ABB otwiera nowy zakład produkujący urządzenia energoelektroniki

| Gospodarka Artykuły

Przedstawiciele ABB otworzyli nowo wybudowaną fabrykę urządzeń energoelektroniki w Aleksandrowie Łódzkim. Jest to druga inwestycja firmy na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - w zeszłym roku powstał tam zakład produkujący silniki elektryczne. W nowej fabryce wytwarzane będą napędy średniego napięcia, przekształtniki i prostownikowe systemy zasilania prądem stałym do zastosowań w transporcie szynowym oraz energetyce wiatrowej.

ABB otwiera nowy zakład produkujący urządzenia energoelektroniki

ABB, która działa globalnie na rynkach energetyki i automatyki, podjęła decyzję o nowej inwestycji ze względu na stale rosnący popyt na produkty energoelektroniczne dla energetyki odnawialnej oraz kolejnictwa. Kamień węgielny pod budowę fabryki, której koszt wyniósł około 90 mln zł, wmurowano we wrześniu 2009 roku podczas otwarcia poprzedniego zakładu, gdzie wytwarzane są silniki elektryczne.

Ceremonia otwarcia fabryki - wstęgę przecinają przedstawiciele firmy, w tym Mirosław Gryszka, prezes zarządu ABB w Polsce

W nowym obiekcie znajduje się w sumie 20 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego na część produkcyjną przypada połowa, a na magazyn ponad 5 tys. m2 - resztę zajmują w większości biura. Obecnie pracuje w nim 50 osób, docelowo do końca 2011 roku zatrudnienie zwiększone zostanie do 72 osób. Dodatkowo w części biurowej pracuje około 60 osób przeniesionych z lokalizacji łódzkiej, które nie są związane z nową produkcją.

Nowa fabryka urządzeń energoelektroniki firmy ABB

Aleksandrów Łódzki staje się jednym z większych dla ABB w Polsce centrów produkcyjnych - powiedział podczas ceremonii otwarcia Mirosław Gryszka, prezes zarządu ABB w Polsce. Biorąc również pod uwagę fabrykę w Łodzi, do której jest stąd kwadrans drogi samochodem, okazuje się, że w tym rejonie zatrudniamy ponad połowę wszystkich pracowników ABB w Polsce - dodał.

Produkcja w fabryce w Aleksandrowie Łódzkim

Nowy zakład ma wytwarzać towary na globalne potrzeby koncernu. Jednocześnie na terenie fabryki powstał centralny magazyn i centrum logistycznym obsługującym sprzedaż aparatury niskonapięciowej ABB w kraju. Ma to usprawnić współpracę z klientami firmy w Polsce i zapewnić szybsze dostawy.

Przykładowy produkt - zespół prostownikowy o mocy 2,5MW

Wraz z uruchomieniem nowej fabryki rozpoczął się proces tworzenia zaplecza naukowego na potrzeby rozwoju produkowanych w niej urządzeń. Powstać ma tutaj Centrum Badawczo Rozwojowe Urządzeń Energoelektroniki ABB, które będzie drugą tego typu jednostką obok istniejącego od 1997 roku Centrum Badawczo Rozwojowego ABB w Krakowie.

Centralny magazyn i centrum logistyczne obsługiwać ma sprzedaż aparatury niskonapięciowej ABB w Polsce

W najbliższych latach zatrudnienie znajdzie w nim kilkadziesiąt osób. Nasza działalność w Polsce odgrywa kluczową rolę w strategii rozwoju Grupy ABB - przewidujemy tutaj dalsze inwestycje nie tylko w rozwój bazy produkcyjnej, ale również w inżyniering oraz działalność badawczo-rozwojową - skomentował Ulrich Spiesshofer, członek zarządu Grupy ABB podczas ceremonii otwarcia. (ZP)