Metody przetwarzania energii promieniowania słońca w energię użyteczną dzieli się na dwie grupy: konwersję fotowoltaiczną, w której do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się ogniwa słoneczne, oraz fototermiczną, polegającą na przekształcaniu energii promieniowania słonecznego w energię termiczną w kolektorach.
Ciepło to zużywa się następnie np. do podgrzewania wody użytkowej w budynkach, wody w basenach lub do wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Konwersję fototermiczną, przez lata pozostającą w cieniu technologii fotowoltaicznej, coraz częściej wykorzystuje się też jako etap pośredni w tzw. solarnych elektrowniach termicznych dużej skali. W instalacjach tego typu energia cieplna służy zwykle do produkcji pary wodnej zasilającej turbiny, które napędzają generatory elektryczne.
CZĘŚĆ I: OD FOTOTERMICZNYCH SYSTEMÓW PASYWNYCH DO ELEKTROWNI DUŻEJ SKALI
SŁONECZNE SYSTEMY GRZEWCZE
Termiczne instalacje solarne wykorzystywane do podgrzewania wody montowane są głównie w domach jednorodzinnych, pensjonatach i niedużych zakładach produkcyjnych. Ich głównym komponentem są kolektory słoneczne, instalowane najczęściej na dachu budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń, m.in. kolektory z płaskim absorberem połączonym z wymiennikiem ciepła oraz rurowe, np. próżniowe.
Pozostałe elementy instalacji solarnej zależą od tego, czy dany system grzewczy jest pasywny, czy aktywny, tzn. czy transport medium (wody lub czynnika grzewczego) między poszczególnymi częściami instalacji jest wspomagany mechanicznie, czy odbywa się jedynie na zasadzie ruchów konwekcyjnych.
INSTALACJE PASYWNE
Przykład najprostszego systemu pasywnego przedstawiono na rysunku 1. Kolektor słoneczny jest w tym wypadku zintegrowany ze zbiornikiem na wodę użytkową. Realizuje się to, ustawiając w nasłonecznionym miejscu szczelnie zamknięty pojemnik w szklanej osłonie. Zimna woda jest do niego doprowadzana rurą o wlocie tuż nad dnem, natomiast woda gorąca dopływa do domowej instalacji rurą u góry zbiornika. W miarę jak gorąca woda jest zużywana, do pojemnika wpływa nowa porcja zimnej wody. Ponieważ woda użytkowa ogrzewana jest bezpośrednio, jest to tzw. system z otwartym obiegiem.
Opisywana instalacja jest tania, ale jednocześnie nie wszędzie spełni swoje zadanie. W systemy takie warto inwestować jedynie na terenach silnie nasłonecznionych i tam, gdzie całoroczne warunki klimatyczne wykluczają zamarznięcie wody w zbiorniku. Pasywnym systemem jest również instalacja na rysunku 2, w której zbiornik z wodą umieszczono nad kolektorem. Zaletą takiego rozwiązania jest izolacja pojemnika z wodą. Dzięki temu, w przeciwieństwie do poprzednio opisywanej instalacji, gorąca woda zmagazynowana w zbiorniku jest dostępna przez cały czas, także w nocy.