Nagroda Siemensa dla najlepszych polskich naukowców

| Gospodarka Artykuły

Po raz szesnasty przyznano nagrodę Siemensa dla polskich naukowców. Jury pod przewodnictwem Rektora Politechniki Warszawskiej oceniło 17 projektów badawczych i prac naukowych oraz 19 prac magisterskich i inżynierskich zgłoszonych przez uczelnie techniczne z całego kraju.

Nagroda Siemensa dla najlepszych polskich naukowców

Jury doceniło projekt zespołu badawczego pod kierownictwem prof. dr hab. Haliny Podbielskiej z Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej Politechniki Wrocławskiej w zakresie biofotoniki i jej zastosowania w badaniach obiektów biologicznych i bionanomateriałów, oraz pracę dr. inż. Leszka Niedzickiego z Politechniki Warszawskiej dotyczącą aspektów najnowszych technologii magazynowania energii.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu mogli przystąpić także absolwenci studiów z obszaru automatyki. Spośród 19 zgłoszonych prac magisterskich i inżynierskich jury przyznało 3 nagrody: Pawłowi Kosińskiemu i Piotrowi Świątek Brzezińskiemu za pracę magisterską "Integracja zaawansowanych sensorów z konstrukcją robota humanoidalnego", Łukaszowi Kuklikowi za pracę magisterską "Budowa stanowiska szkoleniowo-badawczego do diagnostyki sieci Profibus" oraz Krystianowi Golubce za pracę inżynierską "Przykłady algorytmów sterowania budynkiem inteligentnym na sterowniku S7-1200".

Nagroda Siemensa jest przyznawana corocznie, od 1995 roku, naukowcom i zespołom badawczym. Służy ona promocji wybitnych, dających się zastosować w praktyce osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce, w obszarach działania firmy Siemens, a w szczególności elektrotechniki, energetyki, elektroniki, teleinformatyki, automatyki, transportu szynowego, inżynierii biomedycznej i inżynierii środowiska.

Zobacz również