Polska elektrownia jądrowa potrzebuje blisko 900 specjalistów
| Gospodarka ArtykułyLiczbę zatrudnianych w pierwszej polskiej elektrowni atomowej oszacowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Potrzebnych będzie około 400 inżynierów i 450 techników. Administracja i zarządzanie obejmie 30 kolejnych specjalistów. NCBJ, polskie uczelnie oraz zagraniczne firmy rozpoczęły już szkolenie niezbędnych kadr.
W ramach programów edukacyjnych prowadzonych przez NCBJ w zajęciach corocznie bierze udział ponad 7 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. Do kształcenia na potrzeby energetyki jądrowej służyć może, posiadany przez centrum, jedyny czynny polski reaktor. Na niektórych uczelniach powstały specjalizacje związane z wykorzystywaniem energii atomowej a Politechnika Warszawska uruchomiła, kształcące w tej dziedzinie, studium podyplomowe.
Potencjalni dostawcy technologii dla polskiej elektrowni jądrowej również uczestniczą w procesie przygotowywania potrzebnych specjalistów. Francuski koncern Areva nawiązał w 2009 r. współpracę z Politechniką Warszawską. Na uniwersytecie Arevy zorganizowano kursy dla uczelnianej kadry i studentów. W maju 2012 r. Francuzi przekazali siedem zaawansowanych programów służących do symulacji pracy reaktorów.
Z kolei koncern Westinghouse oferuje polskim studentom od 2011 r. letnie staże. W czerwcu 2012 r. firma podpisała umowę z NCBJ dotyczącą transferu technologii służących analizowaniu bezpieczeństwa nowych reaktorów, budowanych przez koncern.
Polskich fachowców szkoli także firma GE Hitachi. Mając duże doświadczenie w tworzeniu energetyki jądrowej od podstaw w Japonii czy Hiszpanii, w podobny sposób chce ją budować w Polsce. Podpisała umowy o współpracy z pięcioma uczelniami.
W ramach tworzenia i rozwoju energetyki atomowej w Polsce przewidywane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6000 MW. Rozpoczęcie pracy pierwszego bloku planowane jest na rok 2024.
źródło: naukawpolsce.pap.pl