Drukarnia 3D w centrum Warszawy

Niedaleko stołecznego centrum, dokładniej w Al. Jerozolimskich 202, otworzone zostało PIAP Design - miejsce, gdzie można "wydrukować" trójwymiarowe elementy z metali i tworzyw sztucznych. Jego przedstawiciele deklarują, że podejmą się kompleksowej realizacji każdego projektu, zarówno zaawansowanego, jak też dostarczonego do PIAP Design w formie szkicu na kartce papieru.

Posłuchaj
00:00

Tematyką przyrostowego wytwarzania materiałów Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zajmował się już od dłuższego czasu, czego efektem są zarówno doświadczenia uzyskane w tej dziedzinie, jak też powstanie zaplecza maszynowego wchodzącego obecnie w skład PIAP Design. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w marcu i było okazją do przedstawienia możliwości produkcyjnych oraz zastosowań technologii druku 3D. Na konferencji omówiono sposoby wytwarzania elementów w technikach FDM, DMLS i PolyJET oraz kwestie związane z ich projektowaniem i doborem materiałów.

PIAP Design oferuje wytwarzanie elementów metodą osadzania topionego materiału (Fused Deposition Modeling) używając m.in. ABS-u, poliwęglanów i innych tworzyw sztucznych, przy czym zapewniony jest również postprocessing elementów (tj. wypłukiwanie materiału podporowego i wygładzanie gotowych produktów). Instytut ma także urządzenie do wytwarzania metodą spiekania laserem proszków metali (Direct Metal Laser Sintering), która pozwala na wykonywanie bardzo precyzyjnych elementów ze stali oraz brązu, a także wymienioną wcześniej metodą PolyJET.

Prezentacja "na żywo" wszystkich maszyn była elementem konferencji, dodatkowo podczas spotkania oglądać można było gamę już zrealizowanych wydruków. Wśród nich znajdowały się m.in. elementy chwytaków, obudowy kontrolerów, nawijarki światłowodów oraz wiele elementów składowych maszyn i urządzeń.

Przykładowe elementy wytworzone w centrum i jedna z maszyn produkcyjnych

Osobą kontaktową dla zainteresowanych współpracą z PIAP Design jest Maciej Cader (mcader@piap.pl), który specjalizuje się w tematyce drukowania 3D. Informacje dotyczące centrum znaleźć można na stronie www.design.piap.pl.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Powiązane treści
Wszechstronna drukarka oznaczników THM MMP: jedno urządzenie do wszystkich zadań
Projektowanie i prototypowanie (nie tylko) wirtualne
Voxeljet: trwała precyzja druku 3D w technice liniowej firmy Bosch Rexroth
Jak druk 3D może zmienić przemysł?
Święto robotyki podczas II Nocy Robotów PIAP
Certyfikat Perłowy dla PIAP
Nagrody dla PIAP-u

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów