Oprogramowanie CAD, czyli rysunek techniczny na miarę naszych czasów

| Technika

Często wspominane w ostatnich latach oprogramowanie CAD cechuje szeroki zakres zastosowań. Ogólnie rzecz ujmując, wykorzystujemy je do projektów, których wykonanie nie byłoby możliwe bez wielu rysunków technicznych i uwzględnionych pomiarów. Oprogramowanie CAD to przyjaciel przede wszystkim architektów, projektantów wnętrz, inżynierów z sektora motoryzacyjnego czy też chemicznego.

Oprogramowanie CAD, czyli rysunek techniczny na miarę naszych czasów

Tutaj liczą się detale i precyzja

Oprogramowanie wykorzystywane jest do tworzenia złożonych części (niekiedy w skali mikro), które następnie służą do wytwarzania docelowego produktu. Na przykład, firma motoryzacyjna wykorzystywać będzie oprogramowanie CAD do tworzenia prototypów foteli samochodowych, aby je przetestować przed faktycznym wykonaniem.

Ponadto oprogramowanie CAD jest również stosowane przez grafików do tworzenia logotypów lub innych grafik na poczet plakatów, plakietek, banerów reklamowych i wielu więcej.
Próbując jednak uściślić zakres wykorzystania CAD, zwracamy uwagę na 3 główne cele:

  • Tworzenie rysunków 2D i modeli 3D dla przemysłu wytwórczego i budowlanego.
  • Produkcja modeli 3D dla celów inżynieryjnych i naukowych, takich jak projektowanie i testowanie produktów, obrazowanie medyczne, aeronautyka.
  • Do celów rozrywkowych (np. gry wideo).

Punkt pierwszy był podstawowym zastosowaniem oprogramowania CAD od czasu jego powstania w latach 60. Punkt drugi to wizja lat 80., która pojawiła się wraz z rozwojem grafiki komputerowej i technologii druku trójwymiarowego. Punkt trzeci nastał znacznie później, gdy twórcy gier wideo zaczęli używać oprogramowania do tworzenia realistycznych środowisk 3D w grach.

Jeśli zamiast poszukiwać oprogramowania na własny użytek, zajmujesz się jego dystrybucją w Polsce, jednak Twoja strona internetowa nie generuje zakładanego ruchu, SEO oferowane przez Grupę iCEA to wsparcie, które powinieneś rozważyć. Być może agencja nie umożliwi Ci zaprojektowania miniaturowego elementu silnika napędu elektrycznego w 3D, jednak zagwarantuje pozycjonowanie strony internetowej, dzięki której Twoja działalność zauważalnie zyska na sile!

Summa summarum CAD to…

…oprogramowanie komputerowe, które pozwala na tworzenie dwu- i trójwymiarowych modeli obiektów. Obiektami może być wszystko, od zwykłego pudełka, do całego domu, ze wszystkimi jego pomieszczeniami i wyposażeniem.

Najpopularniejsze programy i aplikacje CAD na rynku w 2022 roku

  • Autodesk Fusion (Fusion 360) – to oprogramowanie CAD w chmurze, które pozwala na łatwe udostępnianie plików, współpracę z zespołami i pracę nad projektami z dowolnego miejsca. Platforma umożliwia projektowanie wszystkiego, w tym mebli, obuwia, biżuterii, architektury, zabawek, elektroniki itd.
  • SolidWorks – jest znany ze swojej zdolności do szybkiego tworzenia modeli 3D przy minimalnym szkoleniu wymaganym przez użytkowników. SolidWorks istnieje od 1993 roku i jest używany przez ponad dwa miliony inżynierów na całym świecie.
  • Rhino CAD – zaprojektowany przez Robert McNeel & Associates, Inc. z Seattle, założonej w 1985 roku przez Roberta McNeel i Jima McNeel. Przeznaczony jest specjalnie dla systemów operacyjnych Mac OS X 10 lub nowszych firmy Apple, ale działa również na nowszych odsłonach systemu operacyjnego ze stajni Billa Gatesa.

fot. materiały prasowe

źródło: Grupa iCEA