Cztery zalety komunikacji światłowodowej

| Technika

Obecnie światłowody stają się coraz bardziej popularne w małych i średnich sieciach biznesowych. Zapotrzebowanie na urządzenia komunikujące się z wykorzystaniem protokołu IP w sieciach IIoT, takie jak kamery 4K, sterowniki PLC, napędy, różnego rodzaju sensory, wymaga zwiększenia przepustowości sieci transmisyjnych. Ze względu na bardzo duże przepustowości światłowód jest idealnym medium przesyłowym dla tego rodzaju aplikacji, zapewniając wysoką niezawodność i bezpieczeństwo transmisji. Niestety jak to w życiu często bywa to, co dobre, zazwyczaj więcej kosztuje. Instalacja światłowodowa jest wciąż zauważalnie droższa niż tradycyjne okablowanie miedziane, a wiele firm wciąż nie widzi potrzeby zastosowania światłowodów w swoich sieciach. Zastanówmy się, czy w aplikacjach przemysłowych korzyści z ich zastosowana warte są wyższej ceny?

Cztery zalety komunikacji światłowodowej

Oto cztery zalety, które proponujemy rozważyć:

  1. Bezpieczna komunikacja: okablowanie światłowodowe jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych środków komunikacji. Struktura włókna sprawia, że przechwytywanie danych jest niezwykle trudne. Wszelkie próby fizycznej penetracji włókna światłowodowego powodują istotne obniżenie poziomu sygnału, co z kolei spowoduje zauważalne pogorszenie jakości transmisji. Ze swej natury tego typu ingerencja jest łatwo wykrywalna.

  2. Odporność na zakłócenia elektromagnetyczne: okablowanie światłowodowe jest odporne na wiele czynników zewnętrznych, które degradują okablowanie miedziane. W obszarach takich jak obiekty przemysłowe, w których stale uruchamiane są odbiorniki o znacznej indukcyjności – napędy dużej mocy, piece indukcyjne, gdzie poziom zakłóceń EMI jest wysoki, tam okablowanie światłowodowe jest wysoce zalecane. Zakłócenia elektromagnetyczne i o częstotliwości radiowej (EM / RFI) powodowane przez sprzęt mogą powodować utratę danych, zwiększając opóźnienie w strumieniach pakietów.

  3. Szybkość: okablowanie światłowodowe jest wielokrotnie szybsze niż tradycyjne okablowanie miedziane. Włókna szklane o małej średnicy mogą obsługiwać prędkości przekraczające 10 Gb/s, podczas gdy okablowanie miedziane, aby obsługiwać takie prędkości, potrzebuje wielu kabli o dużej średnicy kategorii 6 zagregowanych razem.

  4. Odległość: kabel światłowodowy jest idealnym medium do transmisji sygnałów "point to point" na duże odległości. Limit 100 metrów w tradycyjnym okablowaniu miedzianym powoduje, że transmisja na większe odległości wymaga dodatkowego sprzętu do wzmocnienia sygnału. Zwiększanie długości kabli miedzianych powoduje zauważalne zwiększenie tłumienności, co powoduje zmniejszenie prędkości transmisji. Kable światłowodowe są znacznie lepsze i tańsze w przypadku połączeń na duże odległości z możliwością osiągnięcia prędkości ponad 10 Gb/s przy odległościach ponad 40 km.

Od roku 2005 roku Antaira Technologies oferuje pełne spektrum produktów do budowy przemysłowej infrastruktury Ethernet. Nasze urządzenia przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Projektujemy i produkujemy je w Europie (Polska) i na Taiwanie. Nasz zespół inżynierów jest do dyspozycji, aby pomóc w przypadku projektów niestandardowych. Jeśli chcesz porozmawiać z jednym z naszych specjalistów ds. projektowania, inżynierów wsparcia czy działem sprzedaży lub masz ogólne pytania na temat sieci przemysłowych, skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 862 88 81 lub napisz do nas na adres sales@antaira.eu Odwiedź stronę www.antaira.pl, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych rozwiązań.

Antaira
www.antaira.pl