Żarnowiec - elektrownia węglowa zamiast atomowej

W miejsce budowanej niegdyś polskiej elektrowni atomowej w Żarnowcu zbudowana zostanie nowoczesna elektrownia węglowa. Jej moc ma wynosić 1,6GW, a zakład będzie zużywał rocznie 3,5 mln ton węgla. Będzie to jedna z największych elektrowni w Polsce, której koszt budowy szacowany jest na 1,3 mld euro. Inwestorami mają być między innymi niemieckie i luksemburskie firmy, przy czym inwestycją kierować będzie spółka Power Polska, która została założona specjalnie w tym celu. Plan przewiduje zakończenie budowy w ciągu najbliższych 4 lat.

Obiekty budowanej w latach 80. Polskiej Elektrowni Atomowej Żarnowiec.
Pomimo powyższego Państwowa Agencja Atomistyki nie ustaje w próbach przekonania rządu do budowy elektrowni atomowej. Na nowo wytypowane zostały potencjalne lokalizacje dla takiej elektrowni. Nadal jako najlepsze, ze względu na dostępność wielu raportów z badań tego obszaru, uznawane jest wybudowanie elektrowni w Żarnowcu. Badania te zostały wykonane podczas poprzedniej próby realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej. Na drugim miejscu podawana jest wieś Klempicz w województwie Wielkopolskim, w której niegdyś miała powstać druga polska elektrownia atomowa. Na dalszych miejscach znajdują się lokalizacje w Kopani, Nowym Mieście, Wyszkowie, Chotoczej, Gościeradowie i Małkinii. Wyznaczono również potencjalne miejsca składowania wypalonego paliwa z reaktorów. Wśród nich wymieniane są miejscowości Lanięta, Damasławek, Kłodawa oraz okolice Pogorzeli i Jarocina. Jako miejsca zapasowe podawane są miejscowości Krasnopol, Tajno, Rydzewo i Kruszyniany. Eksperci z PAA liczą na to, ze ostateczny wybór zostanie dokonany w przeciągu najbliższych sześciu lat, a szkolenia przyszłych pracowników elektrowni zaczną się już niebawem.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Bezpieczeństwo
ctrlX OS firmy Bosch Rexroth: gotowy na ustawę o odporności cybernetycznej
Silniki i napędy
Jak firma rodzinna stała się globalną - 60 lat NORD Drivesystems
Aktualności
Drony w rolnictwie
Przemysł 4.0
Data Portal od Endress+Hauser – chmurowe rozwiązanie do monitoringu i analizy procesów produkcyjnych
Roboty
PolyScopeX – nowy wymiar programowania cobotów od Universal Robots
Powiązane treści
Polska elektrownia jądrowa potrzebuje blisko 900 specjalistów
Sojusz na rzecz budowy elektrowni atomowej w Polsce
Symulacje pracy elektrowni jądrowej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów