Płatności zbliżeniowe - czy są bezpieczne?

| Technika

Dynamiczny postęp technologiczny oraz rozwój zakupów internetowych zmusiły współczesnych konsumentów do korzystania z różnych form płatności. Coraz więcej klientów decyduje się na finalizowanie transakcji BLIKiem czy też kartą zbliżeniową. Wśród wielu zwolenników tych metod znajdą się jednak osoby, które tak nowoczesne rozwiązania traktują nieco z dystansem. W tym artykule przedstawimy zatem najważniejsze wady i zalety płatności zbliżeniowych.

Płatności zbliżeniowe - czy są bezpieczne?

Czym jest płatność zbliżeniowa?

Z płatności zbliżeniowych korzysta już ponad 70% polskiego społeczeństwa. Mimo tak dużej popularności tego rozwiązania wielu Polaków wciąż nie wie jednak, na jakiej zasadzie działa ten system.

Każda karta posiada mały mikroprocesor, pamięć oraz antenę. Wykorzystując zjawisko indukcji elektromagnetycznej, płatność może zostać przeprowadzona bez wkładania karty do czytnika, a jedynie poprzez przyłożenie jej do terminalu. Cewka urządzenia oddziałuje wówczas na cewkę w karcie, pobudzając tym samym układ RFID, który wysyła do czytnika sygnał z danymi umożliwiającymi autoryzację transakcji.
W przypadku smartfonów proces ten zachodzi dzięki funkcji NFC (Near Field Communication) wykorzystującej fale radiowe, które udostępniają informacje cyfrowe.

Czy karty zbliżeniowe są gwarancją bezpieczeństwa?

Płatności zbliżeniowe są bezpieczne, o ile klient zachowa w całym procesie ostrożność i rozsądek. Poza szeregiem związanych z tym rozwiązaniem korzyści warto wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia, które, mimo że nie są połączone bezpośrednio z systemem płatności, zawsze mogą pojawić się podczas dokonywania transakcji.

Osoby posiadające kartę zbliżeniową muszą przede wszystkim zadbać o to, aby nie znalazła się ona w niepowołanych rękach. W sytuacji, kiedy karta zostanie zgubiona lub znajdzie się w posiadaniu osób trzecich, konieczne jest jak najszybsze jej zablokowanie oraz powiadomienie policji, jeśli istnieją jakiekolwiek podejrzenia co do kradzieży.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich płatności?

Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie karty w portfelu z ochroną RFID, która zabezpiecza dane przed niepożądaną autoryzacją. Poza utrzymywaniem ostrożności w sklepach stacjonarnych warto również zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo podczas zakupów online. Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając sklep internetowy, jest pozycjonowanie witryny w Google. Im wyższa pozycja na liście wyników wyszukiwania, tym większym zaufaniem można obdarzyć dany serwis. Kolejnym czynnikiem świadczącym o niskim ryzyku transakcji online jest certyfikat bezpieczeństwa SSL, mówiący o poufności danych.

Podsumowując, płatności zbliżeniowe i każde inne bezgotówkowe formy to świetne rozwiązania, znacznie ułatwiające dokonywanie zakupów w sieci lub w sklepach stacjonarnych. Decydując się na ich wykorzystanie, warto jednak zachować szczególną ostrożność – mimo że tego typu płatności chronione są różnorodnymi zabezpieczeniami, trudno całkowicie zlikwidować ryzyko wszelkich nieprawidłowości.

źródło: Grupa iCEA