Autodesk zainwestuje 100 mln dolarów w druk 3D

| Gospodarka Artykuły

Firma Autodesk, czyli twórca AutoCADa, ogłosiła plany zainwestowania w ciągu najbliższych kilku lat 100 mln dolarów w technologię druku 3D. Wokół tej inicjatywy chce skupić przedsiębiorców, start-upy oraz naukowców, którzy przesuwać będą granice technologii druku 3D i przyspieszą nową rewolucję przemysłową. Firma ma na celu rozbudowanie i udoskonalenie otwartej platformy Spark w powiązaniu z materiałami i urządzeniem drukującym Ember 3D. Zadeklarowane finansowanie ma zapewnić rozwój i wzmocnienie platformy, a także dać impuls do innowacji w zakresie druku 3D.

Autodesk zainwestuje 100 mln dolarów w druk 3D

Platforma o nazwie Spark współpracuje z dowolnym sprzętem i wszelkimi materiałami do druku 3D. Celem jej udostępnienia jest uproszczenie druku modeli 3D i sprawienie by proces był bardziej niezawodny oraz łatwiejszy do kontrolowania. Autodesk zaprasza firmy i inżynierów pracujących nad rozwojem sprzętu, oprogramowania, materiałów i możliwości zastosowań do ubiegania się o wsparcie ze strony utworzonego funduszu Spark Investment Fund. Zarówno inwestorzy, jak i korzystający z finansowania staną się częścią programu partnerskiego zapewniającego dostęp do działań marketingowych oraz innych usług.

- Dni zamkniętego, odgórnego podejścia do innowacji w zakresie dodatkowej produkcji są za nami. W wielu branżach docenia się wartość lepszych pomysłów i rozwiązań pozyskiwanych od przedsiębiorców rozpoczynających działalność, a drukowanie 3D nie jest tu wyjątkiem. Fundusz Inwestycyjny Spark wesprze innowatorów rozwijających druk 3D i pomoże urzeczywistnić ogromną obietnicę tkwiącą w tej technologii - mówi Samir Hanna, wiceprezes i dyrektor generalny działu produktów konsumenckich i druku 3D w firmie Autodesk.

Autodesk współpracuje również z firmą Local Motors, amerykańskim innowatorem w dziedzinie sprzętu open source, aby utworzyć pierwsze przemysłowe zastosowanie platformy Spark - pierwszy na świecie samochód wydrukowany w technologii 3D. Dwumiejscowy pojazd elektryczny o nazwie Strati został stworzony i zmontowany w ciągu pięciu dni imprezy International Manufacturing Technology Show w Chicago, we wrześniu bieżącego roku. Korpus powstał w czasie 44 godzin z 212 warstw tworzywa ABS wzmocnionego włóknem węglowym. Części konwencjonalne zostały wykorzystane w silniku, akumulatorach, kablach, zawieszeniu i oponach.

- Local Motors rozpoznaje możliwości zastosowania platformy Spark w projektach ukierunkowanych na produkcję przemysłową. Ta współpraca jest naturalnym wyborem w celu przesuwania granic wielkoformatowego druku 3D, by zasadniczo zmienić to, jak projektowane i wykonywane są różne rzeczy - mówi Samir Hanna.

źródło: Drives & Controls
zdjęcie: Autodesk

Zobacz również