarządzanie tak dużą powierzchnią wystawienniczą oraz zapewnienie komfortu termicznego zwiedzającym było nie lada wyzwaniem.
Ponieważ budynek składa się dwóch pięter i imponującej powierzchni typu open space, a liczba zwiedzających jest bardzo zmienna, zdecydowano się na zastosowanie większej liczby napędów o małych mocach. Umożliwiło to precyzyjne reagowanie na zmiany i optymalne sterowanie temperaturą na mniejszych przestrzeniach. Kolejnym, niemniej ważnym czynnikiem były aspekty związane z optymalizacją zużycia energii.
Algorytm sterowania silnikami z optymalizacją wzbudzenia (OEC) wymyślony przez Mitsubishi Electric i zaimplementowany w przetwornicach serii D700 i F700 okazał się idealnym rozwiązaniem do tak nowoczesnego budynku. Ponieważ dla władz Centrum fundamentalną sprawą jest bezpieczeństwo zwiedzających, ryzyko awarii i przerw technicznych musiało być zredukowane do minimum.
Wszystkie eksponaty oraz zainstalowane systemy musiały spełniać najwyższe światowe standardy jakościowe oraz posiadać najwyższy stopień użyteczności. Z tych właśnie przyczyn wybrano przetwornice częstotliwości Mitsubishi Electric jako rozwiązanie idealne do zrealizowania tak nowatorskiego i prestiżowego projektu, gdzie na co dzień spotyka się technologia, nauka i sztuka!
Grzegorz Kozioł
Mitsubishi Electric
www.mitsubishi-automation.pl