Akumulatory bezobsługowe - podstawa działania UPS-ów

| Technika

Bateria to najważniejszy element UPS-a. Awaria akumulatora może spowodować paraliż funkcjonowania całej serwerowni. Co za tym idzie, dostęp do kluczowych danych firmowych zostaje przerwany, a to z kolei może spowodować przestój pracy przedsiębiorstwa i wymierne straty finansowe. Każdy użytkownik komputera zdaje sobie sprawę z tego, jak zbawienny jest fakt posiadania zasilacza UPS, gdy po wielogodzinnej pracy nagle następuje zanik zasilania sieciowego. Wspomnieć należy również o niemierzalnych stratach w szpitalach i innych placówkach medycznych przy potencjalnym zatrzymaniu urządzeń medycznych.

Akumulatory bezobsługowe - podstawa działania UPS-ów

Fot. 1. Pełny zakres mocy zasilaczy UPS

W dzisiejszym świecie nie można sobie na to pozwolić i mimo niezłej jakości dostarczanej energii z sieci stosowanie systemów zasilania awaryjnego jest nie tylko uzasadnione, ale i konieczne. Najczęstszym źródłem energii w tego typu systemach jest elektrochemiczne źródło energii elektrycznej - akumulator kwasowo-ołowiowy.

Tego typu źródło jest znane ludzkości od połowy XIX w. Przez 150 lat akumulator był ciągle udoskonalany - eliminowano wady, zwiększano pojemność przy minimalizacji wymiarów, wydłużano żywotność. Zasada działania jednak wciąż pozostaje taka sama: wytwarzanie siły elektromotorycznej na elektrodach zanurzonych w elektrolicie.

Pomimo na pozór prostej konstrukcji, dzisiejsze akumulatory to w rzeczywistości zaawansowane technologicznie urządzenia zbudowane z najwyższej jakości materiałów. Na szczególną uwagę zasługują tutaj akumulatory bezobsługowe wykonane w technologii AGM (często błędnie nazywane żelowymi). Szczelne obudowy wyposażone są w zawory bezpieczeństwa upuszczające nadmiar gazów wydzielanych na skutek przeładowania.

Elektrolit uwięziony jest w separatorach z włókna szklanego, nie ma ryzyka jego wylania ani konieczności uzupełniania wody. Mogą one pracować w dowolnej pozycji, a stopień samorozładowania jest minimalny, co umożliwia długie składowanie bez konieczności doładowywania.

Doskonale nadają się do pracy buforowej (czyli np. UPS-ów). Ich żywotność sięga 12 lat. Ogólnie dostępne pojemności to od 1 do 200 Ah, napięcia 2, 6 i przede wszystkim 12 V. W celu uzyskania większych napięć lub pojemności możliwe jest łączenie akumulatorów szeregowo, równolegle lub w innych kombinacjach tych połączeń.

Trwałość akumulatorów instalowanych w UPS-ach wynosi zazwyczaj od 5 do 10 lat. Po tym czasie pojemność akumulatora drastycznie maleje, a czas podtrzymywania pracy urządzenia znacząco spada. Dlatego też po czwartym roku działania UPS-a należy zaplanować budżet na wymianę baterii. Akumulatory, które nie podlegają regularnemu sprawdzaniu, nie tylko mogą ulegać awariom, ale też wybuchnąć.

Spotkaliśmy się z przypadkami, gdy niesprawna bateria eksplodowała, powodując pożar serwerowni. Straty poniesione w jego wyniku były bardzo dużo. Można było uniknąć tej tragedii, inwestując w regularny serwis urządzeń i stosowanie się do zaleceń producenta dotyczących harmonogramu wymiany akumulatorów.

Wymianą akumulatorów powinni zająć się specjaliści. Da to pewność, że zostały prawidłowo podłączone, a tym samym, że będą sprawnie działały. Serwis akumulatorów zależy od wybranego przez klienta rodzaju kontraktu. W zależności od ustaleń dobierany jest odpowiedni plan serwisowy, w którym określone są terminy wizyt specjalistów, zakres usług, daty wymiany materiałów eksploatacyjnych. Plan dobierany jest indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Specyfika niektórych firm nie pozwala na przeprowadzenie serwisu w godzinach pracy czy produkcji przedsiębiorstwa.

Długość wizyty serwisowej jest uzależniona od rodzaju przeprowadzonej kontroli, niemniej jednak zawsze chodzi o to, żeby zajęło to jak najmniej czasu i nie ingerowało w pracę firmy. Dodatkowo najnowsze urządzenia UPS mają możliwość zdalnego monitoringu, więc część problemów jesteśmy w stanie rozwiązywać zdalnie na podstawie raportów online.

Intuicyjny interfejs urządzeń pozwala także na łatwą kontrolę ich pracy przez osobę, która nadzoruje serwerownię. Odpowiednia reakcja na komunikat urządzenia, szybka reakcja na sygnał alarmowy dotyczący pracy urządzenia znacząco skraca czas podjęcia działania, które wykluczy większą awarię.

Do systemów zasilania awaryjnego szczególnie polecamy stosowanie akumulatorów z wyższej półki jakościowej przy jednocześnie rozsądnym poziomie cenowym. Produkty włoskiej firmy FIAMM wyróżniają się najwyższą jakością wykonania i doskonałymi parametrami. Można je z powodzeniem stosować w aplikacjach o najwyższym znaczeniu. Często pozorna oszczędność z tytułu zakupu tańszego akumulatora kończy się jego szybszą wymianą lub, co gorsza, brakiem pewności zasilania. Dlatego każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy stać go na "oszczędzanie" na tak ważnych elementach.

Dacpol Sp. z o.o.
www.dacpol.eu