Wartość rynku systemów ADAS wyniesie 60 mld dolarów w 2026 roku

| Gospodarka PLC, HMI, Oprogramowanie

Według raportu przygotowanego przez agencję analityczną Global Market Insights, do końca 2026 roku wartość rynku zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) przekroczy prawdopodobnie 60 mld dolarów przy wzroście charakteryzującym się wskaźnikiem CAGR na poziomie 10%. Rozwój nowych systemów ADAS napędza rosnąca liczba działań badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na integracji technologii, takich jak sztuczna inteligencja, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów.

Wartość rynku systemów ADAS wyniesie 60 mld dolarów w 2026 roku

Systemy ADAS odpowiadają za wsparcie kierowcy na wiele sposobów, dostarczając mu istotnych informacji o ruchu drogowym, monitorują poziom zmęczenia i rozproszenia uwagi, emitując alerty bezpieczeństwa. Systemy ADAS stopniowo schodzą na drugi plan przy autonomicznej jeździe.

W nadchodzących latach wpływ na rozwój systemów ADAS będą miały także światowe normy i przepisy w zakresie bezpieczeństwa. Firmy działające w tej branży, aby zachować konkurencyjną pozycję na rynku, zawierają partnerstwa strategiczne lub przejmują inne podmioty, co pozwala wprowadzać na rynek zaawansowane technologie. Przykładowo firma Velodyne Lidar przejęła Mapper.ai w lipcu 2019 roku w celu zintegrowania oprogramowania do mapowania i lokalizacji ze swoimi aplikacjami ADAS. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na pojazdy pół- i w pełni autonomiczne technologia LiDAR znajduje coraz szersze grono klientów.

W 2019 roku rynkowy udział zaawansowanych systemów ADAS w Ameryce Północnej wynosił około 30%, przy rosnącej świadomości możliwości, jakie oferuje ta technologia, do których należą m.in. systemy samodzielnego prowadzenia pojazdu czy system informacyjno-rozrywkowy. Stany Zjednoczone, w których siedziby mają koncerny motoryzacyjne, jak Fiat Chrysler i Ford, wdrażają te najnowsze zaawansowane technologie i generują ogromny popyt na aplikacje ADAS.

W celu wykorzystania przewagi technologicznej i rozszerzenia swojej działalności duże firmy motoryzacyjne aktywnie tworzą i wprowadzają nowe produkty na rynek. Na przykład w lutym 2020 roku Continental AG ogłosił rozszerzenie zdolności produkcyjnych w zakresie systemów ADAS i czujników radarowych poprzez budowę nowego zakładu w Teksasie w USA.

źródło: Robotics&aAutomation

Zobacz również