Instalacja wiskozymetrów

Zastosowanie urządzeń mierzących lepkość w istniejącej instalacji, nawet jeśli wydaje się rozwiązaniem stosunkowo tanim, nie jest proste. Montowanie i demontaż wiskozymetrów w instalacji, gdzie istnieją wyjątkowo gwałtowne strumienie wymaga rozważenia wielu istotnych zagadnień związanych choćby z bezpieczeństwem.

Instalację wiskozymetru rozpoczyna się od wyboru miejsca pobierania płynu do analizy. Ważne jest aby próbka była jednorodna podczas całego cyklu wyznaczania lepkości. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przewodów obejściowych (bypass) strumienia, co powoduje że tylko jego mała część skierowana jest do toru pomiarowego lepkości. Istotne parametry, takie jak tempo przepływu, ciśnienie i temperatura, powinny być stałe i kontrolowane przez cały czas trwania pomiaru.

Zautomatyzowana ekstrakcja próbki do analizy przemysłowej powinna naśladować ręczną ekstrakcję stosowaną w analizie laboratoryjnej. Ponadto powinno się wykorzystywać jeden punkt do pobierana próbki zarówno do analizy przemysłowej i analizy laboratoryjnej. Minimalizuje to różnice pomiędzy tymi elementami. Ruch tego elementu może powodować wypieranie płynu, co charakteryzuje np. urządzenie pomiarowe z elementem w kształcie widełek.

W takim przypadku układ pomiarowy jest wrażliwy na zmiany przepływu lub zmiany gęstości mierzonego płynu. Może to być zarówno wadą jak i zaletą. Poprzez monitorowanie zmian częstotliwości rezonansowej wraz ze zmianami gęstości, można określić gęstość a co za tym idzie lepkość kinematyczną. W przypadku gdy sposób wibracji nie powoduje wypierania płynu, wiskozymetr charakteryzuje się odpornością na zmiany przepływu i gęstości.

Wiskozymetry wibracyjne można też podzielić ze względu na dwa algorytmy wyznaczania lepkości. W przypadku metody amplitudowej siła wibracji maleje wraz ze wzrostem lepkości, co może być wykorzystane dwojako. W najprostszym przypadku następuje pomiar zmiany amplitudy przy częstotliwości rezonansowej. Bardziej złożone urządzenia zwiększają energię dostarczaną do rezonatora w celu utrzymania stałej amplitudy. W tym przypadku lepkość jest funkcją energii dostarczanej do układu pomiarowego.

W metodzie pomiaru pasma przenoszenia wykorzystywany jest fakt wzrostu pasma oscylującego układu przy wzroście lepkości badanego płynu. Urządzenia wyznaczające lepkość na podstawie pasma przenoszenia działają mierząc zmiany częstotliwości oscylacji w układzie. Bardziej złożone algorytmy pomiarowe uwzględniają podczas pomiaru występujące zjawiska związane z przepływem, nieliniowości odpowiedzi układu oraz analizują wpływ zmian temperatury na gęstość badanego płynu.

 

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium