Formy wtryskowe wykonane techniką druku 3D
| TechnikaFormowanie wtryskowe jest wydajną metodą, jeśli chodzi o seryjną produkcję wyrobów z wysoko wytrzymałych tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych. Potrzebne do tego formy są zazwyczaj wykonywane ze stali i amortyzują się dopiero przy produkcji wielkoseryjnej. Firma igus opracowała pierwszą formę wtryskową wytwarzaną techniką druku 3D, stanowiącą niedrogą alternatywę przy wykonywaniu serii do 500 sztuk.
Firma igus oferuje różnorodne możliwości szybkiego i niedrogiego wytwarzania bezsmarowych i bezobsługowych łożysk ślizgowych o kształtach dostosowanych do indywidualnych wymagań. Elementy te mogą być formowane wtryskowo, frezowane z półproduktów czy też drukowane przyrostowo.
Każda z tych metod ma swoje szczególne zalety: formowanie wtryskowe pozwala na wielkoseryjne produkowanie elementów z dowolnego tworzywa iglidur, podczas gdy stosując półprodukty, można tanio wykonywać części o nietypowych kształtach. Drukowanie przyrostowe pozwala natomiast na niedrogie wytwarzanie małych serii elementów ze specjalnych materiałów iglidur przeznaczonych do druku 3D.
Specjalizująca się w tworzywach motion plastics do zastosowań ruchomych firma igus połączyła obie te metody, aby zapewnić klientom swobodę wyboru materiałów, a jednocześnie umożliwić wytwarzanie większych ilości elementów o nietypowych kształtach.
POŁĄCZENIE ZALET DWÓCH METOD
Dzięki drukowaniu 3D firma igus może w krótkim czasie wykonać na indywidualne zamówienie formy wtryskowe z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych. Dzięki technologii SLS można szybko wyprodukować odpowiednią formę, przystosowaną do bezpośredniego zainstalowania we wtryskarce. Konieczne jest, aby formowane wtryskowo elementy miały nieskomplikowany kształt.
W przypadku elementów formowanych wtryskowo klient ma do dyspozycji szeroki wybór zoptymalizowanych tribologicznie tworzyw z asortymentu iglidur: od odpornych na chemikalia i wysokie temperatury, czy wytrzymałych na duże obciążenia, po uniwersalne, wysokogatunkowe tworzywa do zastosowań ruchomych.
Co więcej, firma igus udostępnia narzędzia on-line, pozwalające na obliczanie żywotności materiałów. Dzięki drukowanym formom wtryskowym klient może szybko i za przystępną cenę otrzymać element o nietypowym kształcie i dostosowany do specyficznych warunków otoczenia, także wtedy, gdy potrzebuje większą liczbę sztuk.
Takie rozwiązanie ma wyraźne zalety już na etapie próbnym. Użytkownicy, którzy chcą przetestować próbki na potrzeby późniejszej produkcji seryjnej, często napotykają problemy wynikające ze znacznych różnic między elementami wykonywanymi indywidualnie, z półproduktów lub przy użyciu drukarki 3D a częściami produkowanymi seryjnie.
Z tego powodu do końcowego testu długoterminowego często są używane elementy formowane wtryskowo. Dzięki formom wtryskowym wykonywanym przy użyciu drukarek 3D część specjalna w fazie testowej jest najbardziej zbliżona do produktu seryjnego, co jednocześnie przekłada się na wyraźną redukcję kosztów.
Fot. tytułowa: Dzięki formom wtryskowym wykonywanym przy użyciu drukarek 3D użytkownik może szybko i za przystępną cenę otrzymać bezsmarowy i bezobsługowy element specjalny, także w większej ilości |
igus Sp. z o.o.
www.igus.pl