Harmonogram rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Ministerstwo Gospodarki przygotowało dokument określający zakres oraz terminy realizacji działań, których celem jest uruchomienie w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej.

Posłuchaj
00:00

Wynika z niego, że do połowy 2011 roku powinny zostać uchwalone i wejść życie niezbędne przepisy prawne, natomiast do końca 2013 roku należy ustalić lokalizację oraz zawrzeć kontrakt na budowę elektrowni. Następnie w latach 2014-2015 zostanie przygotowany projekt techniczny tej instalacji. Pierwszy blok energetyczny zgodnie z planem powinien powstać między 2016, a 2022 rokiem. W 2023 roku prawdopodobnie rozpocznie się budowa kolejnych bloków, która trwać może nawet do końca 2030.

Oszacowano, że na realizację wymienionych zadań w latach 2010-2020 należy przeznaczyć około 703 mln zł. W dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo wspomniano też m.in. o konieczności odpowiedniego przygotowania kadry inżynierskiej do obsługi planowanych zakładów energetyki nuklearnej. W tym celu przewiduje się przeprowadzenie szkoleń wykładowców polskich uczelni, które będą realizowane wspólnie z instytucjami zagranicznymi. W projekcie podkreślono też chęć możliwie największego zaangażowania rodzimego przemysłu w rozwój tej gałęzi przemysłu. Stąd planowane jest zbadanie potencjału polskich przedsiębiorstw, które mogłyby być dostawcami produktów i usług dla sektora jądrowego.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Doprecyzowano warunki działania PGE EJ1
Firma WorleyParsons zakończyła I etap badań lokalizacyjnych dla polskiej elektrowni jądrowej
Polska będzie pracować nad rozwojem reaktora jądrowego IV generacji
Zagraniczni specjaliści szkoleni w NCBJ
PGE zleciła wykonanie analiz lokalizacyjnych pod elektrownię jądrową
Areva rozszerza współpracę z PW
Polska elektrownia jądrowa potrzebuje blisko 900 specjalistów
NCBJ pomoże w opracowaniu norm dla polskiego programu energetyki jądrowej
Konsorcjum Atena opracuje roboty do elektrowni jądrowych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów