Impol-1 - kompleksowy dostawca elementów i systemów automatyki oraz systemów alarmowych do separatorów

| Technika

Impol-1 ma szeroką ofertę elementów automatyki które pozwalają na budowę różnorodnych systemów - od prostych po bardzo zaawansowane. Oprócz urządzeń, które Impol-1 produkuje - a są nimi czujniki indukcyjne i pojemnościowe, indukcyjne czujniki prędkości ICP i elektroniczne sygnalizatory ruchu ESR oraz zasilacze - firma ma w swojej ofercie produkty firm: Sick, Kuebler, Pepperl+Fuchs oraz MeanWell. Poniżej przedstawiamy wybrane nowości z naszej oferty.

Impol-1 - kompleksowy dostawca elementów i systemów automatyki oraz systemów alarmowych do separatorów

Elementami pozwalającymi na określenie położenia elementów ruchomych w różnorodnych aplikacjach są enkodery. Występują one w wielu wersjach wykonania zarówno pod względem mechanicznym jak i elektrycznym. Jednym z najbardziej popularnych są enkodery inkrementalne.

Enkoder inkrementalny rodziny ESIMA DBS36 firmy Sick który dzięki swym małym wymiarom może być używany w wielu różnorodnych aplikacjach. Średnica korpusu w tym enkoderze wynosi tylko 37mm. Kołnierz do mocowania czołowego z wielootworowym rastrem zapewnia swobodę montażu. Dostępne są wersje z wałkiem oraz z otworem nieprzelotowym która jest wyposażona w uniwersalny wspornik antyrotacyjny. Enkodery te mogą być wyposażone w interfejsy: TTL/RS-422, HTL/push-pull i otwarty kolektor NPN. Dostępne są rozdzielczości od 100 do 2500 obr/min.

Oprócz enkoderów obrotowych występują też enkodery które pozwalają na określenie przesunięcia liniowego. Są to enkodery linkowe oraz enkodery magnetyczne. Poniżej przykład jednego z nich.

Liniowy enkoder absolutny z taśmą magnetyczną rodziny LA50/BA5 firmy Kuebler pracuje z rozdzielczością 10 um a maksymalny długość pomiaru to 20 metrów. Odległość pomiędzy taśmą magnetyczną a głowicą może wynosić to maksymalnie 1,5mm. Głowica pomiarowa może być wyposażona w interfejs SSI lub CANopen. Wmontowana dioda LED sygnalizuje gdy poziom pola magnetycznego jest za słaby co pozwala uprościć instalację całego systemu.

W różnorodnych gałęziach przemysłu często zachodzi potrzeba policzenia energii, czasu, impulsów lub częstotliwości. Takie zadania mogą zrealizować liczniki firmy Kuebler które firma Impol-1 jako autoryzowany dystrybutor posiada w swojej ofercie. Występują one jako urządzenia elektroniczne lub elektromechaniczne. Poniżej przykład jednego z nich.

Licznik Codix 560 firmy Kubler jest uniwersalnym licznikiem który może liczyć: czas, częstotliwość i impulsy do częstotliwości 55 kHz oraz pracować jako wskaźnik pozycji. Może on pracować jako licznik partii lub licznik całkowity. Posiada on dwa wyjścia przekaźnikowe. Może być wyposażony w interfejs RS232 lub RS485 co umożliwia bezpośrednie podłączenie do komputera PC, większego wyświetlacza lub drukarki. Urządzenie może być zasilane z napięcia 10-30 VDC lub 100-240 VAC. Zakres temperatur pracy wynosi od -20 do +65°C.

Ważną grupę czujników występujących w automatyce są czujniki poziomu, przepływu, ciśnienia i temperatury. Poniżej jest zaprezentowana rodzina czujników poziomu która dzięki dobrym parametrom metrologicznym i atrakcyjnej cenie może być użyta w wielu różnorodnych aplikacjach.

Czujnik poziomu rodziny LFP firmy SICK. Długość sondy może wynosić od 10 do 400 cm. Można ją dowolnie skracać. Czujnik ten posiada wyjście analogowe (0-10 V lub 4-20 mA) oraz podwójne wyjście binarne. Pozwala to na: pomiar ciągły oraz sygnalizację progowych wartości poziomu (możliwość zaprogramowania maksymalnie 4 progów poziomu). Można też zaprogramować funkcję tzw. okna tzn. czujnik będzie sygnalizował gdy wartość poziomu przekroczy ustalony poziom minimalny lub maksymalny. Czujnik LFP można zaprogramować przed zamontowaniem w zbiorniku co znacznie upraszcza instalację.

Dzisiaj zwraca się coraz większą uwagę na problemy ochrony środowiska. Oprócz różnorodnych elementów automatyki firma IMPOL-1 jest przedstawicielem fińskiej firmy Labkotec oferującej systemy alarmowe do separatorów tłuszczy i substancji ro popochodnych. Sygnalizują one konieczność opróżnienia separatora, a tym samym pomaga zapobiegać przedostawaniu się szkodliwych związków (węglowodory) do kanalizacji.

Jednym z nowych urządzeń jest bezprzewodowy system alarmowy LokaSET który pozwala na monitoring cieczy w szambie. System składa się z następujących modułów: centralki alarmowej zainstalowanej w domu, modułu radiowego oraz sondy.

Sonda dołączona jest do modułu radiowego. Komunikacja pomiędzy modułem radiowym zainstalowanym przy szambie a centralką alarmową odbywa się bezprzewodowo. Pozwala to uniknąć instalacji przewodu łączącego sondę zainstalowaną w szambie z mieszkaniem co prowadzi do redukcji kosztów instalacji związanych z instalacją kabla. Urządzenie posiada sygnalizację optyczną, akustyczną oraz wyjście przekaźnikowe które można dołączyć np. do systemu alarmowego lub wykorzystać do rozbudowy o dodatkowe elementy sygnalizacyjne. Zasięg transmisji pomiędzy modułem radiowym a centralką wynosi do 650 metrów, czas życia baterii (CR123A) do 10 lat.

Impol-1
www.impol-1.pl