Zasilacze laboratoryjne i do montażu na szynie nośnej

Dobór zasilacza do aplikacji związany jest z wyborem urządzenia o określonych parametrach technicznych i funkcjonalnych. Lista tych ostatnich jest dosyć długa, przy czym, w przypadku urządzeń do użytku profesjonalnego, kluczowa jest przede wszystkim długookresowa stabilność napięcia wyjściowego, a więc taka, na którą w niewielkim stopniu wpływają zewnętrzne czynniki środowiskowe, zmieniające się obciążenie czy upływający czas.

Posłuchaj
00:00

Fot. 1. Zasilacz laboratoryjny EA-PS 2042-06B o mocy 100 W

Oprócz tego dobierając zasilacz, należy również zwrócić uwagę na:

  • zakres regulacji napięć,
  • możliwość ograniczenia prądu wyjściowego,
  • obecność filtrów przeciwzakłóceniowych,
  • liczbę kanałów,
  • wytrzymałość mechaniczną i środowiskową.

Conrad.pl oferuje szeroki asortyment urządzeń zasilających przeznaczonych do stosowania w bardzo szerokiej gamie aplikacji. Wśród nich znaleźć można zasilacze laboratoryjne, regulowane, OEM oraz modułowe, w tym do montażu na szynie DIN. Są to urządzenia takich znanych producentów, jak EA Elektro Automatik, Murr Elektronik, GW Instek, Phoenix Contact, Siemens, TDK Lambda oraz PULS, które zapewniają wysoką dokładność, stabilną i bezawaryjną pracę.

ZASILACZE LABORATORYJNE

Fot. 2. Zasilacz programowany EA-PS 8080-120 o mocy 3000 W

Reprezentantem tej grupy urządzeń są produkty Elektro-Automatik - np. niewielkie zasilacze laboratoryjne z serii EA-PS 2000B. Odznaczają się one dobrymi parametrami i korzystną ceną, do tego wyposażone są nie tylko w zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (OVP), ale też opcjonalne zabezpieczenie przed zbyt dużym natężeniem prądu.

Wyłącza ono wyjście, gdy osiągnięty zostanie określony próg prądu znamionowego (regulowany w zakresie 0...110% wartości In) i tym samym chroni podłączone odbiorniki. Dzięki interfejsowi USB urządzenia mogą być kontrolowane i ustawiane zdalnie. Możliwe jest przy tym podłączenie kilku zasilaczy, przez co szczególnie dobrze sprawdzają się one w szkołach, zakładach prowadzących naukę zawodu, warsztatach, jednostkach badawczych, laboratoriach i aplikacjach testujących. Zasilacze wykorzystywane są też w różnego rodzaju zastosowaniach przemysłowych.

Fot. 3. Zasilacze TDK-Lambda z serii HWS

Przykładem innych urządzeń marki Elektro-Automatik są sterowane mikroprocesorowo zasilacze laboratoryjne z serii EA-PSI 8000 T. Cechują się one przyjaznym, interaktywnym menu i mają wiele funkcji, które zdecydowanie ułatwiają ich obsługę. Profile użytkowników oraz funkcje można łatwo konfigurować i zapisywać, dzięki czemu określone testy lub procesy mogą zostać później łatwiej powtórzone.

Jednocześnie liczne funkcje kontrolne dla wszystkich parametrów wyjściowych ułatwiają przygotowanie testów i sprawiają, że zewnętrzna kontrola staje się zbędna. Duży wyświetlacz graficzny pokazuje w przejrzysty sposób zaprogramowane wartości, aktualne sygnały wyjściowe, stan pracy i stany przycisków. Z tyłu urządzenia znajduje się slot, który pozwala na podłączenie kolejnych złączy (RS-232, IEEE, USB, CAN, LAN).

WERSJE DO MONTAŻU NA SZYNIE DIN

Fot. 4. Zasilacze marki Cotek - również w ofercie firmy Conrad

Szczególnie interesującą grupą nowych zasilaczy są te przeznaczone do montażu na szynie. Jednym z wielu przykładów urządzeń o wysokiej jakości wykonania oraz optymalnej sprawności działania jest seria zasilaczy HWS o mocach od 15 do 1500 W firmy TDK Lambda. Dzięki wysokim współczynnikom sprawności (do 90%) oraz dużej gęstości mocy omawiane urządzenia cechują się kompaktowością (obudowy 1 HE) i chłodzone są konwekcyjnie.

Z kolei zasilacze o mocach 300 W i 600 W chłodzone są za pomocą wbudowanego wentylatora i występują w obudowach 2 HE. Pod oznaczeniem HWS-P w klasie mocy 300 W i 600 W kryją się urządzenia o 3-krotnej przeciążalności, przeznaczone m.in. do pracy z silnikami. Zakres napięć wyjściowych wynosi od 5 do 48 V i jest ustawiany jest za pomocą potencjometru. Urządzenia spełniają wytyczne normy SEMI F47 w odniesieniu do przepięć łączeniowych zasilania.

ZASTOSOWANIA

Omawiane urządzenia znajdują zastosowanie w pracowniach elektronicznych i naukowo-badawczych, a także w warsztatach samochodowych i laboratoriach elektroników hobbystów. Zasilacze na szynę DIN, dzięki swoim kompaktowym wymiarom, sprawdzają się w systemach alarmowych, systemach oświetlenia awaryjnego, a także w szafach elektrycznych.

Doskonale pracują one w systemach automatyki przemysłowej oraz w miejscach, w których ograniczenia dostępnej przestrzeni i wymogi co do niezawodności są bardzo ważnymi czynnikami doboru komponentów systemu.

Conrad Electronic
www.conrad.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Przemysł 4.0
Inteligentne zbiorniki w przemyśle spożywczym – mniej strat, większa efektywność
Powiązane treści
Czy każdy zna się na zasilaczach?
Pewne zasilanie to bezpieczna produkcja. Zasilacze bezprzerwowe dla przemysłu
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów