Innowacyjne rozwiązania w zakresie sterowania, maksimum bezpieczeństwa. COPA-DATA prezentuje system zenon z pełną obsługą technologii Multitouch

Firma COPA-DATA po raz pierwszy zaprezentowała oprogramowanie HMI/SCADA pod nazwą zenon, zapewniające pełną kompatybilność z technologią Multitouch podczas targów SPS/IPC/Drives w listopadzie 2011. Możliwość obsługiwania ekranów dotykowych kilkoma palcami równocześnie zapewnia użytkownikowi wiele korzyści - dzięki lepszej funkcjonalności codzienne korzystanie z ekranów dotykowych staje się wydajniejsze. Równocześnie technologia Multitouch zapewnia maksymalne bezpieczeństwo w przypadku zastosowań przemysłowych.

Posłuchaj
00:00

Rozwiązania w zakresie sterowania z wykorzystaniem technologii multitouch (wielodotykowej) znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle i produkcji. Coraz operatorów więcej maszyn i instalacji wymaga zastosowania rozwiązań multitouch zarówno od dostawców sprzętu komputerowego, jak i oprogramowania. Sprzyjają temu popularyzujące się rozwiązania informatyczne i obsługa technologii wielodotykowej w środowisku operacyjnym Windows 7.

Firma COPA-DATA jest jednym z pierwszych dostawców mających możliwość wykorzystania tej technologii w rozwiązaniach typu HMI/ SCADA. Podczas zeszłorocznych targów SPS/IPC/Drives organizowanych w Norymberdze zaprezentowała ona oprogramowanie zenon zapewniające pełną funkcjonalność multitouch. "Dzięki coraz powszechniejszemu użyciu smartfonów i komputerów typu tablet, technologia multitouch zyskała już zaufanie i znajduje zastosowanie również poza IT.

Skupiliśmy całą naszą uwagę na przedefiniowaniu technologii Multitouch tak, aby dostosować ją do wykorzystania w obsłudze maszyn i w przemyśle", wyjaśnia Th omas Punzenberger, CEO firmy COPA-DATA. "Wnioski, jakie wyciągnęliśmy, znalazły potwierdzenie już w pierwszych zapytaniach producentów maszyn.

Funkcjonalność jest dla klientów naszej firmy istotnym czynnikiem decydującym o sukcesie produktu, a kluczowym elementem funkcjonalności jest intuicyjna obsługa. Dość wcześnie dostrzegliśmy tę potrzebę i już teraz wprowadziliśmy do systemu zenon w pełni zintegrowane funkcje multitouch".

ZMIANA SPOSOBÓW KONTAKTU Z UŻYTKOWNIKIEM

Rozwiązania HMI/SCADA systemu zenon gwarantują pełne rozpoznawanie i przetwarzanie gestów dotykowych przy wielu punktach kontaktu z ekranem. Do standardowych gestów dotykowych zaliczyć można naciśnięcie, przeciągnięcie i powiększenie. Mogą one być stosowane bezpośrednio w środowisku zenon. Dzięki temu system zenon zapewnia użytkownikowi wygodę przeglądania funkcji i obsługi list, katalogów i dokumentacji.

Użytkownik może też z łatwością poruszać się po stronach wyświetlacza, a także przeglądać je i modyfikować. Ekrany można z łatwością przesuwać i wyświetlać w wersji powiększonej lub pomniejszonej, zależnie od potrzeb.

Otwarty interfejs umożliwia również zdefiniowanie indywidualnych gestów dotykowych, które uruchamiać będą przypisane im wcześniej funkcje. Użytkownik może więc na przykład odhaczyć na ekranie uruchomiony alarm i potwierdzić w ten sposób wykonanie działania. Po wpisaniu litery S użytkownik odsyłany jest bezpośrednio do ekranu startowego.

PROSTA NAWIGACJA, INDYWIDUALNA KONFIGURACJA

Technologia Multitouch ułatwia poruszanie się po strukturze nawigacji projektów dzięki zastąpieniu menu i podmenu tak zwanymi dokami. Pozwala na to pasek narzędzi, który równomiernie rozmieszcza centralne symbole projektu, zapewniając szybki dostęp do najważniejszych ekranów i aplikacji. Symbole mogą zostać rozmieszczone wewnątrz doku zgodnie z wymaganiami użytkownika, z zastosowaniem funkcji przeciągnij i upuść, dostępnej w technologii Multitouch.

Użytkownik może uzyskać widok całego doku, używając funkcji przewijania. Funkcja celu jest łatwiej dostępna niż wcześniej, co skraca czas jej poszukiwania. Funkcja przeciągnij i upuść może być również wykorzystywana do modyfikowania i przeglądania ekranów.

W interfejsie użytkownika (HMI) użytkownik może je połączyć, zależnie od indywidualnych potrzeb. Możliwe jest więc przeniesienie standardowego ekranu przetwarzania z menu w określone miejsce na innym ekranie. Taką konfigurację można również zapisać, dzięki czemu po kolejnym zalogowaniu użytkownik będzie mógł rozpocząć pracę ze spersonalizowanymi ustawieniami.

WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ, WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO

Technologia Multitouch zapewnia użytkownikom większą funkcjonalność, optymalny podgląd interfejsu HMI i intuicyjną obsługę. Obsługa maszyn i instalacji jest znacznie usprawniona. Dzięki technologii Multitouch profesjonaliści (ale także nowi, niedoświadczeni pracownicy) mogą pracować w środowisku zenon szybko, łatwo i już po krótkim szkoleniu.

Bardzo istotne w zastosowaniu przemysłowym: do odblokowywania komend podczas wykonywania działań o znaczeniu krytycznym dla bezpieczeństwa użytkownicy muszą użyć dodatkowego przycisku.

Dzięki temu, że wykonanie tego działania wymaga użycia obu rąk, zmniejsza się ryzyko przypadkowego dotknięcia ekranu, które mogłoby skutkować przełączeniem lub zmianą ustawień. Ponadto uproszczony został proces logowania, gdyż użytkownicy mogą dokonywać autoryzacji i rejestrować się z użyciem loginu wykorzystującego gesty dotykowe.

COPA-DATA Polska
www.copadata.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Przemysł 4.0
Inteligentne zbiorniki w przemyśle spożywczym – mniej strat, większa efektywność
Powiązane treści
Cztery produkty, pełen zakres usług. Już wiosną dostępna rodzina produktów zenon
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów