Dla Uniwersytetu Wrocławskiego będzie pracował bezzałogowy samolot badawczy

Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt, będzie wykorzystywany przez pracowników Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Maszyna zakupiona przez instytut posłuży do prowadzenia zdalnych obserwacji powierzchni Ziemi. Będą one wsparciem dla nowego systemu prognozowania hydrologicznego, przygotowywanego przez dr. hab. Tomasza Niedzielskiego.

Posłuchaj
00:00

- Bezzałogowy statek powietrzny służy do pomiarów fotogrametrycznych i teledetekcyjnych. Mówiąc prościej, umożliwia nam wykonywanie serii zdjęć lotniczych, które po przetworzeniu pozwolą na wygenerowanie ortofotomapy, czyli elektronicznej mapy przedstawiającej obraz terenu w rzucie ortogonalnym. Dzięki zdjęciom będziemy również mogli wykonać numeryczny model, który przybliży nam prawdziwe wysokości na danym obszarze - wyjaśnia Tomasz Niedzielski.

Samolot bezzałogowy Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu WrocławskiegoBezzałogowy samolot badawczy napędzany jest silnikiem elektrycznym i może się w powietrzu utrzymywać przez około 30 minut. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 80 cm. Latający automat wyposażony jest m.in. w elektroniczne systemy oparte na nawigacji satelitarnej, które umożliwiają monitoring parametrów lotu i ich ewentualna zmianę w trakcie trwania badań. Loty drona będą regularnie powtarzane, a najbliższe odbędą się 18 grudnia 2012 r. w Kotlinie Kłodzkiej.

źródło: Uniwersytet Wrocławski, www.naukawpolsce.pap.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Powiązane treści
Danfoss na Politechnice Wrocławskiej
Drony ochronią ładunki PKP Cargo
Święto robotyki podczas II Nocy Robotów PIAP
Enea Operator współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim
Airbus przedstawia autonomiczny samolot

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów