Sztuczna inteligencja przyszłością wizji maszynowej
| TechnikaVISOR Object AI, nowy czujnik wizyjny od firmy SensoPart stworzony na potrzeby automatyki przemysłowej, dzięki sztucznej inteligencji jest jeszcze łatwiejszy w konfiguracji – nawet bez specjalistycznej wiedzy z zakresu wizji maszynowej. Zapewnia wiarygodne wyniki przy bardzo zróżnicowanych procesach i produktach.
Aplikacje AI oparte na sztucznej inteligencji stały się codziennością w sektorze konsumenckim i wszyscy z nich korzystamy. Algorytmy są coraz lepsze i coraz lepiej spełniają wysokie wymagania rynku, dlatego też najnowszy trend wyraźnie zmierza w kierunku stosowania AI również w automatyce przemysłowej.
Zastosowanie czujnika wizyjnego VISOR Object AI, najnowszego osiągnięcia firmy SensoPart sprawia, że aplikacje wizyjne stają się jeszcze łatwiejsze do rozwiązania. Dzięki sztucznej inteligencji zawartej w detektorze "Klasyfikacja (AI)", VISOR Object AI samodzielnie uczy się charakterystycznych cech wyróżniających wykrywany obiekt na podstawie jego kilku zdjęć i przypisuje wynik do najbardziej zbliżonej klasy. Sekcja obrazu w obszarze wyszukiwania jest przypisana do wcześniej zdefiniowanej klasy (wyniki: indeks klasy, nazwa klasy). Nawet znaczące rozbieżności w produktach – takie jak różnice między partiami, zanieczyszczenia, odbicia, odkształcenia czy zmiana orientacji 3D – zostają wychwycone i "wyuczone" za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką. Na tej podstawie czujnik wizyjny VISOR Object AI jest w stanie niezawodnie rozpoznawać obiekty pojawiające się przed obiektywem i przypisywać je do różnych klas.
W przypadku kontroli obecności komponenty można ocenić jako "dobre" albo "złe" lub podzielić je na maksymalnie 200 klas, aby mieć pewność, że zawsze właściwy produkt zostanie dostarczony i będzie dalej procesowany w maszynie. Raz wyuczona klasyfikacja działa niezawodnie i wiarygodnie, bez dalszego angażowania użytkownika w ustalanie odpowiednich reguł i parametrów detekcji, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego przetwarzania obrazu, opartego na regułach (np. za pomocą porównania wzorców, rozpoznawania konturów czy kontrastu). Ponieważ VISOR Object AI jest w stanie się uczyć, zwykle potrzebuje tylko około pięciu przykładowych obrazów na klasę obiektu, aby wystarczająco stabilnie realizować proces wykrywania. Algorytm AI jest zaimplementowany w samym czujniku i nie wymaga żadnych połączeń sieciowych czy poprzez chmurę.
VISOR Object AI
Aplikacje: kontrola obecności i kompletności, kontrola pozycji, liczenie obiektów, sortowanie części, rozpoznawanie i klasyfikacja części, proste zadania pomiarowe i kontrola jakości Zastosowanie: automotive, elektronika, przemysł spożywczy, opakowaniowy, przemysł tworzyw sztucznych, montaż, automatyka laboratoryjna |
VISOR Object AI na trudne do rozwiązania problemy
Opcje zastosowania nowego czujnika wizyjnego AI firmy SensoPart są tak różnorodne i wszechstronne, jak jego wbudowane możliwości klasyfikacji. W produkcji samochodów potrafion rozróżnić warianty komponentów i określić czy dany wariant jest odpowiedni do określonego wyposażenia pojazdu. W przypadku elastycznych, zmieniających kształt przedmiotów, takich jak sprężyny lub plastikowe torebki, wykrywa nieprawidłowe obiekty albo ich nieprawidłowe położenie.
VISOR Object AI
|
W porównaniu z klasycznymi detektorami, czujnik wizyjny AI może rozwiązywać takie zadania przy znacznie zmniejszonym wysiłku konfiguracyjnym i zwiększonej stabilności procesu. Użytkownik oszczędza czas, ponieważ nie musi tworzyć połączenia logicznego pomiędzy kilkoma detektorami.
VISOR Object AI sprawia, że wizja maszynowa jest teraz prostsza niż kiedykolwiek. Dzięki sztucznej inteligencji nowy czujnik wizyjny można skonfigurować w zaledwie kilku krokach.
Nowy detektor "Klasyfikacja AI" dostępny jest w modelach: VISOR Allround Professional oraz VISOR Object AI Advanced.
SELS sp. z o.o. sp. komandytowa
sels@sels.pl
www.sels.pl
e-sklep: www.czujniki.com.pl