Szukając optymalnego zasilacza przemysłowego

| Technika

Większość urządzeń elektrycznych, jakie spotykamy na co dzień, korzysta z zasilaczy. Potrzebują ich zarówno urządzenia przemysłowe, jak i gospodarstwa domowego - w szczególności te, które wyposażone są w elementy elektroniczne oraz układy sterowania. Duże zapotrzebowanie i różnorodność zastosowań sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań i modeli zasilaczy, a użytkownik staje przed koniecznością wyboru najbardziej optymalnego dla siebie.

Szukając optymalnego zasilacza przemysłowego

Co oznacza pojęcie "najlepszy zasilacz" do danej aplikacji? Jeśli dwa zasilacze o podobnych parametrach różnią się znacząco ceną, czy to znaczy, że przepłacamy, kupując ten droższy? A może kupując tańszy narażamy się na zbędne ryzyko? Jak dobrać odpowiedni i najlepszy zasilacz dla naszych potrzeb i czym kierować się przy wyborze? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

KAŻDA APLIKACJA JEST INNA

Każda aplikacja jest inna i dla każdego przypadku najbardziej pożądane cechy urządzenia mogą się różnić. O ile w przypadku zasilaczy do urządzeń w typowym gospodarstwie domowym sprawa jest dosyć prosta (najczęściej producenci oferują już specjalizowane zasilacze), o tyle w przypadku zasilaczy przemysłowych jest to już znacznie bardziej skomplikowane.

W przemyśle musimy liczyć się z trudniejszymi warunkami pracy (np. ciężkie warunki środowiskowe, duże wahania temperatur pracy, gwałtowne zmiany napięcia zasilającego i obciążenia, itd.). To wszystko powoduje, że konstrukcja zasilaczy przemysłowych jest znacznie bardziej złożona, musi bowiem zapewnić stabilne napięcie wyjściowe oraz wydajność prądową przez cały czas pracy.

Nie bez znaczenia w przemyśle są także takie parametry jak wielkość i wymiary zasilacza (im mniejsza tym łatwiej zmieścić zasilacz w szafie sterowniczej), sposób mocowania i podłączania przewodów (mocowania powinny być pewne i wygodne dla użytkownika), jak również ilość wydzielanego ciepła (wysoka temperatura jest wrogiem układów elektronicznych, które mogą znajdować się w pobliżu).

PO CZYM POZNAĆ DOBRY ZASILACZ?

Co należy brać pod uwagę, chcąc dokonać najbardziej optymalnego wyboru? Przede wszystkim najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie cechy i parametry są dla mnie najważniejsze i najbardziej pożądane dla mojej aplikacji. Jak bardzo niezawodny musi być mój zasilacz i na jakie sytuacje może być narażony podczas pracy. Czasem najważniejsza jest niska cena, jeśli decydujemy się zapłacić więcej, to istotne jest, aby wiedzieć, za co tak naprawdę płacimy.

Proponujemy zacząć od wyboru producenta. Wybierając znanego, renomowanego dostawcę mamy zazwyczaj gwarancję, że podane w karcie katalogowej parametry nie są "naciągane", jakość wykonania jest prawidłowa, a użyte komponenty to sprawdzone i odpowiednio dobrane elementy. Jeśli mamy do czynienia z mniej ważną aplikacją i dopuszczamy ryzyko awarii, możemy kupić zasilacz nie markowy, zmniejszając w ten sposób przeważnie odrobinę koszty.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie parametrów zasilacza i dokładne obejrzenie karty katalogowej. Żądajmy od producenta dokładnej karty katalogowej - z pewnością firmy, które nie mają nic do ukrycia, udostępnią ją nam bez problemu. Jeśli firma informuje tylko o podstawowych parametrach i unika szczegółów, lepiej poszukajmy czegoś innego.

KTÓRE Z PARAMETRÓW SĄ NAJWAŻNIEJSZE?

Kluczowe parametry to napięcie zasilania, napięcie wyjściowe i moc lub prąd wyjściowy. Są to podstawowe wielkości, od których zaczynamy wybór. Kolejne ważne kwestie to:

  • Sprawność zasilacza - dla wersji impulsowych nie powinna być mniejsza niż 85% i powinna rosnąć wraz ze wzrostem mocy urządzenia. Zbyt mała powoduje silne nagrzewanie się i w efekcie ryzyko szybkiego zużycia takich elementów jak np. kondensatory elektrolityczne, co w rezultacie doprowadzi do awarii.
  • Dopuszczalna temperatura pracy z mocą znamionową lub wykres zależności mocy wyjściowej od temperatury pracy - zasilacze zazwyczaj się grzeją i potrafią osiągać temperaturę kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Jeśli producent podaje moc znamionową z zaznaczeniem, że dotyczy to temperatury np. 25°C, należy liczyć się z tym, że w rzeczywistych warunkach prawdopodobnie będziemy musieli ograniczyć pobór prądu, jeśli nie chcemy narazić się na skrócenie żywotności zasilacza.
  • Dopuszczalne odchyłki napięcia zasilającego, charakterystyka napięcia wyjściowego w zależności od obciążenia oraz informacja o zabezpieczeniach zasilacza - to informacje o stabilności pracy urządzenia, jakiej możemy się spodziewać.
  • Informacje o możliwości pracy równoległej lub szeregowej kilku zasilaczy, funkcji kompensacji napięcia wyjściowego czy wreszcie sprawdzenie samej wielkości zasilacza (zbyt duży zasilacz i dużo wolnej przestrzeni w środku świadczy, że producent miał problem z nadmiernym nagrzewaniem elementów) - to dodatkowe informacje pomagające przy wyborze.

RODZINA ZASILACZY PRZEMYSŁOWYCH S8VK FIRMY OMRON

W publikowanym artykule polecamy przyjrzenie się rodzinie zasilaczy przemysłowych S8VK oferowanych przez znanego i markowego producenta, którym jest Omron. Mają one wyjątkowy zakres temperatury pracy od -40 do 70°C oraz zapewniają stabilność nawet w najtrudniejszych warunkach.

Zasilacze mają uniwersalny uchwyt umożliwiający szybki montaż na szynie mocującej oraz są wyposażone w kilka zacisków wyjściowych ułatwiających podłączania. Urządzenia S8VK są o około 13% mniejsze niż podobne zasilacze innych producentów, co czyni je jednymi z najbardziej kompaktowych tego typu produktów dostępnych na rynku. Niewielkie rozmiary urządzenia zostały osiągnięte bez uszczerbku na wydajności i niezawodności oraz przy zachowaniu szerokiego zakresu temperatur roboczych i odporności na wstrząsy i wibracje.

Nową koncepcją, którą zaprezentowała firma Omron, jest oferta trzech różnych rodzin zasilaczy S8VK w zależności od potrzeb użytkownika:

  • S8VK- C to rozwiązanie standardowe dla aplikacji, gdzie ważne są przede wszystkim koszty przy zachowaniu wysokiej niezawodności. Zasilacze z tej rodziny mają zakres temperatur od -20 do 60°C i mogą być zasilane napięciem 100 do 240 VAC 50/60 Hz. Urządzenia te oferowane są w zakresach mocy wyjściowej od 60 do 480 W.
  • S8VK-G to rozwiązanie dla aplikacji, gdzie wymagania są większe. Ta rodzina została stworzona zgodnie z koncepcją "zamontuj i zapomnij". Specjalnie dobrane elementy i sposób montażu pozwalają na pracę w temperaturach od -40 do 70°C i dają możliwość chwilowego przeciążania nawet do 120%. Jednostki są zasilane napięciem od 100 do 240 VAC 50/60Hz lub 90-350 VDC i dostępne dla mocy od 15 do 480 W. Dla rodziny tej dopuszczalne jest także łączenie zasilaczy i praca równoległa.
  • S8VK-R jest modułem pomocniczym (modułem redundancyjnym) należącym do rodziny ProPlus, która została zaprojektowana w ten sposób, aby zapewnić stabilną i nieprzerwaną pracę w najbardziej nawet krytycznych sytuacjach.

Dodatkowe specjalne wskaźniki przeciążenia czy stabilnej pracy ułatwiają użytkownikowi monitorowanie prawidłowej pracy i diagnostykę ewentualnych uszkodzeń.

Omron Electronics
www.industrial.omron.pl