Czujniki Halla, kontaktrony i akcesoria od Littelfuse

| Technika

Jednym z kluczowych klientów TME są przedsiębiorstwa, które potrzebują urządzeń z zakresu automatyzacji i elementów instalacyjnych do swoich hal, parków maszynowych, magazynów itp. Kontaktując się z zainteresowanymi naszą ofertą firmami, zawsze polecamy produkty sprawdzonych marek – pozwalają one bowiem na długoterminowe oszczędności. Komponenty producenta o pewnej pozycji na rynku i wieloletnim doświadczeniu nie ulegają częstym awariom, odznaczają się wzajemną kompatybilnością i zgodnością z szeregiem norm i standardów.

Czujniki Halla, kontaktrony i akcesoria od Littelfuse

Oferta littelfuse w katalogu TME

Do zaufanych i sprawdzonych producentów z pewnością należy marka Littelfuse. Firma ta znana jest przede wszystkim jako dostawca zabezpieczeń instalacyjnych, chociaż jej oferta sięga daleko poza tę wąską dziedzinę. Poniżej prezentujemy trzy popularne grupy produktów, które Littelfuse produkuje z właściwą sobie dbałością o jakość i trwałość. Są to czujniki Halla, kontaktrony oraz gniazda bezpiecznikowe.

Czujniki Halla

Czujniki Halla, czyli czujniki pola magnetycznego, należą do produktów o niezmiernie szerokim zakresie zastosowań. Najczęściej wykorzystywane są w celu monitorowania pozycji elementów obrotowych, np. osi silników bezszczotkowych (BLDC), generatorów, rozruszników, przełączników – ale również do określania pozycji elementów posuwistych (automatyka przemysłowa, linie produkcyjne itd.). Produkty firmy Littelfuse przeznaczone są przede wszystkim do stosowania w warunkach industrialnych. Odznaczają się wysoką tolerancją termiczną (nawet do 100°C). Mogą wykrywać pole magnetyczne z odległości 12,5 lub 18 mm (w zależności od modelu).

 
Fot. 1. Czujnik Halla o maksymalnej częstotliwości pracy 10 kHz

Wszystkie dostępne w ofercie TME artykuły są czujnikami napięciowymi, co znaczy, że wyposażono je w trzyżyłowy przewód: zasilanie oraz sygnał wyjściowy. Wielką zaletą czujników Halla jest ich niezawodność, np. odporność na drgania występujące wewnątrz silników elektrycznych, a także trudne warunki środowiskowe. Jednocześnie produkty firmy Littelfuse mogą pracować z częstotliwością nawet 10 kHz. Dla elementów obrotowych oznacza to teoretyczną zdolność monitorowania prędkości nawet 600 000 RPM.

Kontaktrony i magnesy

Podczas gdy czujniki Halla są elementami wykorzystującymi zjawiska elektromagnetyczne, kontaktrony to elementy mechaniczne. W szklanym, hermetycznym zamknięciu znajduje się styk, który pod wpływem pola magnetycznego załącza obwód.

Taka zasada działania ma w pewnych sytuacjach przewagę nad czujnikami Halla. Po pierwsze, tego rodzaju element wytwarza binarny sygnał i nie musi być kalibrowany do współpracy z odbiornikiem. Drugą zaletą kontaktronów są wysokie wartości podstawowych parametrów przełącznika. W przypadku komponentów firmy Littelfuse maksymalny prąd to 500 mA, napięcie – 300 V, a moc – 10 W (w zależności od modelu). Konfiguracja styków może być normalnie otwarta lub normalnie zamknięta. Dodatkowo, kontaktrony mogą być stosowane w najprostszych aplikacjach, np. jako wyłączniki krańcowe.

Zarówno w przypadku czujników Halla, jak i kontaktronów, do pracy elementu wymagana jest precyzyjna instalacja magnesu (aktuatora), który będzie go aktywował. W ofercie TME znajdziemy magnesy Littelfuse zamknięte w wygodnych do montażu obudowach, przeznaczonych do instalacji za pomocą śrub lub wkrętów. W naszym katalogu znajdują się także warianty wyposażone w gwint M8 i nakrętki.

 
Fot. 2.Kontaktron Littelfuse o maksymalnej mocy przełączanej 10 W
 
Fot. 3. Magnes z gwintem M8

Gniazda bezpiecznikowe

 
Fot. 4. Gniazdo bezpieczników samochodowych (maks. 15 A)

Akcesoria do bezpieczników miniaturowych to kolejny interesujący asortyment od firmy Littelfuse. W wielu urządzeniach, zarówno przemysłowych, jak też RTV i AGD, powszechnie stosuje się bezpieczniki cylindryczne. Stanowią one również wygodne rozwiązanie dla konstruktorów zajmujących się produkcją małonakładową. Gniazda tych zabezpieczeń są łatwe do zamontowania, często estetycznie wykończone i pozwalają na wymianę bezpiecznika nawet bez konieczności otwierania obudowy urządzenia. Littelfuse oferuje szeroki wybór gniazd przeznaczonych dla tego typu elementów.

Drugim popularnym rozwiązaniem są bezpieczniki samochodowe (wykorzystywane nie tylko w motoryzacji). Te proste w montażu i tanie komponenty stosuje się podczas przebudowy pojazdów drogowych, konstruowania kamperów, przyczep kempingowych, ale również w warunkach przemysłowych, do zabezpieczania obwodów w systemach sterowniczych operujących prądem DC itp. Konfiguracja gniazd bezpiecznikowych Littelfuse pozwala na ich łatwy montaż w urządzeniach elektrycznych. W ofercie TME znalazły się zarówno gniazda bezpiecznikowe wielobiegunowe, jak i pojedyncze, przeznaczone do montażu na przewodzie.

 

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. TME
www.tme.eu