Przekaźniki czasowe nowej serii RPC

| Technika

W dzisiejszych czasach, gdy do dyspozycji mamy wiele urządzeń sterującym nadal prostym i tanim rozwiązaniem w nieskomplikowanych układach automatyki domowej i przemysłowej są przekaźniki czasowe. Mimo swojej prostoty wraz z przekaźnikami elektromagnetycznymi sterują oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją oraz prostymi procesami automatyzacji. Chociaż powszechnie stosowane są obecnie sterowniki, dużo niższa cena i funkcjonalność przekaźników czasowych pozwoli przekaźnikom czasowym funkcjonować na rynku przez wiele następnych lat.

Przekaźniki czasowe nowej serii RPC

Naturalnym miejscem, gdzie można stosować przekaźniki czasowe, jest automatyka. Mogą one być np. dodatkowym zabezpieczeniem pieca do wypalania gliny, które będą chronić go przed długą niekontrolowaną pracą. Podczas pracy urządzenia może zdarzyć się, że zapomnimy o wyłączeniu pieca. Aby nie dopuścić do powstania takiej sytuacji, w prosty sposób można tego uniknąć wykorzystując przekaźnik z funkcją odmierzania nastawionego czasu.

Po skończeniu cyklu przekaźnik wyłącza piec chroniąc go przed dalszą niepożądaną pracą. W tym przypadku stosujemy przekaźnik czasowy RPC-1MB-UNI (fot. 1) z funkcją Wu (rys. 1) - załączenie na nastawiony czas. Ustawiając czas pracy mamy pewność, że piec zostanie wyłączony w odpowiednim momencie.

Fot. 1. RPC-1MB-UNI

Fot. 2. RPC-1E-UNI

Innym przykładem może być zastosowanie przekaźnika czasowego do pracy z pływakiem przepompowującym nadmiar deszczówki ze zbiornika. Mając zastosowaną pompę z pływakiem w studni jesteśmy często narażeni na niekontrolowane włączanie/przełączanie spowodowane niestabilną pracą pływaka.

Stosując przekaźnik RPC-1E-UNI z funkcją E (fot. 2) - opóźnionego załączenia opóźniamy odbiór informacji z zestyku przełączającego, a tym samym zapobiegamy szybkim, niepożądanym przełączaniom pompy. Takie rozwiązanie pozwala nam wydłużyć życie urządzenia poprzez zmniejszenie liczby krótkich uruchomień. Aplikacja ta ma zastosowanie również w procesie automatyki domowej.

Rys. 1. Funkcja Wu

Rys. 2. Funkcja E

Rys. 3. Funkcja SD

Przekaźniki czasowe możemy zastosować także w chłodnictwie i klimatyzacji. W hali produkcyjnej lub magazynach możemy w prosty sposób zrealizować odłączenie klimatyzacji przy otwartych drzwiach lub oknach. System uzyskuje informacje z czujników, z którymi współpracuje przekaźnik czasowy. Sygnał o otwartych drzwiach będzie wysłany z opóźnieniem realizowanym przez przekaźnik czasowy.

W tym przypadku możemy zastosować przekaźnik czasowy RPC-2MA-UNI (fot. 3) z funkcją czasową Ws - jednokrotne załączenie na nastawiony czas, wyzwalane zamknięciem zestyku sterującego S. Przekaźnik czasowy ma dwa styki, z których jeden możemy wykorzystać, przekazując informacje do urządzeń klimatyzacyjnych, a drugi do syreny informującej o otwartych drzwiach.

Przekaźniki czasowe nowej serii RPC - cechy:

  • styki AgSnO2 odpowiednie do pracy z obciążeniami indukcyjnymi,
  • 8 zakresów czasowych od 1 s do 10 dni,
  • płynna nastawa czasowa od 0,1 s do 1 × zakres czasowy,
  • uniwersalne napięcie wejściowe i napięcie sterowania -12...240 VAC/DC oraz 230 VAC,
  • niski pobór mocy wpływający na oszczędność energii elektrycznej,
  • podwójny zaczep zapewnia wygodny montaż na szynie 35 mm,
  • obudowa instalacyjna szerokości 17,5 mm,
  • 36 typów przekaźników,
  • 40 funkcji czasowych.

Inne zastosowanie przekaźników czasowych (fot. 4) w automatyce ma przekaźnik RPC-2SD-UNI. Przeznaczony jest do układów rozruchowych gwiazda-trójkąt (rys. 3). Przekaźnik ten ma obudowę instalacyjną o szerokości 17,5 mm oraz uniwersalne napięcie zasilania od 12 do 240 VAC/DC.

Fot. 3. RPC-2MA-UNI

Fot. 4. RPC-2SD-UNI

Dedykowany jest do układów rozruchowych silników, aby za jego pomocą obniżyć prąd rozruchowy silnika. Przekaźnik ten działa w następujący sposób: po włączeniu napięcia zasilania następuje zamknięcie zestyku 1 (gwiazdy) przekaźnika na czas T1. Zestyk 1 uruchamia stycznik zasilający silnik z uzwojeniem połączonym w gwiazdę (T1 - czas rozruchu silnika).

Po upływie czasu T1 zestyk 1 przekaźnika zostaje otwarty i rozpoczyna się odmierzanie zwłoki czasowej T2, po upływie której następuje zamknięcie na stałe zestyku 2 przekaźnika uruchamiającego stycznik zasilający silnik z uzwojeniem połączonym w trójkąt. Zastosowanie taniego i prostego przekaźnika czasowego daje potencjalnie duże możliwości.

Relpol
www.relpol.pl