Światło i ultradźwięk - Leuze wprowadza na rynek pierwszy na świecie kombinowany czujnik widełkowy GSX

Dzięki nowemu czujnikowi widełkowemu GSX firma Leuze po raz kolejny prezentuje innowację produktową w skali światowej. Urządzenie łączy w sobie zalety czujników optoelektronicznych i ultradźwiękowych, stanowiąc optymalne rozwiązanie dla maszyn do etykietowania, używanych w przemyśle opakowaniowym.

Posłuchaj
00:00

Firma Leuze kontynuuje wieloletnią tradycję bycia innowatorem i prekursorem rozwiązań technologicznych. Jej inżynierowie nie tylko wynaleźli pierwszy czujnik widełkowy do etykiet GS05, ale także opracowali pierwszy ultradźwiękowy czujnik widełkowy GSU14. Najnowsza innowacja – czujnik GSX (dostępny w różnych wersjach) – uzupełnia gamę firmowych produktów z zakresu czujników widełkowych o model kombinowany, który potrafi wykorzystać zarówno właściwości światła, jak i ultradźwięków. To rozwiązanie podkreśla po raz kolejny wieloletnie doświadczenie i wiedzę aplikacyjną pracowników Leuze (Sensor People) w dziedzinie automatyki przemysłowej.

Rozszerzenie oferty czujników widełkowych

Umieszczanie na produktach i opakowaniach etykiet o wielu kształtach i rozmiarach, wykonanych z różnych materiałów to jedno z podstawowych zadań w branży opakowaniowej, realizowane za pomocą specjalnych maszyn. Precyzyjne pozycjonowanie etykiety wymaga bezpiecznej i niezawodnej detekcji – nawet przy dużych prędkościach przenośnika. Zadanie to realizują czujniki widełkowe, które mieszczą w sobie nadajnik i odbiornik, zapewniając wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenia te są nie tylko bardzo czułe, ale także łatwe w montażu i nie wymagają żadnego ustawienia.

Do realizacji tego typu zadań firma Leuze oferowała do tej pory dwa rodzaje czujników widełkowych: optyczne i ultradźwiękowe. Nowy model, który wykorzystuje oba sposoby detekcji, to pierwszy czujnik widełkowy na świecie wykorzystujący detekcję optyczną i ultradźwiękową.

 
Fot. 1. Nowe, kombinowane czujniki GSX14E uzupełniają szeroką gamę czujników widełkowych firmy Leuze

Nowy czujnik widełkowy GSX14E

Model GSX łączy w sobie zalety obu zasad działania, dzięki czemu jego zakres zastosowania jest bardzo elastyczny. Do tej pory detekcja różnego typu etykiet wymagała często korzystania z kilku różnych czujników. Nowe urządzenie rozwiązuje ten problem – niezawodnie, szybko i precyzyjnie wykrywa szeroką gamę etykiet, niezależnie od właściwości powierzchni i materiału, z którego zostały wykonane. Zwiększa to przepustowość maszyn i pozwala uniknąć przestojów. Użytkownicy oszczędzają nie tylko miejsce, ale także czas oraz ograniczają koszty instalacji. Dzięki optycznej zasadzie działania urządzenie jest w stanie niezawodnie wykryć nawet etykiety wykonane z niejednorodnego, kawitowanego tworzywa BOPP (folii propylenowej orientowanej dwuosiowo).

Z
 
Fot. 2. Wykrywanie nieprzezroczystych etykiet na różnych kombinacjach nośników stosowanych w maszynach etykietujących

IO-LINK do łatwej konfiguracji i zarządzania recepturami

Nowy czujnik GSX wyposażono w interfejs IO-Link, który służy do łatwej, szybkiej i ekonomicznej konfiguracji urządzenia. Można go wykorzystywać m.in. do zdalnego uczenia, rozpoznania kombinacji nośnika etykiet lub blokowania przycisków. Ponadto opcja zarządzania recepturami procesowymi ułatwia zmianę formatu podczas wymiany rolek. Oznacza to, że przy zmianie rolek na inny format etykiety nie jest konieczne ponowne uczenie czujnika. Format można szybko zmienić, wybierając odpowiedni zestaw parametrów dla danych wymiarów etykiety. Wybór parametrów odbywa się bezpośrednio na maszynie etykietującej, za pomocą interfejsu HMI. Ogranicza to nie tylko czas konfiguracji, ale także zwiększa wydajność produkcji i sprawia, że system staje się bardziej ekonomiczny.

 
Fot. 3. Wykrywanie przezroczystych lub półprzezroczystych etykiet na różnych kombinacjach nośników wykorzystywanych w etykieciarkach

 

Info.PL@leuze.com
www.leuze.com

Zobacz więcej w kategorii: Technika
Silniki i napędy
Decentralna technika napędowa
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Powiązane treści
Mikrocentrum logistyczne: przyszłość handlu detalicznego
Leuze tworzy nowe standardy dla kompaktowych systemów pozycjonowania
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Targi zagraniczne
EMC Japan 2025 - wystawa poświęcona kompatybilności elektromagnetycznej
Prezentacje firmowe
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Prezentacje firmowe
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów