Rynek oprogramowania CAD przekroczy 9 mld dolarów

| Gospodarka PLC, HMI, Oprogramowanie

Oprogramowanie projektowe typu CAD coraz częściej działa w architekturze chmurowej. Umożliwia to firmom dostęp do zapisanych schematów, rysunków technicznych i modeli 3D w ramach jednego repozytorium. Według agencji analitycznej The Business&Research Company rynek oprogramowania projektowego CAD w 2021 roku oszacowano na 9,37 mld dolarów.

Rynek oprogramowania CAD przekroczy 9 mld dolarów

Oczekuje się, że rosnący popyt ze strony rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego będzie napędzał rynek oprogramowania typu CAD. Technologia ta pomaga w prototypowaniu i zapewnia większą dokładność w rozwijaniu produktu. W 2022 roku wartość rynku oprogramowania typu CAD osiągnęła wartość 10,1 mld dolarów, co oznacza wzrost o 7,8% rok do roku.

W 2020 roku sprzedaż samochodów wyniosła 3 mln sztuk, a w roku 2021 wzrosła do 6,6 mln jednostek. Motoryzacja w dużej mierze odpowiada za zapotrzebowanie na oprogramowanie projektowe. Według przygotowanej prognozy w 2026 roku rynek oprogramowania typu CAD wzrośnie do 13,54 mld dolarów, przy rocznym tempie wzrostu utrzymującym się na poziomie 7,6%.

Szybki postęp technologiczny kształtuje rynek tego oprogramowania. Przykładowo w marcu 2022 roku firma Autodesk zaprezentowała program AutoCAD 2023, który zaoferuje inżynierom automatyzację różnych procesów podczas tworzenia trójwymiarowych modeli. Nowe oprogramowanie pozwala automatycznie importować informacje zwrotne do rysunków, zmniejszając ryzyko błędów i oszczędzając czas.

W październiku 2019 roku amerykańska firma PTC zajmująca się oprogramowaniem i usługami komputerowymi nabyła Onshape za 470 mln dolarów. Przejęcie to pomaga PTC ustanowić w firmie model przychodów oparty na subskrypcji i dalej rozwijać się na rynku CAD opartym na SaaS. Onshape to amerykańska firma zajmująca się oprogramowaniem do projektowania wspomaganego komputerowo.

źródło: The Business&Research