Sygnalizacja zagrożenia produktami firmy W2
| Energetab 2013Urządzeniami ostrzegawczymi powszechnie wykorzystywanymi do informowania o niebezpieczeństwie są sygnalizatory akustyczne. Środowisko przemysłowe niejednokrotnie cechuje się wysokim poziomem hałasu, przez co sygnalizacja akustyczna może okazać się niewystarczająca. W takim wypadku stosuje się dodatkowo sygnalizację głosową lub optyczną.
Firma W2 w swojej ofercie ma całą gamę sygnalizatorów wykorzystywanych w systemach pożarowych, włamaniowych oraz szeroko rozumianej automatyce przemysłowej. Najbardziej powszechnymi urządzeniami sygnalizacyjnymi wykorzystywanymi w tej ostatniej są niewątpliwie wieże sygnalizacyjne, zazwyczaj przypisane do pojedynczej maszyny lub procesu technologicznego. Sygnalizatory ostrzegawcze swym zakresem działania mogą obejmować większy obszar, zapewniając dostęp do informacji o zagrożeniu większej liczbie osób znajdujących się w danym miejscu.
Jednym z ostatnich produktów firmy W2 wprowadzonych na rynek jest sygnalizator akustyczny SA-A2. Sygnalizator wykonany jest z białego, niepalnego tworzywa sztucznego. Urządzenie działa na napięcie 24 VDC cechuje się niskim poborem prądu na poziomie <20 mA, zapewniając natężenie dźwięku w odległości 1 m na poziomie >100 dB. Dodatkowo istnieje możliwość płynnej regulacji natężenia dźwięku w zakresie od ok. 70 dB do 100 dB, dzięki czemu intensywność jego działania można dopasować do pomieszczenia, w których ma pracować.
Dodatkowo możliwa jest funkcja stopniowego narastania głośności od poziomu niskiego (ok. 70 dB) do poziomu określonego przez użytkownika. Funkcja ta ma na celu wyeliminowanie efektu "szoku" związanego z nagłym pojawieniem się sygnału alarmowego w pomieszczeniach "cichych". Sygnalizator umożliwia wybór jednego z czterech wzorów dźwięku: sygnał DIN 33 404, sygnał policji, sygnał ISO 8201 oraz sygnał straży pożarnej.
Sygnalizatory mają możliwość pracy synchronicznej, dzięki czemu można stosować kilka urządzeń w bliskim sąsiedztwie. Komunikacja między sygnalizatorami odbywa się po dodatkowym przewodzie tzw. linii synchronizacyjnej. Jedno urządzenie ustawione w trybie master generuje impulsy, które odbierane są przez pozostałe urządzenia skonfi- gurowane w trybie slave. Synchronizacja umożliwia wspólną pracę sygnalizatorów bez efektu pogłosu czy nachodzenia na siebie sygnałów.
Wsparciem dla sygnalizatora SA-A2 może być sygnalizator optyczny SO-Ad1. Sygnalizator cechuje się wysokim stopniem ochrony IP65, dzięki czemu można go stosować w miejscach narażonych na działanie wody. Urządzenie również wykonane jest z tworzywa niepalnego, dostępne jest w kolorze czarnym lub białym. Napięcie znamionowe tak jak w przypadku sygnalizatora akustycznego wynosi 24 V. Dzięki zastosowaniu jasnych diod LED pobór prądu jest mniejszy w porównaniu ze standardowym rozwiązaniem w postaci żarówki i wynosi <100 mA. Sygnalizator umożliwia wybór spośród trzech trybów pracy:
- działanie przypominające działanie żarówki - załączenie napięcia powoduje świecenie wszystkich diod,
- zmienna intensywność światła - mruganie, płynne przejście z fazy świecenia do fazy wyłączenia i odwrotnie,
- światło obrotowe - tzw. efekt koguta.
W przypadku kiedy sygnalizacja akustyczna jest niewystarczająca lub wtedy, kiedy środowisko pracy przesycone jest sygnałami akustycznymi, można zastosować sygnalizację głosową. Sygnalizator SG-Wgw umożliwia odtwarzanie do sześciu komunikatów o łącznym czasie trwania do 60 sekund wraz z akustycznym sygnałem ostrzegawczym (dostępne jest 35 wzorów dźwięku).
Urządzenie zasilane może być napięciem 12 V lub 24 V, natomiast jego głośność w odległości jednego metra wynosi >85 dB. Dzięki zastosowaniu głośnika magnetoelektrycznego oraz 10- bitowego przetwornika uzyskano wysoką jasność komunikatów. Te ostatnie wgrywane są do wewnętrznej pamięci urządzenia za pomocą karty SD. Konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą programu "SG". Program umożliwia pełną konfigurację odtwarzanej sekwencji (czas trwania sygnału akustycznego oraz jego rodzaj, czas przerw, itp.).
W najbliższej przyszłości w ofercie firmy pojawi się moduł przejściowy umożliwiający połączenie sygnalizatora SG-Wgw z sygnalizatorem optycznym SO-Ad2. Urządzenie umożliwi przypisanie sygnalizacji optycznej w postaci pojedynczego koloru z sygnalizacją akustyczno-głosową. Sterowanie działaniem obu urządzeń będzie możliwe za pomocą wyjść przekaźnikowych. Takie rozwiązanie umożliwi pełną sygnalizację procesu, zdarzenia lub awarii oraz proste podłączenie do istniejącego urządzenia lub procesu produkcyjnego.
Łukasz Kierna
W2 Włodzimierz Wyrzykowski
www.w2.com.pl