EURA Drives Electric na targach Forum Wentylacja 2015

| Technika

Premiera czterech nowych produktów, 36 m² powierzchni wystawienniczej, nawiązanie ponad 100 nowych kontaktów biznesowych, podpisanie 3 listów intencyjnych o przyszłej współpracy oraz liczne spotkania z naszymi stałymi klientami - tak w liczbach przedstawia się dla nas 13. edycja targów Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2015.

EURA Drives Electric na targach Forum Wentylacja 2015

Fot. 1. Silniki EURA EVPM

Podczas dwóch dni targów zwiedzający mieli świetną okazję poznać nasz zespół oraz dowiedzieć się czegoś więcej o naszej firmie. Dziękujemy wszystkim za odbyte spotkania, podczas których mieliśmy możliwość zaprezentować po raz pierwszy w Polsce nasze nowe produkty.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się silniki synchroniczne z magnesami trwałymi serii EVPM. W porównaniu z dotychczasowymi silnikami trójfazowymi, seria EVPM cechuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi, kulturą pracy m.in. dzięki wysokiej sprawności energetycznej - spełnia wymogi klasy IE4 Super Premium - dynamice oraz kompaktowej budowie.

EVPM to silnik synchroniczny z magnesami trwałymi (Permanent Magnet Synchronous Motors) charakteryzujący się wyjątkowymi zaletami. Użycie magnesów trwałych zapewniło większą gęstość energii w stosunku do wielkości silników indukcyjnych. Jest tak, ponieważ w silnikach indukcyjnych część prądu stojana jest zużywana do "wywołania" prądu wirnika w celu wytworzenia strumienia wirnika.

Te dodatkowe prądy generują ciepło wewnątrz silnika, co oznacza straty. W silnikach EVPM strumień wirnika jest ustalony przez magnesy stałe na wirniku, co pozwoliło uzyskać dużą sprawność. Silniki EVPM wykorzystują magnesy trwałe, które są zamontowane na powierzchni wirnika. To sprawia, że silnik staje się magnetycznie "okrągły", a moment obrotowy silnika jest wynikiem siły reakcji między magnesami na wirniku i elektromagnesów stojana.

Powoduje to optymalne wartości kąta siły elektromotorycznej, co jest uzyskiwane poprzez regulację prądu. Z punktu widzenia użytkownika silniki EVPM oferują połączenie cech napędu wykorzystującego bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC) i zalety silnika indukcyjnego. Silniki dostępne są w zakresie mocy od 0,75 kW do 30 kW w dwóch prędkościach obrotowych: 1500 rpm i 3000 rpm.

Fot. 2. Przemienniki częstotliwości EURA EM30

Przystosowane są do pracy z przemiennikami częstotliwości, które mają funkcje sterowania silników synchronicznych. Dzięki kompaktowej budowie, silniki EVPM mają mniejsze gabaryty niż silniki indukcyjne. Można to stwierdzić na przykładzie silników EVPM o mocy 1,5 kW i wielkości obudowy 71M. Dla porównania - aby zapewnić taką samą moc, silniki indukcyjne dostępne są w obudowie 90S.

Mniejsza wielkość obudowy silników serii EVPM (mniejszy wznios wału) przy zachowaniu tych samych parametrów mocy i momentu jak w silnikach indukcyjnych daje mniejszą bezwładność, co poprawia dodatkowo sprawność całego układu napędowego. Dzięki swoim parametrom technicznym nowy produkt w naszej ofercie możemy ulokować pomiędzy standardowymi silnikami indukcyjnymi a serwosilnikiem.

Dzięki bardzo dużej sprawności oraz wysokich parametrów technicznych silniki EVPM znajdują zastosowanie jako napęd wentylatorów (odciągi, nawiewy, centrale wentylacyjne itp.) oraz pomp. Silniki EVPM otrzymały wyróżnienie "Innowacyjny Produkt Roku 2015" oraz nagrodę "Produkt Roku 2014/2015" w konkursie organizowanym przez czasopismo branżowe "Napędy i Sterowanie" pod patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Przemienniki częstotliwości EURA EM30 również cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających nasze stoisko. Jest to nasze nowe rozwiązanie integrujące silnik elektryczny z przemiennikiem częstotliwości w jeden zespół napędowy. To rozwiązanie staje się bardzo popularnym rozwiązaniem , zarówno ze względów technicznych, jak i cenowych.

Fot. 3. Przykład przetwornicy częstotliwość EURA OEM dla producenta maszyn

Brak konieczności prowadzenia okablowania ekranowanego, mniejsze rozmiary szaf sterowniczych, sterowanie magistralowe - zdecentralizowane w połączeniu z takimi właściwościami przemiennika częstotliwości, jak stopień ochrony IP67 / NEMA4 i zakres temperatury pracy nawet od -40°C do +50°C, pozwala na bardzo szerokie zastosowanie w wentylacji i chłodnictwie. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość połączenia i sterowania silnikami synchronicznymi serii EVPM. Napędy te dostępne są w zakresie mocy od 0,75 kW do 15 kW.

Kolejne nasze rozwiązanie zaprezentowane na targach i cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem to przemiennik częstotliwości OEM. Jest to przemiennik zbudowany od podstaw pod konkretną aplikację użytkownika. To on określa dokładnie, jakiej potrzebuje funkcjonalności przemiennika częstotliwość.

Mniejsza liczba wejść lub wyjść cyfrowych bądź analogowych, brak komunikacji przemysłowej, mniej funkcji w oprogramowaniu czy nawet brak obudowy wpływa na obniżenie kosztów takiego urządzenia. W tym rozwiązaniu użytkownik, który nie wykorzystuje tych i innych funkcji standardowego przemiennika częstotliwości, nie musi za te rzeczy płacić.

Atutem takiego rozwiązania jest również ochrona własności intelektualnej producenta maszyny z naszym napędem OEM poprzez brak możliwość w bezpośredni sposób skopiowania parametrów takiej przetwornicy, oraz fakt, że nie jest to przetwornica uniwersalna (dostępna na rynku).

Zaprezentowaliśmy również przemiennik częstotliwości EP66. Przemiennik ten został skonstruowany w odpowiedzi na wysokie wymagania warunków pracy dla napędów zdecentralizowanych. Przetwornica EP66 to napęd ogólnego zastosowania wyposażony w sterowanie wektorowe i jest rozwinięciem produktu E-2000 Vector.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sterowania wektorem pola przetwornica ta idealnie sprawdza się w wymagających aplikacjach maszynowych. Zwarta obudowa, wbudowany filtr EMC, moduł hamujący, wbudowany dławik DC oraz komunikacja ModBus RTU/RS-485 to cechy znane z innych serii przetwornic EURA.

Natomiast wbudowane szybkie wejście i wyjście licznikowe, programowalna praca cykliczna oraz mieszane zadawanie prędkości przez wejścia analogowe i cyfrowe to cechy pozwalające na ulokowanie przetwornicy częstotliwości EURA EP66 na szczycie listy przetwornic wektorowych ogólnego zastosowania dostępnych na rynku.

Fot. 4. Przemiennik częstotliwości EURA EP66

Zwarta obudowa, wbudowany filtr EMC, wbudowany moduł hamujący oraz komunikacja ModBus RTU/RS485 pozwalają na zastosowanie tego napędu również w zaawansowanych i wymagających aplikacjach maszynowych. Wyposażenie przemiennika EP66 w wiele dodatkowych funkcji np. funkcje dla przemysłu tekstylnego i papierniczego (obsługa nawijaków i odwijaków), funkcję p.poż. dla sterowania wentylacji oddymiającej, funkcję watchdog do monitorowania napędu pasowego itp. to cechy pozwalające na ulokowanie tego napędu na szczycie listy przemienników wektorowych ogólnego przeznaczenia.

Konstrukcja tego napędu sprawdza się w zdecentralizowanych napędach stosowanych w branżach wod-kan (oczyszczalnie ścieków, przepompownie) i wentylacyjnej (centrale klimatyzacyjne). Obudowa tej przetwornicy częstotliwości umożliwia montaż prostych elementów automatyki przemysłowej (wyłącznik główny, potencjometr, przyciski funkcyjne czy nawet prosty sterownik PLC) w jej wnętrzu.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska podczas 13. edycji Targów Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2015. Mamy nadzieję spotkać się z Państwem również w przyszłym roku.

HF Inverter Polska Sp.C.
www.hfinverter.pl