Projektowanie i prototypowanie (nie tylko) wirtualne

W połowie kwietnia w siedzibie Siemens Industry Software odbyła się kolejna edycja konferencji "Siemens Eksperts' Day". Motywem przewodnim spotkania było wykorzystanie modeli 3D - uczestnicy mogli prześledzić cały proces towarzyszący projektowaniu: od powstania koncepcji, poprzez tworzenie modelu, po symulację i wyprodukowanie gotowego produktu na obrabiarce CNC.

Posłuchaj
00:00

Spotkanie zorganizowane zostało w centrum konferencyjnym firmy Siemens w Warszawie, a także w sąsiadującej z nim hali maszyn, gdzie oglądać można było "fizyczne" efekty działania oprogramowania.

Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne, których motywem przewodnim była rola modeli 3D w nowoczesnej produkcji. Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software, podkreślił we wstępie rolę, jaką odgrywa dzisiaj w przemyśle Industry 4.0. Jego zdaniem bez modeli 3D trudno mówić o nowoczesnej produkcji, aczkolwiek jednocześnie cały czas firmy bardzo szeroko korzystają z oprogramowania Excel. - Na szczęście trend ten ulega zmianie - rośnie świadomość znaczenia platformy cyfrowej jako kluczowego czynnika determinującego współczesny rozwój przemysłu wytwórczego - stwierdził prezes.

Podczas pierwszego bloku słuchacze mogli zapoznać się z definicją produktu, koncepcją "Master Model" oraz znaczeniem rozszerzonego opisu konstrukcyjnego. Omawiano także środowisko MultiCAD i tematykę zarządzania informacjami oraz projektami, w tym w zakresie rozwiązań typu Teamcenter. Druga z części konferencji poświęcona była natomiast kwestiom weryfikacji definicji produktów. Skupiono się na przedstawieniu narzędzi do wykonywania analiz inżynierskich oraz walidacji gotowych modeli 3D. Warto tutaj dodać, że Siemens PLM Software nawiązał współpracę z LMS (dostawcą rozwiązań do zaawansowanych analiz i symulacji) i pełna integracja systemów LMS Virtual Lab z NX powinna nastąpić w ciągu roku.

Ostatni blok tematyczny odbywał się w hali maszyn i poświęcony był produkcji wyrobu z modelu 3D. Ten ostatni, zaprojektowany w systemie CAD, został poddany analizom i symulacji w oprogramowaniu CAE, a następnie wykonany przy użyciu m.in. z NX CAM. Goście oglądać mogli możliwości symulacji pracy robotów przemysłowych i maszyn wirtualnych, w tym obróbki wysokowydajnej VoluMill w środowisku NX CAM oraz praktycznie na maszynie DMG MORI ecoMill 600V.

Partnerami wydarzenia były firmy 3dconnexion, HP, BetaCom oraz Strefa Usług 3D.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Drukowanie 3D z ceramiki w ofercie Bibus Menos
Druk 3D - to wcale nie takie proste
Jak druk 3D może zmienić przemysł?
Autodesk zainwestuje 100 mln dolarów w druk 3D
Drukarnia 3D w centrum Warszawy

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów