Blue e+, czyli klimatyzatory o niesamowitej efektywności energetycznej

| Technika

Współtworząca platformę systemową "Rittal – The System" linia produktów Blue e+ to niezwykle ekonomiczna seria klimatyzatorów szaf sterowniczych. Zapewnia oczekiwane oszczędności energii w realnych warunkach eksploatacji nawet na poziomie 75%.

Blue e+, czyli klimatyzatory o niesamowitej efektywności energetycznej

Całość to zawsze coś więcej niż suma części i dotyczy to również "Rittal – The System", czyli platformy skupiającej innowacyjne produkty firmy Rittal z zakresu szaf sterowniczych, rozdziału mocy, klimatyzacji i infrastruktury IT. Uzupełniając je o bogate oprogramowanie narzędziowe i serwis na całym świecie, stworzono jedyną w swoim rodzaju wartość dodaną dla całego obszaru przemysłu: zakładów produkcyjnych, instalacji badawczych, automatyki budynkowej i centrów danych. Zgodnie z firmową zasadą "Faster – better – everywhere", optymalnie połączono innowacyjne produkty z wydajnym serwisem. W jaki sposób?

Szybciej – stało się to możliwe, dzięki modułowemu programowi rozwiązań "Rittal – The System", który przez kompatybilność systemową zapewnia szybsze niż dotąd projektowanie, montaż, przebudowę i uruchomienie sprzętu.

Lepiej – wyższa jakość osiągana jest dzięki szybszemu wdrażaniu trendów rynkowych do produktów. Firmowe innowacje zapewniają konkurencyjność.

Wszędzie – globalną dostępność zapewniono dzięki 150 lokalizacjom, połączonym w ogólnoświatową sieć. Firma Rittal ma ponad 60 spółek- -córek na całym świecie, więcej niż 150 partnerów serwisowych i ponad tysiąc techników serwisu.

Generacja e+

Platformę systemową "Rittal – The System" tworzą urządzenia należące do generacji e+, odpowiadającej na wszystkie najważniejsze wymagania współczesnego przemysłu. Dotyczy to również linii produktów Blue e+, czyli serii klimatyzatorów szaf sterowniczych. Zapewniają one:

  • efektywność – do 75% oszczędności energii, dzięki komponentom z regulacją obrotów oraz technologii "heat pipe" do chłodzenia pasywnego, powodującej odprowadzenie ciepła z szafy sterowniczej, gdy temperatura otoczenia jest niższa od wartości zadanej;
  • elastyczność – możliwość zastosowania na całym świecie dzięki obsłudze wielu napięć;
  • bezpieczeństwo – wydłużoną żywotność wszystkich komponentów w szafie sterowniczej i klimatyzatorze dzięki dostosowanemu do potrzeb chłodzeniu;
  • łatwość obsługi – intuicyjną obsługę za pomocą ekranu dotykowego i inteligentnych interfejsów.

Rewolucyjna technologia hybrydowa

Podstawą utrzymania niezmienności temperatury stanowią: opatentowana technologia hybrydowa – opracowana po raz pierwszy dla klimatyzatorów szaf sterowniczych – i nowa zintegrowana charakterystyka regulacji. Technologia hybrydowa polega na połączeniu klasycznego klimatyzatora sprężarkowego i ciepłowodu. Ten ostatni zapewnia chłodzenie pasywne, które jest optymalnie wspierane przez wentylatory z regulacją prędkości obrotowej. Sprężarka znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy chłodzenie pasywne staje się niewystarczające. Ponadto urządzenia są wyposażone w regulację mocy i dostosowują chłodzenie do potrzeb. Dzięki temu można nie tylko oszczędzać energię, ale także wydłużyć żywotność sprężarki.

Technologia hybrydowa nadaje efektywności energetycznej klimatyzacji zupełnie nowy wymiar i zapewnia niezwykłą efektywność. Oprócz oszczędności energii do 75% wydłuża również żywotność (dzięki dostosowanemu do potrzeb chłodzeniu), gwarantuje stałą temperaturę w szafie sterowniczej – z trzema trybami regulacji – i zapewnia wysokie bezpieczeństwo eksploatacji.

Łatwa obsługa – ekran dotykowy i inteligentne interfejsy

Przegląd wszystkich istotnych informacji zapewnia graficzny wyświetlacz dotykowy. Komunikaty systemowe i pozyskane dane są na nim prezentowane w postaci tekstowej, w wielu językach. Standardowe interfejsy komunikacji zapewniają łatwą integrację z systemami wizualizacji i zarządzania produkcją. Interfejs NFC pozwala na łatwą i bezprzewodową konfigurację wielu klimatyzatorów za pomocą urządzeń mobilnych. Program RiDiag poprzez interfejs USB zapewnia szybką analizę urządzeń. Zadbano też o zdalne monitorowanie inteligentnych interfejsów przez Ethernet.

Moce i napięcia

Urządzenia Blue e+ pokrywają zakres \ mocy od 6 000 W (wcześniej były to maksymalnie 4000 W). Dzięki innowacyjnej technologii inwerterowej są standardowo przygotowane na inne napięcia, dzięki czemu mogą być używane bez problemów na całym świecie. UL-Listing umożliwia także stosowanie klimatyzatorów w USA bez dodatkowych certyfikatów.

Elastyczność dzięki jednolitemu montażowi

Inżynierowie i konstruktorzy serii Blue e+ zadbali również o łatwiejszy niż dotąd montaż klimatyzatorów. Przygotowano wersje do montażu zewnętrznego, częściowo wewnętrznego i całkowicie wewnętrznego. Zaoferowano też wygodną wymianę maty filtracyjnej bez użycia narzędzi. Szybkie działania montażowe ułatwiają zaś: uchwyt ułatwiający przenoszenie i ustawianie, klips montażowy, uchwyty transportowe.

 

Rittal GmbH&Co. KG
www.rittal.de