Nowości w systemach sterowania Simatic

| Technika

Rodzina Simatic obejmuje zarówno sterowniki do realizacji prostych zadań, jak też do tworzenia złożonych systemów automatyki, w tym wersje o dużej wydajności obliczeniowej, fail-safe oraz z funkcjami sterowania ruchem. Przedstawiamy dwie nowości w tym zakresie - nowe CPU Simatic S7-1500 do układów redundantnych. W zakresie analizy własności mechanicznych układów napędowych dostępny jest moduł Siplus CMS1200.

Nowości w systemach sterowania Simatic

REDUNDANTNE JEDNOSTKI CENTRALNE DLA SIMATIC S7-1500

Redundantne jednostki centralne stanowią uzupełnienie rodziny sterowników Simatic S7-1500. Pod kątem programowania nie różnią się od wersji standardowych. Synchronizacja danych pomiędzy redundantnymi CPU, odbywa się automatycznie i nie wymaga ingerencji użytkownika.

Jednostki centralne CPU1513R i CPU1515R zostały opracowane z myślą o małych i średnich systemach automatyki i charakteryzują się możliwością pracy redundantnej. W przypadku awarii jednej jednostki centralnej, druga automatycznie przejmuje kontrolę nad realizowanym zadaniem. Pozwala to uniknąć utraty danych oraz szybko wznowić proces produkcji.

Urządzenia rozproszone, które obsługują redundancję Profinet S2 (np. ET 200 SP pracują w pętli redundancji MRP (Media Redundancy Protocol). Urządzenia które nie posiadają funkcjonalności redundancy S2 mogą być podłączane do systemu redundantnego poprzez switche SCALANCE z funkcjonalnością S2. Dzięki temu uzyskujemy zapewnioną redundancję na poziomie sterowania, przy zachowaniu możliwości komunikacji z standardowymi urządzeniami obiektowymi.

Jednostka centralna CPU1517H obsługuje te same funkcje co wersje opisane powyżej, jednak z uwagi na większą moc obliczeniową przeznaczona jest do bardziej wymagających zadań. Wyposażono ją w dedykowany moduł synchronizacji, który umożliwia szybkie oraz płynne przełączanie sterowania pomiędzy jednostkami CPU. Funkcja obsługi redundantnych sieci Profinet planowane jest dla kolejnych wersji sterowników redundantnych.

Więcej informacji na: www.siemens.com/s7-1500

Główne zalety:

  • Redundancja sterowania przy zapewnieniu programowania jak w przypadku jednostek standardowych
  • Sterowanie urządzeniami rozproszonymi w sieci Profinet.

ANALIZA DRGAŃ, WIBRACJI MECHANICZNYCH MASZYN PRZY WYKORZYSTANIU MODUŁU CMS1200

Moduł Siplus CMS1200 (Conditioning Monitoring System) jest modułem rozszerzenia dla sterowników Simatic S7-1200. Umożliwia on monitorowanie warunków pracy maszyn pod kątem wibracji, drgań i innych oddziaływań mechanicznych. Dzięki temu użytkownik może wykryć usterki w maszynie na wczesnym etapie jej powstawania zanim doprowadzi to do przestoju maszyny.

Siplus CMS1200 rejestruje sygnały drgań za pomocą czujników drgań IEPE, analizuje je, po czym przeprowadza diagnostykę oraz wizualizacje w przeglądarce internetowej. Wyniki analizy są następnie przesyłane do jednostki centralnej, co znacznie ułatwia prace serwisantów. Przykładowo mając dostęp do chronologicznego zapisu zmierzonych wartości, można w łatwy sposób oszacować kiedy może dojść do awarii systemu.

Połączenie Siplus CMS oraz systemu chmurowego MindSphere otwiera całkowicie nowe możliwości. Pierwotnie zaprojektowany do analizy dużej ilości danych, MindSphere pozwala użytkownikom monitorować pracę maszyn rozproszonych na całym świecie.

Zobacz więcej na: www.siemens.com/siplus-cms

Nowe funkcje i cechy:

  • Bezpośrednie przesyłanie danych do MindSphere za pomocą MindConnect Lib
  • Możliwość prewencyjnego zabezpieczenia maszyn przed skutkami awarii mechanicznych

Siemens Polska

Zobacz również