Dla Uniwersytetu Wrocławskiego będzie pracował bezzałogowy samolot badawczy

| Gospodarka Artykuły

Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt, będzie wykorzystywany przez pracowników Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Maszyna zakupiona przez instytut posłuży do prowadzenia zdalnych obserwacji powierzchni Ziemi. Będą one wsparciem dla nowego systemu prognozowania hydrologicznego, przygotowywanego przez dr. hab. Tomasza Niedzielskiego.

Dla Uniwersytetu Wrocławskiego będzie pracował bezzałogowy samolot badawczy

- Bezzałogowy statek powietrzny służy do pomiarów fotogrametrycznych i teledetekcyjnych. Mówiąc prościej, umożliwia nam wykonywanie serii zdjęć lotniczych, które po przetworzeniu pozwolą na wygenerowanie ortofotomapy, czyli elektronicznej mapy przedstawiającej obraz terenu w rzucie ortogonalnym. Dzięki zdjęciom będziemy również mogli wykonać numeryczny model, który przybliży nam prawdziwe wysokości na danym obszarze - wyjaśnia Tomasz Niedzielski.

Samolot bezzałogowy Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu WrocławskiegoBezzałogowy samolot badawczy napędzany jest silnikiem elektrycznym i może się w powietrzu utrzymywać przez około 30 minut. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 80 cm. Latający automat wyposażony jest m.in. w elektroniczne systemy oparte na nawigacji satelitarnej, które umożliwiają monitoring parametrów lotu i ich ewentualna zmianę w trakcie trwania badań. Loty drona będą regularnie powtarzane, a najbliższe odbędą się 18 grudnia 2012 r. w Kotlinie Kłodzkiej.

źródło: Uniwersytet Wrocławski, www.naukawpolsce.pap.pl