Trzy rodziny zasilaczy impulsowych firmy Weidmüller - dopasowane do różnych aplikacji

| Technika

Dążenie do stałego zwiększania jakości produkcji i dostępności zakładów napędza ciągłą optymalizację procedur produkcyjnych. W połączeniu z rosnącym poziomem automatyzacji niesie to ze sobą nowe wyzwania dla zapewnienia niezawodnego zasilania.

Trzy rodziny zasilaczy impulsowych firmy Weidmüller - dopasowane do różnych aplikacji

Jako doświadczony partner w dziedzinie systemów połączeń przemysłowych Weidmüller dostarcza kompleksowe rozwiązania obejmujące wysokodostępne, stabilizowane zasilacze impulsowe z praktycznymi modułami dodatkowymi.

Precyzyjnie dobrane zasilanie jest kluczowe dla każdego systemu automatyki w procesie budowy maszyn, w zakładach produkcyjnych, w elektrowniach, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, jak również w gałęziach przemysłu zagrożonych wybuchem i w instalacjach o wysokiej wydajności. Jakość zasilaczy decyduje o niezawodnym funkcjonowaniu połączonych elementów, a w konsekwencji także o bezproblemowym działaniu i dostępności zaawansowanych systemów. Urządzenia oferowane przez Weidmüller to trzy rodziny zasilaczy impulsowych:

  • PROeco - wersje ekonomiczne,
  • PROmax - mocne zasilacze przemysłowe,
  • PRO-H - specjalne zasilacze do aplikacji procesowych.

Do tego dostępne są dodatkowe elementy, takie jak systemy UPS 24 VDC, przetwornice 24 VDC/DC, elektroniczne bezpieczniki WAVEQuard, moduły diodowe oraz bufory zasilania.

PROECO - WERSJE EKONOMICZNE

Solidne i niezawodne, stabilizowane, impulsowe zasilacze z rodziny PROeco stanowią wartą uwagi ofertę. PROeco działają niezawodnie w szerokim zakresie temperatur od -25 do +70°C i oferują wysoką wartość MTBF (czas pracy między przewidywanymi awariami) - ponad 500 tys. godzin. Ze względu na swoja zwartą budowę i głębokość zaledwie 100 mm mogą pracować nawet w małych szafkach obiektowych.

Ich 93-procentowa skuteczność sprawia, że są o wiele lepsze od porównywalnych zasilaczy w tej klasie. Zmniejszone wydzielanie ciepła ułatwia ich wykorzystanie w małych szafach i obudowach. W ofercie Weidmuller posiada wykonania 1-fazowe i 3-fazowe oraz napięcia wyjściowe: 12, 24, 48 V i prądy: 3, 5, 7,5, 10, 20 i 40 A.

Zasilacze mają międzynarodowe dopuszczenia i atesty (CE, TÜV (EN 60950-1), cULus) oraz szeroki zakres napięcia wejściowego (od 85 do 264 VAC). Redundantne systemy zasilania oraz kompletne systemy UPS 24 VDC mogą być łatwo zbudowane z modułów dodatkowych (moduł diodowy, DC UPS, moduł kondensatora). Modułowa koncepcja PROeco zapewnia najlepszy stosunek ceny do wydajności.

PROMAX - MOCNE ZASILACZE PRZEMYSŁOWE

Zasilacze impulsowe PROmax są mocne i trwałe, dlatego szczególnie nadają się do wymagających zastosowań. Mogą być używane na całym świecie do dużych systemów zasilania maszyn lub do instalacji procesowych. Wszystko to dzięki ich wysokiej zdolności Power Boost, oszczędności miejsca i szerokiemu zakresowi temperatury pracy od -25°C do +70°C. Zasilacze PROmax zostały certyfikowane przez TÜV i zatwierdzone przez cURus, cULus, C-Tick, GOST, SEMI F47, CCC, GL (EMC1) oraz Cl1Div2.

Istnieje 16 wariantów wykonań jedno-i trójfazowych z wartością prądu wyjściowego w zakresie od 3 do 40 A i napięciem wyjściowym od 5 do 48 VDC, co umożliwia ich zastosowanie w wielu aplikacjach. Stała moc wyjściowa do 120% przy temperaturze otoczenia do +45°C oraz wysoka odporność na przeciążenie chwilowe do 300% zapewniają bezpieczną pracę, również przy wartościach granicznych.

Zasilacze PROmax są niezwykle wytrzymałe i zapewniają rozruch przy temperaturze nawet -40°C. Dzięki małej szerokości i możliwości montażu jeden obok drugiego zajmują bardzo mało miejsca na szynie DIN. Wysoki stopień sprawności do 92% i niskie straty przekładają się na niskie zużycie energii i długą żywotnością. Każdy z zasilaczy impulsowych PROmax objęty jest III kategorią przeciwprzepięciową.

PRO-H - SPECJALNE ZASILACZE DO APLIKACJI PROCESOWYCH

Impulsowe zasilacze Weidmüller z rodziny PRO-H mogą wytrzymać najbardziej ekstremalne warunki. Dopuszczenia ATEX i C1D2 pozwalają na ich zastosowanie w obszarach zagrożonych wybuchem lub wymagających wysokiej wydajności. Ze względu na ich wysokie rezerwy mocy o wartości 120%, w szerokim zakresie temperatur (od -25 do 70°C) i wysoki MTBF (średni czas między awariami) o wartości aż 1,8 mln godzin, zasilacze te są idealne do aplikacji w dużych maszynach i instalacjach inżynierii procesowej oraz w energetyce. Funkcja remote on/off pozwala na zdalne załączanie i wyłączanie urządzenia. Status wyjścia może być sygnalizowany poprzez wyjście przekaźnikowe bądź tranzystorowe. Moduły wyposażone są we wtykowe zaciski przyłączeniowe, co umożliwia ich łatwe testowanie.

ROZWIĄZANIA ZASILANIA DOSTOSOWANE DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB

Dzięki precyzyjnie dobranym elementom systemu zasilania, Weidmüller zapewnia niezawodność maszyn i urządzeń oraz pozwala uniknąć kosztownych przestojów. W skład systemu wchodzą innowacyjne jednostki zasilaczy impulsowych, zasilacze awaryjne UPS 24 VDC, elektroniczne bezpieczniki i przetwornice DC/DC. Moduły rozszerzające dopełniają szeroką gamę bezpiecznych i niezawodnych rozwiązań zasilających. Do podtrzymania napięcia zasilania 24 VDC Weidmüller oferuje urządzenia UPS, moduły buforowe i akumulatory do podtrzymania napięcia w zakresie od kilku ms do kilku godzin.

Moduły diodowe i redundancyjne dają możliwość podłączenia dwóch zasilaczy w celu sprostania zwiększonemu zapotrzebowaniu na moc lub zrekompensowania ewentualnej niesprawności jednego urządzenia. Redundantny system można utworzyć z np. naszych zasilaczy PROmax i powiązanych modułów diodowych. Zaletą tego rozwiązania jest jego kompaktowość. Moduły mogą być umieszczone w szafie rozdzielczej tuż obok siebie, ponieważ nie trzeba zostawiać pustej przestrzeni między nimi, w celu chłodzenia.

W technice procesowej, gdzie stosuje się przykładowo systemy zapobiegania eksplozjom podczas reakcji chemicznych, funkcjonalność procesu musi być utrzymana w każdych warunkach. Dlatego zasilacze konfiguruje się z jednym lub wieloma układami redundantnymi. Można zastosować redundantne moduły przeznaczone dla naszej rodziny PRO-H, które zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w strefach zagrożonych wybuchem i obszarach o wymaganej wysokiej wydajności.

Ich zastosowanie umożliwia pracę równoległą dwóch zasilaczy PRO-H. Jeżeli jeden zasilacz nie pracuje, drugi przejmuje pełne obciążenie, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo przerwy w zasilaniu. Dzięki wysokiej wartości wskaźnika MTBF, aż 1,8 mln godzin i możliwości instalacji w strefie 2, rozwiązanie to idealnie nadaje się do zastosowania w technice procesowej i energetyce.

W systemach napięcia gwarantowanego, takich jak układy baterii zasilania awaryjnego w statkach, napięcie sterujące musi być oddzielone od napięcia baterii. Jednym z możliwych rozwiązań jest połączenie stabilizowanego zasilacza impulsowego PROmax z modułem diodowym i konwerterem DC/DC. Klasa ochrony III, w połączeniu z wysoką sprawnością, powoduje, że kompaktowy konwerter DC/DC jest idealny do tego typu zastosowań. Inną alternatywą jest użycie jednostki silnoprądowej PROeco jako konwertera DC/DC i połączenie jej z modułem diodowym.

Moduł pojemnościowy oferuje rezerwy mocy potrzebne na przykład podczas uruchamiania silnika. Ponadto moduł buforowy może dostarczyć energię do selektywnego zadziałania wyłącznika w przypadku zwarcia.

Dzięki zastosowaniu systemów zasilania opartych na wysokiej jakości zasilaczach Weidmüller o dużych wartościach MTBF, konstruktorzy maszyn i systemów ze wszystkich gałęzi przemysłu mogą osiągnąć znaczącą poprawę dostępności i bezawaryjności swoich aplikacji.

Tomasz Pawłowski
menadżer ds. elektroniki
Weidmüller
www.weidmuller.com.pl