Voxeljet: trwała precyzja druku 3D w technice liniowej firmy Bosch Rexroth

| Technika

Założona w 1999 roku w Friedbergu spółka voxeljet AG należy dziś do czołowych dostawców technologii wytwarzania addytywnego. Wraz z otwartą w 2014 roku filią w Stanach Zjednoczonych przedsiębiorstwo produkuje kilka różnych modeli drukarek 3D, w tym przemysłową wersję wielkoformatową. Niezwykłą precyzję i trwałość produkty firmy voxeljet zawdzięczają w dużej mierze zintegrowanym układom liniowym i profilowanym prowadnicom szynowym firmy Bosch Rexroth.

Voxeljet: trwała precyzja druku 3D w technice liniowej firmy Bosch Rexroth

Druk 3D rewolucjonizuje procesy wytwarzania na wiele sposobów: umożliwia ultraprecyzyjne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów z podcięciami cicho i czysto, bez marnowania materiału czy stosowania chłodzących środków smarnych. Głowica drukarki porusza się w układzie kartezjańskim wzdłuż dokładnie określonych ścieżek nad skrzynią wypełnioną piaskiem lub granulatem.

Ponad 10 000 mikroskopijnych dysz natryskuje na granulki środek nieorganiczny, który wiąże je, budując warstwa po warstwie elementy np. dla przemysłu motoryzacyjnego. Aby uzyskać żądaną precyzję i stabilność procesu drukowania, voxeljet AG korzysta ze zintegrowanych układów liniowych firmy Bosch Rexroth zbudowanych z profili aluminiowych i układów prowadnic szynowych kulkowych BSHP o dużej trwałości i precyzji.

  • Postawione zadanie: trwałe i ekonomiczne drukarki 3D o wysokiej precyzji.
  • Inteligentne rozwiązanie: zintegrowane, nadzwyczaj trwałe moduły liniowe firmy Bosch Rexroth, które ułatwiają pozycjonowanie z dużą dokładnością w osiach X i Y.
  • Wdrożone rozwiązania: moduły liniowe firmy Bosch Rexroth, MKR-080-NN-2 z napędami pasowymi zębatymi i MKK-080-NN-2 z napędami śrubowo-tocznymi.

SZYBKA I WYSOCE PRECYZYJNA

Głowica drukująca w modelu VX1000 waży 20 kg i jest przemieszczana w osi Y za pomocą suwnicy bramowej z dwoma modułami liniowymi Bosch Rexroth MKR-080-NN-2 z napędami pasowymi zębatymi, osiągając prędkość maksymalnie 1 m/s. W osi X moduł liniowy MKK-080-NN-2 z napędem śrubowo-tocznym ułatwia pozycjonowanie głowicy drukującej z powtarzalnością 0,005 mm.

Skrzynia z piaskiem jest przemieszczana w osi Z za pomocą układu prowadnic szynowych kulkowych. Układy bezluzowych prowadnic rolkowych zapewniają mikroprzemieszczenia od 100 do 350 µm i obsługują duże obciążenia do 400 kg. Jeszcze większą precyzję można uzyskać za pomocą modułu liniowego MKR-080-NN-2 z wbudowanym układem pomiarowym IMS-I, który będzie testowany w najbliższej przyszłości. Ta konfiguracja umożliwia pozycjonowanie głowicy drukującej z powtarzalnością ±0,25 µm; do tej pory było to możliwe wyłącznie przy użyciu liniału optycznego.

Bosch Rexroth Sp. z o.o.
www.boschrexroth.pl

Zobacz również