System automatycznej zmiany nastaw Lika
| TechnikaFirma Lika jest wiodącym producentem systemów pomiaru przesunięć liniowych i kątowych. Produkowane od ponad 30 lat układy pomiarowe nie wyczerpują jednak bogatego portfolio firmy. Na uwagę zasługują m.in. pozycjonery nastawcze CANopen, Profibus lub Modbus.
Pozycjonery to urządzenia, które stworzono z myślą o automatycznej zmianie nastaw maszyny w wielu osiach. Ręczna zmiana nastaw jest czasochłonna, a w razie popełnienia błędu grozi zniszczeniem materiału. Zastosowanie pozycjonerów eliminuje takie zagrożenia i pozwala na przesłanie nowej konfiguracji nawet do kilkudziesięciu osi jednocześnie. Znajdują one zastosowanie w przemyśle meblowym (np. maszyny do produkcji elementów meblowych, wiertarki wielowrzecionowe), w maszynach do produkcji kartonu, maszynach drukarskich itp.
Pozycjonery łączą w sobie silnik BLDC, przekładnię, enkoder absolutny, kontroler pozycji oraz opcjonalnie hamulec. Komunikacja odbywa się poprzez CANopen, Profibus lub Modbus. Charakteryzują się stosunkowo dużym momentem obrotowym i nie wymagają bazowania (enkoder absolutny).
Co prawda nie osiągają dużych prędkości obrotowych, jednak zadanie pozycjonowania zderzaków, docisków bazujących itp., do którego zostały zaprojektowane, spełniają doskonale. Wielką zaletą jest to, że najazd na pozycje docelowe jest realizowany we wszystkich punktach jednocześnie. Oprócz oszczędności czasu mamy pewność, że raz prawidłowo wprowadzone do bazy danych nastawy wyeliminują problem strat materiału z powodu błędów obsługi.
Obecnie firma Lika wyszła naprzeciw również tym użytkownikom, którzy pracują na maszynach, których nie wyposażono w system automatycznej zmiany nastaw. W ofercie pojawił się 7-calowy panel operatorski LDT10 przeznaczony do współpracy z pozycjonerami Lika. Przejrzysty interfejs bardzo ułatwia konfigurację i uruchomienie całego systemu.
Wyszczególniono tu 3 poziomy użytkownika w zależności od kompetencji: administrator, menedżer i obsługa. Administrator posiada uprawnienia do dodawania elementów sieci (pozycjonerów) oraz ich konfiguracji (programowe ograniczenie zakresu ruchu, prędkość najazdów, rozdzielczość, itp.).
Z poziomu menedżera możliwe jest tworzenie i edycja receptur (czyli zestawów nastaw) i zapisywanie ich pod określonymi nazwami (np. detal 1, detal 2, itd.). Dużym ułatwieniem jest możliwość zapisania bieżącej pozycji jako nastawy (tzw. tryb uczenia). W trybie obsługi istnieje możliwość wyboru i uruchomienia jednego z zapisanych zestawów nastaw.
Opisywany system automatycznej zmiany nastaw zbudowany w oparciu o panel operatorski LDT10 i pozycjonery Lika jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie chcą ingerować lub nie mają możliwości ingerencji w istniejący w maszynie system sterowania. Wielką zaletą jest również fakt, że dzięki przejrzystemu i intuicyjnemu interfejsowi panelu LDT10 wdrożenie takiego niezależnego zespołu pozycjonerów nastawczych nie wymaga dużego doświadczenia i rozległej wiedzy inżynierskiej z zakresu sterowania i przemysłowych protokołów komunikacyjnych. Właściwie każdy jest w stanie uruchomić go własnymi siłami.
Tomasz Haliniak
ELDAR
www.eldar.biz