Danfoss prezentuje przetwornice częstotliwości VLT w nowych, mniejszych obudowach D-frame

| Technika

W związku z rosnącymi wymaganiami w zakresie wydajności i niezawodności przetwornic częstotliwości oraz innych napędów elektrycznych, klienci i użytkownicy szukają nowych technologii, które pomagają oszczędzać energię i zmniejszać koszty. Bardzo ważne jest też, aby produkt był wysoce funkcjonalny i zapewniał bezproblemową pracę przez wiele lat.

Danfoss prezentuje przetwornice częstotliwości VLT w nowych, mniejszych obudowach D-frame

Naprzeciw tym wysokim wymaganiom wyszła firma Danfoss i opracowała nowe obudowy dla przetwornic częstotliwości dla zakresu mocy od 90 do 315 kW. Podczas gdy już poprzednie obudowy należały do małych, nowe obudowy zajmują powierzchnię nawet do 68% mniejszą od nich. Na rysunku 1 pokazane jest porównanie odnośnie do powierzchni zabudowy nowych obudów w stosunku do ich poprzedników.

W praktyce można też stwierdzić, że z dotychczasowo dostępnych trzech wielkości mocy dla danego zakresu mocy i IP zostały one ograniczone do dwóch. Dodatkowo nowe obudowy D są zoptymalizowane pod kątem wysokiej wydajności i niezawodności, a wszystko to przy zachowaniu wyjątkowo kompaktowych rozmiarów. Dzięki tym cechom nowe napędy VLT zapewniają wymierne korzyści:

  • oszczędność miejsca w szafach elektrycznych oraz pomieszczeniach, gdzie instalowane są urządzenia,
  • oszczędność zużywanej energii.

Energooszczędność jest związana z inną kolejną cechą wyróżniającą nowe obudowy - wyższą sprawnością napędu. Udało się to zrealizować dzięki nowym podzespołom i zmianom konstrukcyjnym. Przede wszystkim zastosowano kolejną generację modułów mocy oraz ulepszono proces odprowadzania strat cieplnych.

Dzięki temu w obudowach o mniejszych wymiarach udało się zapewnić jeszcze większą efektywność energetyczną układu. Co istotne - w całym procesie nie zapomniano o funkcjonalności, a wręcz była ona jednym z priorytetów. Nowe obudowy zachowały pełną znaną z poprzedników funkcjonalność, nie zapomniano także o podstawowych cechach jak filtry RFI dostępne w standardzie i montowane wewnątrz przetwornicy.

Przetwornice częstotliwości w nowych obudowach D korzystają ze sprawdzonego, unikalnego i innowacyjnego systemu back-channel cool ing system. Pozwala on utrzymać elektronikę w bezpiecznych i optymalnych temperaturach pracy. Największą jego zaletą jest fakt, że dzięki instalacji można znacznie zredukować koszty eksploatacyjne.

Tylny kanał chłodzący jest tak skonstruowany, że pozwala aby powietrze chłodzące było przepuszczane przede wszystkim przez radiator i jego elementy, przy minimalnym kontakcie tego powietrza z obszarem elektroniki. W ten sposób 90% ciepła generowanego przez napęd jest usuwana bezpośrednio na zewnątrz obudowy.

Dzięki temu wzrasta niezawodność oraz wydłuża się żywotność urządzenia. Stopień ochrony IP54 dla połączeń między kanałem tylnym a obszarem elektroniki pomaga znacznie ograniczyć wzrost temperatury oraz chroni przed zanieczyszczeniem podzespołów elektronicznych. Przetwornice częstotliwości VLT w nowych obudowach D to jednak nie tylko najmniejsze w tej klasie rozmiary.

Mają one również wiele funkcji zwiększających wydajność oraz bezpieczeństwo. Pozwalają one klientom i użytkownikom końcowym na zmniejszenie zarówno kosztów inwestycyjnych, jak i późniejszych bieżących kosztów operacyjnych i serwisowych. Fabrycznie mogą być wyposażone w wiele opcji, eliminując koszty związane z zakupem i instalacją tych elementów poza szafą.

Wśród opcji dodatkowych, możliwych do zamontowania w fabryce elementów są bezpieczniki, elementy wejściowe takie jak stycznik, wyłącznik czy odłącznik, a także inne elementy w zależności o wymagań aplikacji. Dzięki temu dobór i przystosowanie do aplikacji jest jeszcze prostszy - co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy.

Dla solidnej ochrony przed agresywnym środowiskiem przemysłowym wszystkie przetwornice częstotliwości w nowych obudowach D mają zabezpieczone układy elektroniczne przez specjalne, dodatkowe lakierowanie. Dzięki temu zwiększona jest ich żywotność i odporność na warunki środowiskowe.

Dodatkowo w nowych obudowach istnieje nowa opcja dostępu do radiatora, dzięki której przeglądy są prostsze. Na podobnych zasadach rozwiązany jest dostęp do wentylatora chłodzącego. Nowe obudowy D są dostępne w wersjach o różnym stopniach ochrony. Najniższym stopniem ochrony dla nowych obudów D jest IP20, co jest istotną zmianą w stosunku do poprzednich obudów oferowanych w stopniu IP00.

Poza IP20 oferowane są również wersje IP21 i IP54. Wszystkie to pozwala dopasować przetwornice do warunków aplikacji i eksploatacji, a przede wszystkim przedłużyć żywotność napędu i zwiększyć niezawodność. Przetwornice częstotliwości w nowych obudowach D dostępne są w zakresie napięć 380 do 500 V dla zakresu mocy od 90 do 315 kW. W przygotowaniu są kolejne wersje na napięcia od 525 do 690 V.

Danfoss
www.danfoss.pl

Zobacz również