Programowalne układy pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych

| Technika

Firma Lika Electronic ma 35-letnie doświadczenie w produkcji układów pomiarowych. W ofercie znajdują się magnetyczne enkodery liniowe oraz enkodery obrotowe optyczne i magnetyczne. W odpowiedzi na zapotrzebowania rynku w ostatnich latach Lika Electronic znacznie rozszerzyła ofertę enkoderów programowalnych.

Programowalne układy pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych

PROGRAMOWALNE ENKODERY INKREMENTALNE

Fot. 1. Enkodery programowalne od lewej: IQ58, IP58S, CKQ58 oraz IP58

Największym zainteresowaniem cieszą się enkodery obrotowe w obudowie o popularnym standardzie Ø 58 mm z wałem lub otworem. W ofercie Lika dostępne są enkodery magnetyczne (IQ58, IQ58S, CKQ58, CKQ59 oraz CKQ60) o programowalnej rozdzielczości 1-16 386 impulsów/obrót oraz enkodery optyczne (IP58, IP58S, CKP58, CKP59 oraz CKP60) o programowalnej rozdzielczości 1-65 536 impulsów/obrót.

Obok rozdzielczości w enkoderze można ustawić dodatni kierunek zliczania oraz punkt zerowy (również jego długość). W enkoderze optycznym punkt zerowy ustawiany jest za pomocą przycisku umieszczonego na obudowie. Programowalne enkodery inkrementalne mają wyjście uniwersalne, które jest kompatybilne z najpopularniejszymi interfejsami Push Pull oraz Line Driver, a napięcie zasilania wynosi 5-30 VDC.

PROGRAMOWALNE ENKODERY INKREMENTALNE W KOMPAKTOWEJ OBUDOWIE

Fot. 2. Enkoder programowalne od lewej: IQ36, CKQ36

Dużym zainteresowaniem ze względu na swoje kompaktowe wymiary (obudowa w rozmiarze Ø 36 mm) cieszą się również magnetyczne enkodery programowalne serii IQ36. Dostępne są z wałkiem lub otworem Ø6mm. Mają programowalną rozdzielczość 1-16 384 impulsy/obrót. To co wyróżnia enkodery serii IQ36 oraz CKQ36, to stopień ochrony IP67 (IP65 od strony wału). Na zamówienie dostępne jest również wykonanie ze stopniem ochrony IP69K.

PROGRAMOWALNE ENKODERY LINIOWE

Fot. 3. Programowalny enkoder liniowy SME54

W tym roku w ofercie firmy Lika pojawiły się programowalne enkodery liniowe SME54. Rozdzielczość w zakresie 1250 μm - 0,08 μm ustawia się za pomocą programatora z poziomu komputera PC. Pomiar jest inkrementalny. Na zamówienie istnieje możliwość wyposażenia głowicy pomiarowej w dodatkowy detektor punktów referencyjnych, wyznaczanych przez znaczniki LKM1309/5 instalowane obok taśmy magnetycznej MT50.

Istnieje możliwość zamontowania gumowych zgarniaczy czyszczących. Dioda sygnalizacji błędu ułatwia montaż i diagnostykę enkodera. Głowica pomiarowa dostępna jest z wyjściem Push Pull lub Line Driver. Wysoki stopień ochrony IP67 umożliwia pracę w trudnych warunkach przemysłowych.

Fot. 4. Przetwornik linkowy z programowalną rozdzielczością SFE- 10000

PROGRAMOWANE PRZETWORNIKI LINKOWE.

Dzięki zastosowaniu programowalnego enkodera o rozdzielczości od 1 do 163 84 impulsy/obrót użytkownik ma możliwość ustawienia dowolnej rozdzielczości przetwornika linkowego pamiętając, że na jeden obrót bębna przypada 200 mm stalowej linki.

Zastosowany tu enkoder posiada wyjście uniwersalne i napięcie zasilania 5-30 VDC. Dostępne są przetworniki z linką o długości 5 m (SFE-5000) oraz 10 m (SFE-10000).

PROGRAMOWALNE ENKODERY Z WYJŚCIEM ANALOGOWYM

Fot. 5. Enkodery programowalne z wyjściem analogowym od lewej: EM58 PA oraz EM58 TA

Lika dostarcza również enkodery programowalne z wyjściem analogowym w standardzie 4-20 mA, 0-20/24 mA, 0-5/10 V, ±5/10 V.

W ofercie są enkodery EM58 PA, programowane z poziomu komputera PC oraz enkodery serii EM58 TA, w których programowanie zakresu odbywa się za pomocą dwóch przycisków umieszczonych na obudowie enkodera. Programowanie enkodera polega na wskazaniu początku i końca zakresu pomiarowego. Oba rozwiązania dostępne są w wersji z wałem lub otworem.

PROGRAMOWALNE ENKODERY ABSOLUTNE

Fot. 6. Programowalne enkodery absolutne od lewej: HM58S, HMC59

Absolutne enkodery HM58 dostępne są z wyjściem SSI (szeregowe wyjście synchroniczne) lub z wyjściem równoległym. Rozdzielczość maksymalna enkodera wynosi 262 144 pozycje/obrót (18 bitów) oraz 16 384 obroty i w tym zakresie może być dowolnie programowana.

Dodatkowym ułatwieniem jest dostępna tutaj funkcja uczenia. W enkoderze można zaprogramować dodatni kierunek liczenia, punkt zerowy oraz bit parzystości. Dostępne są wykonania z wałkiem lub otworem. Wykonanie zgodne z ATEX na zamówienie.

PODSUMOWANIE

Lika electronic na przestrzeni lat zbudowała szeroką ofertę enkoderów programowalnych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla działów utrzymania ruchu, ale nie tylko. Największym zainteresowaniem cieszą się enkodery obrotowe serii IQ58 (z wałkiem) lub CKQ58 (z otworem). Dostępność z magazynu w Polsce i bardzo przystępna cena to poważne atuty.

Przy rozdzielczościach rzędu 10 tys. impulsów/obrót enkoder programowalny okazuje się nawet tańszy niż standardowy enkoder optyczny. Przedstawicielem Lika Electronic w Polsce jest firma Eldar. Zapraszamy do współpracy.

Eldar
www.eldar.biz

Zobacz również