Latający pingwin na Politechnice Warszawskiej
| Gospodarka ArtykułyPod koniec maja na Politechnice Warszawskiej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - BionicDay. Zorganizowane zostało ono m.in. przez firmę Festo i było okazją do obejrzenia na żywo ciekawych projektów bionicznych.
Sesja i pokazy Dnia Bioniki zorganizowane przy okazji odbywającej się II Międzynarodowej Konferencji "Geodezyjne Technologie Pomiarowe" Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, przyciągnęły masy zainteresowanych studentów, mediów, ale też reprezentantów polskiego biznesu. Latające, imitujące naturalne organizmy konstrukcje zapierały dech w piersiach młodych inżynierów, ale też naukowców. Mogliśmy przyjrzeć się niemal identycznym z naturą ruchom sztucznej mewy Smartbird, ale również latającego pingwina (AirPenguin) i meduzy (AirJelly). Prezentowany model ruchu płynącej ryby oraz dokładność i delikatność uchwytu trąby słonia uzmysławiały obserwatorom jak zaawansowane technologicznie są wykorzystywane w nich nowoczesne materiały i systemy sterowania.
Techniczne problemy rozwiązań zastosowanych w prezentowanych modelach opisywał w swym wykładzie "Festo Bionic Learning Network - Innovations Inspired by Nature" - doktor Heinrich Frontzek z centrali Festo. Ogólne aspekty aerodynamiki lotu obiektów bionicznych omawiał, doktor Janusz Piecha z Instytutu Techniki Lotniczej wydziału MEL PW. Dla zgromadzonych zaproszonych gości ze świata nauki i biznesu prezentację "O istocie mechatroniki i bioniki" przedstawił profesor Instytutu Automatyki i Robotyki PW - Mariusz Olszewski.
Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej i zobaczyć prezentowane projekty zapraszamy do obejrzenia filmów pokazowych.:
AirPenguin
Air Jelly
Aircuda
BionicOpter
Bionic Handling Assistance
KW