Przekaźniki czasowe nowej serii RPC

W dzisiejszych czasach, gdy do dyspozycji mamy wiele urządzeń sterującym nadal prostym i tanim rozwiązaniem w nieskomplikowanych układach automatyki domowej i przemysłowej są przekaźniki czasowe. Mimo swojej prostoty wraz z przekaźnikami elektromagnetycznymi sterują oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją oraz prostymi procesami automatyzacji. Chociaż powszechnie stosowane są obecnie sterowniki, dużo niższa cena i funkcjonalność przekaźników czasowych pozwoli przekaźnikom czasowym funkcjonować na rynku przez wiele następnych lat.

Posłuchaj
00:00

Naturalnym miejscem, gdzie można stosować przekaźniki czasowe, jest automatyka. Mogą one być np. dodatkowym zabezpieczeniem pieca do wypalania gliny, które będą chronić go przed długą niekontrolowaną pracą. Podczas pracy urządzenia może zdarzyć się, że zapomnimy o wyłączeniu pieca. Aby nie dopuścić do powstania takiej sytuacji, w prosty sposób można tego uniknąć wykorzystując przekaźnik z funkcją odmierzania nastawionego czasu.

Po skończeniu cyklu przekaźnik wyłącza piec chroniąc go przed dalszą niepożądaną pracą. W tym przypadku stosujemy przekaźnik czasowy RPC-1MB-UNI (fot. 1) z funkcją Wu (rys. 1) - załączenie na nastawiony czas. Ustawiając czas pracy mamy pewność, że piec zostanie wyłączony w odpowiednim momencie.

Fot. 1. RPC-1MB-UNI

Fot. 2. RPC-1E-UNI

Innym przykładem może być zastosowanie przekaźnika czasowego do pracy z pływakiem przepompowującym nadmiar deszczówki ze zbiornika. Mając zastosowaną pompę z pływakiem w studni jesteśmy często narażeni na niekontrolowane włączanie/przełączanie spowodowane niestabilną pracą pływaka.

Stosując przekaźnik RPC-1E-UNI z funkcją E (fot. 2) - opóźnionego załączenia opóźniamy odbiór informacji z zestyku przełączającego, a tym samym zapobiegamy szybkim, niepożądanym przełączaniom pompy. Takie rozwiązanie pozwala nam wydłużyć życie urządzenia poprzez zmniejszenie liczby krótkich uruchomień. Aplikacja ta ma zastosowanie również w procesie automatyki domowej.

Rys. 1. Funkcja Wu

Rys. 2. Funkcja E

Rys. 3. Funkcja SD

Przekaźniki czasowe możemy zastosować także w chłodnictwie i klimatyzacji. W hali produkcyjnej lub magazynach możemy w prosty sposób zrealizować odłączenie klimatyzacji przy otwartych drzwiach lub oknach. System uzyskuje informacje z czujników, z którymi współpracuje przekaźnik czasowy. Sygnał o otwartych drzwiach będzie wysłany z opóźnieniem realizowanym przez przekaźnik czasowy.

W tym przypadku możemy zastosować przekaźnik czasowy RPC-2MA-UNI (fot. 3) z funkcją czasową Ws - jednokrotne załączenie na nastawiony czas, wyzwalane zamknięciem zestyku sterującego S. Przekaźnik czasowy ma dwa styki, z których jeden możemy wykorzystać, przekazując informacje do urządzeń klimatyzacyjnych, a drugi do syreny informującej o otwartych drzwiach.

Przekaźniki czasowe nowej serii RPC - cechy:

  • styki AgSnO2 odpowiednie do pracy z obciążeniami indukcyjnymi,
  • 8 zakresów czasowych od 1 s do 10 dni,
  • płynna nastawa czasowa od 0,1 s do 1 × zakres czasowy,
  • uniwersalne napięcie wejściowe i napięcie sterowania -12...240 VAC/DC oraz 230 VAC,
  • niski pobór mocy wpływający na oszczędność energii elektrycznej,
  • podwójny zaczep zapewnia wygodny montaż na szynie 35 mm,
  • obudowa instalacyjna szerokości 17,5 mm,
  • 36 typów przekaźników,
  • 40 funkcji czasowych.

Inne zastosowanie przekaźników czasowych (fot. 4) w automatyce ma przekaźnik RPC-2SD-UNI. Przeznaczony jest do układów rozruchowych gwiazda-trójkąt (rys. 3). Przekaźnik ten ma obudowę instalacyjną o szerokości 17,5 mm oraz uniwersalne napięcie zasilania od 12 do 240 VAC/DC.

Fot. 3. RPC-2MA-UNI

Fot. 4. RPC-2SD-UNI

Dedykowany jest do układów rozruchowych silników, aby za jego pomocą obniżyć prąd rozruchowy silnika. Przekaźnik ten działa w następujący sposób: po włączeniu napięcia zasilania następuje zamknięcie zestyku 1 (gwiazdy) przekaźnika na czas T1. Zestyk 1 uruchamia stycznik zasilający silnik z uzwojeniem połączonym w gwiazdę (T1 - czas rozruchu silnika).

Po upływie czasu T1 zestyk 1 przekaźnika zostaje otwarty i rozpoczyna się odmierzanie zwłoki czasowej T2, po upływie której następuje zamknięcie na stałe zestyku 2 przekaźnika uruchamiającego stycznik zasilający silnik z uzwojeniem połączonym w trójkąt. Zastosowanie taniego i prostego przekaźnika czasowego daje potencjalnie duże możliwości.

Relpol
www.relpol.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Przemysł 4.0
Inteligentne zbiorniki w przemyśle spożywczym – mniej strat, większa efektywność
Powiązane treści
Nowa linia przekaźników czasowych RPC
14-funkcyjny przekaźnik czasowy RPC-1MC-UNI
Cewki przekaźników i ich właściwości
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Prezentacje firmowe
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
Prezentacje firmowe
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Prezentacje firmowe
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów