SOLARNE INSTALACJE AKTYWNE
W systemach aktywnych wykorzystuje się pompy - przykład instalacji tego typu ilustruje rysunek 3. Ponieważ działa ona w obiegu otwartym, sprawdza się jedynie w ciepłym klimacie. Problem zamarzania wody rozwiązano w systemie, którego uproszczony schemat zamieszczono na rysunku 4. Jest to aktywna instalacja grzewcza, w której nośnikiem ciepła jest niezamarzający czynnik grzewczy - np. woda z dodatkiem glikolu - krążacy w zamkniętym obiegu.
W systemie tym woda użytkowa nie przepływa przez kolektor, ale doprowadzana jest do głównego zbiornika. Przez kolektor przepływa jedynie czynnik grzewczy, który pochłania energię promieniowania słonecznego i następnie przez wężownicę (wymiennik ciepła) wraca do głównego zbiornika, oddając ciepło zgromadzonej w nim wodzie użytkowej. Ostudzony czynnik grzewczy jest następnie pompowany z powrotem do kolektora.
Zaletą zastosowania niezamarzającego płynu jest możliwość montażu kolektora w dowolnym miejscu bez względu na warunki klimatyczne. W porównaniu do systemów pasywnych instalacje aktywne wymagają jednak oprócz pomp także innych dodatkowych komponentów (odpowietrzników, regulatorów, czujników itp.), a także większego zaangażowania w zakresie utrzymania i konserwacji.
PRZYKŁAD INSTALACJI GRZEWCZEJ FIRMY VIESSMANN
Na rysunku 5 przedstawiono najważniejsze elementy przykładowej aktywnej instalacji grzewczej, którą można zrealizować z produktów oferowanych przez firmę Viessman. Oprócz kolektorów słonecznych producent poleca m.in. biwalentne pojemnościowe podgrzewacze wody wyposażone w oddzielne wężownice grzewcze do współpracy z dwoma źródłami ciepła. W podgrzewaczach tego typu ciepło z kolektorów słonecznych jest przekazywane przez dolną wężownicę.
Z kolei wężownica umieszczona wyżej służy w razie potrzeby do dodatkowego podgrzewania wody np. przez kocioł grzewczy. Podgrzewacz można też uzupełnić o grzałki elektryczne. Rozwiązaniem zapewniającym jeszcze większy stopień niezależności od działania instalacji solarnej są tzw. multiwalentne zasobniki buforowe wody grzewczej. Mają one przyłącza umieszczone na różnych wysokościach, dzięki czemu mogą jednocześnie współpracować z kilkoma źródłami ciepła.
Poleca się je przede wszystkim do większych instalacji. Oprócz podgrzewaczy w skład przedstawionego systemu wchodzi zespół pompowy Solar-Divicon oraz elektroniczne regulatory różnicowe temperatury jednocześnie obsługujące kilka odbiorników ciepła. Komunikujący się z regulatorem kotła grzewczego regulator pozwala efektywnie zarządzać dystrybucją energii pozyskiwanej w kolektorze. Dzięki temu można ograniczyć zużycie energii ze źródła zapasowego, czyli kotła.
TERMICZNE ELEKTROWNIE SŁONECZNE - WYZWANIA...
Solarne termiczne elektrownie, tzw. CSP (Concentrated Solar Power), ogólnie podzielić można na dwie grupy: z liniową (rys. 6a) i punktową (rys. 6b) koncentracją promieni słonecznych. Do pierwszej zaliczane są instalacje budowane z metalicznych reflektorów, w ognisku których montowana jest rura z płynem roboczym (patrz ramka). W drugim przypadku CSP składa się najczęściej z zespołu luster skupiających promienie słoneczne w zlokalizowanym centralnie odbiorniku energii cieplnej (również opisanym w ramce).
W obu przypadkach płyn roboczy (gazowy lub ciekły - np. olej) jest podgrzewany przez skoncentrowane światło słoneczne, a energię cieplną pozyskaną w ten sposób wykorzystuje się do zasilania np. turbin parowych, gazowych lub silników Stirlinga, napędzających generatory elektryczne. Jednym z wyzwań w realizacji systemów tego typu jest wygospodarowanie odpowiedniej powierzchni, która czasem sięgać może nawet setek hektarów. Ponadto kluczowe jest uzyskanie odpowiednio wysokiego stopnia koncentracji promieniowania słonecznego.
Tylko wtedy czynnik roboczy można podgrzać do temperatury, która pozwoli osiągnąć sprawność porównywalną z konwencjonalnymi systemami generacji energii elektrycznej. Wyzwania te udaje się jednak pokonać i, w zależności od typu instalacji, uzyskuje się sprawności od 25% do 50%. Rosnącej popularności CSP sprzyja też fakt, że jest to technologia dobrze znana. Wykorzystaniem skoncentrowanego promieniowania słonecznego do pozyskiwania energii interesował się już Leonardo da Vinci, a pierwsze instalacje tego typu zbudowano w latach 80. ubiegłego roku w USA. W tym kraju zresztą ciągle powstaje najwięcej takich instalacji.