Elastyczne przetwarzanie obrazu z czujnikiem wizyjnym CS-60

| Technika

Nowy czujnik wizyjny CS-60 firmy di-soric pomaga rozwiązywać najbardziej wymagające wyzwania inspekcyjne. Czujnik wizyjny CS-60 firmy di-soric może być dowolnie i w prosty sposób konfigurowany, nadaje się też do różnych zadań związanych z inspekcją w obszarach obsługi, montażu oraz testowania we wszystkich branżach. Dzięki wymiennym obiektywom M12 i zintegrowanemu, wysokiej jakości oświetleniu LED oferuje najwyższą jakość obrazu. Wraz z oprogramowaniem nVision-i, które zapewnia prostą konfigurację zadań inspekcyjnych, tworzy wielofunkcyjny system wizyjny, precyzyjnie dopasowany do wymagań w Twojej aplikacji.

Elastyczne przetwarzanie obrazu z czujnikiem wizyjnym CS-60

Podczas modernizacji lub przebudowy maszyn aspekty funkcjonalne, wydajnościowe oraz te związane z oszczędnością miejsca pozostają bardzo ważne. Wykorzystanie systemów przetwarzania obrazu nie jest jednak brane pod uwagę, dopóki nie będzie jasne, gdzie i w jakim zakresie należy zastosować kontrolę jakości lub procesu. Budowa systemu transportowego, obsługi czy montażu są na tym etapie w dużej mierze już ukończone, więc czujniki wizyjne muszą dostosować się do wcześniej określonych warunków.

W przypadku wymagających zadań, często również połączonych z wysoką prędkością procesu, dużą odległością od obiektu czy narażeniem na wpływ zewnętrznego oświetlenia, proste modele wizyjne z płynną soczewką nie sprawdzają się w zadowalający sposób.

Nowe podejście

Czujnik wizyjny CS-60 został opracowany przez specjalistów z firmy di-soric. Jest to nowy typ czujnika, dostosowany do wymagających zadań kontrolnych, unikatowy na rynku pod względem oferowanej elastyczności, intuicyjnej obsługi oraz relacji cena–wydajność. Wyposażono go w cztery wymienne obiektywy i dlatego może poradzić sobie z niemal każdym zadaniem kontrolnym, oferując ogromną elastyczność w zakresie odległości pracy, pola widzenia i rozdzielczości. Nawet w podstawowej wersji jest w stanie lokalizować, wykrywać i liczyć. W prosty sposób da się też doinstalować do niego dodatkowe funkcje, takie jak pomiar lub odczyt kodów 1D/2D.

Zastosowanie

Czujniki wizyjne są stosowane we wszystkich branżach i w wielu systemach, takich jak: kontrola jakości, montaż końcowy lub jako wsparcie operatorów maszyn.

W przykładowej aplikacji czujnik wizyjny wykrywa: typ, wymiary oraz położenie detalu i przesyła informacje do sterownika, który kieruje ramieniem w aplikacji pick-and-place. Dzięki temu system wie, jak musi uchwycić przedmiot i umieścić go prawidłowo w opakowaniu lub w pojemniku roboczym. W przypadku stosowania w stacji testowej i pomiarowej czujnik rozumie, czy przedmiot obrabiany jest obecny, kompletny i ma pożądane właściwości. Za pomocą narzędzia "Measure" można określić kąt, średnicę i wymiary. W przypadku zastosowania narzędzia "Read code", czujnik jest w stanie wykryć, odczytać oraz sprawdzić jakość zastosowanych kodów jedno- lub dwuwymiarowych (QR).

Cztery wymienne obiektywy M12 modelu CS-60, ze standardowym mocowaniem (o ogniskowej 3,6 mm, 8 mm, 16 mm i 25 mm), oferują użytkownikom wysoki stopień elastyczności i wydajności. Zintegrowany dwukolorowy oświetlacz zapewnia dobrą jakość obrazu nawet w ciężkich warunkach oświetleniowych – również w przypadku zastosowania go w większej odległości od obiektu światło otoczenia nie powoduje zakłóceń. Uniezależnieniu czujnika od światła otoczenia służy też możliwość instalacji odpowiednich filtrów blokujących konkretne długości fali. Dzięki temu wymagające zadania, takie jak kontrola jakości z odblaskowymi detalami lub w zmieniającym się oświetleniu, mogą być wykonywane nawet przy dużych prędkościach.

Kompaktowy czujnik CS-60 (85×45×34 mm) da się zintegrować z niemal wszystkimi systemami sterowania. Chroniony solidną obudową ze stopniem ochrony IP67 okazuje się niezawodny nawet w bardzo trudnych środowiskach produkcyjnych.

Dla rozwoju nowego urządzenia decydujący był pomysł wprowadzenia na rynek kompaktowego, wytrzymałego i wszechstronnego urządzenia z podstawowymi funkcjami lokalizacji, wykrywania i liczenia. Użytkownik może zaopatrzyć się w podstawową licencję lub za pomocą prostej aktualizacji oprogramowania doposażyć czujnik w takie funkcje, jak wspomniany już pomiar lub wykrywanie/odczyt kodów 1D i 2D. Oferuje to elastyczność, która nie była do tej pory powszechna: jeśli wymagania aplikacji się zmieniają, nie oznacza to konieczności wymiany całego urządzenia. Magazynowanie tylko jednego typu czujnika pozwala redukować koszty – dodatkowo płacimy tylko wtedy, gdy niezbędne stają się specjalne funkcje. Wydajesz więc tylko na to, czego naprawdę potrzebujesz!

Prosta obsługa

Oprogramowanie nVision-i, opracowane przez firmę di-soric, można skonfigurować, zaprogramować i uruchomić, wykorzystując intuicyjnie działający interfejs użytkownika. Za jego pomocą klient określa parametry inspekcji, punkty progowe oraz zakresy dla interesujących go narzędzi. Narzędzia testowe można dodawać i przenosić za pomocą funkcji "drag & drop".

Oprogramowanie w czasie rzeczywistym wyświetla zmierzone wartości, wyniki testów i komunikaty o stanie w przejrzystym formacie graficznym. Praca czujnika może być kontrolowana i analizowana podczas działania za pomocą specjalnych paneli HMI. Uniwersalna komunikacja z wykorzystaniem interfejsu Profinet ze sterownikami PLC uzupełnia elastyczność urządzenia. Na życzenie dostępny jest indywidualnie zaprojektowany interfejs użytkownika, o wyglądzie i działaniu specyficznym dla firmy.

Po instalacji czujnik działa niezawodnie, a wymiana bywa konieczna tylko w wyjątkowych okolicznościach. Regularne aktualizacje oprogramowania eliminują drobne błędy oraz wprowadzają usprawnienia.

Jeśli zaś wymagania klienta wykraczają poza możliwości wbudowanych funkcji, firma di-soric jest w stanie zaprojektować narzędzie odpowiadające indywidualnym potrzebom aplikacji.

 

Stoltronic
www.stoltronic.pl
ul. Papiernicza 7e, 92-312 Łódź
tel.: 42 649 1215
e-mail: stoltronic@stoltronic.pl