Prognoza dla rynku fotoogniw zintegrowanych z budynkiem
| Gospodarka ArtykułyOprócz fotoogniw w wykonaniu tradycyjnym na rynku są też dostępne ogniwa fotowoltaiczne typu BIPV (building integrated photovoltaics), które można zamontować w zastępstwie na przykład elewacji lub pokrycia dachu budynku oraz typu BAPV (building applied photovoltaics), które przytwierdza się bezpośrednio do powierzchni budowli.
Według Pike Research globalny rynek instalacji tego typu będzie w kolejnych latach bardzo szybko rósł, osiągając wartość 4 mld dol. lub nawet 5,8 mld dol. w 2016 roku w porównaniu do 744 mln dol. w roku minionym. Tempo tego wzrostu zależeć będzie przede wszystkim od czynników kluczowych dla rentowności takiej inwestycji, czyli sprawności fotoogniw i ich ceny.
Istotna będzie też poprawa ich estetyki, w tym zwiększenie dostępności modułów fotowoltaicznych w różnych kształtach i wzorach, co w przypadku instalacji BIPV i BAPV jest często kryterium równie ważnym co cena. Zdaniem analityków w najbliższych latach ogniwa w takim wykonaniu będą popularne głównie w Unii Europejskiej, zwłaszcza w Niemczech i we Francji, dopiero po 2016 rozpowszechniając się w Azji i Ameryce Północnej.